| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Postępowanie spadkowe > Co ze spadku można sprzedać

Co ze spadku można sprzedać

Poszczególne przedmioty pochodzące ze spadku, a także przypadający nam spadek w całości można sprzedać. Czasem wymagana jest jednak zgoda pozostałych spadkobierców.

Po otwarciu spadku, spadkobiercy uzyskują współwłasność wszystkich przedmiotów należących do spadku (chyba że spadkodawca w testamencie postanowił inaczej). Począwszy od nieruchomości, na kanapie skończywszy. W związku z tym, ewentualna sprzedaż całego przedmiotu wymaga zgody wszystkich spadkobierców – zgodnie z przepisami dotyczącymi współwłasności.

Jednakże , spadkobierca może chcieć zbyć (sprzedać, darować) swój udział w konkretnym przedmiocie – zanim przeprowadzony będzie dział spadku. Co do zasady może rozporządzać swoim udziałem w konkretnym przedmiocie, jednak musi na to mieć zgodę WSZYSTKICH spadkobierców. Sprzeciw, któregokolwiek z nich, może spowodować nieważność czynności.

Zobacz również: Sprzedaż spadku

Sprzedaż całego spadku

Każdy spadkobierca, nie licząc się ze zdaniem pozostałych, może zbyć swój udział spadkowy. Może tego jednak dokonać o ile spadek przyjął. Już to wskazuje, że nie można sprzedać spadku za życia spadkodawcy.

Sprzedaży może podlegać cały spadek (a więc wszystkie prawa i obowiązki, które zostały odziedziczone przez spadkobiercę) jak i udział w takim spadku np. kiedy spadkobierców było kilku. Może również podzielić swój udział – np. podzielić swój udział na pół – po to , aby np. objąć nim małżonka.

Należy jednak pamiętać, że wraz z aktywami spadku, przechodzą na nabywcę również długi, oraz obowiązki – np. wykonanie zapisów, czy wypłacenie zachowku. Nabywca wraz ze zbywcą odpowiadają solidarnie za długi spadkowe. Jednak zbywca który długi uregulował, może domagać się od nabywcy zapłaty wartości, tego co musiał sam wypłacić, mimo że spadek sprzedał.

Spadkodawca, wraz ze spadkobiercą mogą zawrzeć umowę o zrzeczenie się dziedziczenia. Jest to jedyna umowa dotycząca spadku, którą można zawrzeć za życia spadkodawcy.

Po dziale spadku

Po dokonani u działu spadku, sprzedaż poszczególnych przedmiotów, dokonuje się zgodnie z ogólnymi zasadami dotyczącymi obrotu danymi rzeczami.

Zobacz serwis: Postępowanie spadkowe

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK