REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Osoba kupująca spadek przejmuje wszystkie prawa i obowiązki spadkobiercy, w tym również długi spadkowe.
Osoba kupująca spadek przejmuje wszystkie prawa i obowiązki spadkobiercy, w tym również długi spadkowe.

REKLAMA

REKLAMA

Spadkobierca, który spadek przyjął może sprzedać go w całości lub w części. To samo dotyczy zbycia udziału spadkowego. Możliwe, że będzie potrzebował zgody pozostałych spadkobierców.

Zbycie spadku

REKLAMA

Przez zbycie spadku należy rozumieć zawarcie z nabywca umowy:

- sprzedaży
- darowizny
- zamiany
- innej umowy zobowiązującej do zbycia spadku.

Instytucja sprzedaży spadku wiąże się nie tylko z przeniesieniem własności rzeczy i praw należących do spadku – ale także z przejściem praw i obowiązków spadkodawcy. Dla nabywcy może być to o tyle niekomfortowa sytuacja, iż:
- odpowiada za długi spadkowe
- musi wykonać zapisy i polecenia
- musi wypłacić zachowek na żądanie uprawnionych

Zobacz również: Co ze spadku można sprzedać

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co dokładnie sprzedaje się w ramach spadku

REKLAMA

Spadkobierca może sprzedać zarówno całość spadku (jeśli jest jedynym spadkobiercą)- lub jego część (np. 1/2). Może również sprzedać swój udział spadkowy – jeśli jest jednym z kilku spadkobierców. Co ważne – w tym ostatnim przypadku nie potrzebuje na to zgody pozostałych spadkobierców.

Sprzedaży spadku nie można mylić ze sprzedażą przedmiotów i zbywalnych praw należących do spadku. Chociaż faktycznie – sprzedanie drugiej osobie wszystkich rzeczy spadkowych ma podobne skutki- sprzedaż spadku pociąga za sobą dalej idące skutki.

Jakie są obowiązki zbywcy

Po pierwsze spadek musi być przez zbywcę przyjęty (co powinno być potwierdzone stwierdzeniem nabycia spadku). Następnie spadkobierca sprzedający spadek, musi wydać nabywcy (poza tym co w spadku pozostało) wszystkie rzeczy i środki, które wskutek zbycia, utraty lub uszkodzenia przedmiotów należących do spadku zostało uzyskane w zamian tych przedmiotów albo jako naprawienie szkody. Jeżeli zbycie spadku było odpłatne, także do musi także wyrównać ubytek wartości powstały przez zużycie lub rozporządzenie nieodpłatne przedmiotami należącymi do spadku.

Innymi słowy- sprzedawany spadek musi mieć tą samą wartość co w momencie jego przyjęcia.

Na spadkobiercy nadal spoczywa obowiązek uregulowania podatku od spadków i darowizn- jeśli jego wysokość zostanie wymierzona – będzie musiał go zapłacić, niezależnie od tego czy za spadek otrzymał jakieś wynagrodzenie.

Obowiązki nabywcy

REKLAMA

Osoba kupująca spadek- przejmuje wszystkie prawa i obowiązki- jak to było wspomniane wiążą się z nimi również długi. Co prawda odpowiedzialność nabywcy i spadkobiercy jest solidarna (wierzyciel może domagać się spełnienia całości świadczenia od każdego z nich), nabywca musi zagwarantować spadkobiercy, że wierzyciele się do niego nie zgłoszą.

Nabywca musi jednocześnie liczyć się z tym, że przedmioty i prawa należące do spadku mogą być obciążone wadami (fizycznymi i prawnymi)- za które zbywca nie odpowiada. Co więcej niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia przedmiotów przechodzi na nabywcę z chwilą zawarcia umowy o zbycie spadku (chyba że umówiono się inaczej), a nie koniecznie z datą ich wydania.

Forma

Umowa dotycząca zbycia spadku (np. darowizny, czy sprzedaży) – musi mieć formę aktu notarialnego. Podobnie- tą samą formę musi mieć umowa zobowiązująca do sprzedaży (umowa przedwstępna). Niezachowanie formy skutkuje jej nieważnością.

Zobacz serwis: Zachowek i dział spadku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: Pełnoletnie i niepełnosprawne dzieci. Jakie ulgi i zwolnienia podatkowe 2025 r.

MF odpowiedziało na pytanie: Jakie są możliwości wspólnego z rodzicem, będącym opiekunem faktycznym,
opodatkowania pełnoletniej osoby, która nigdy nie pracowała, jest niezdolna do samodzielnej egzystencji i pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym?

WSA o starym świadczeniu pielęgnacyjnym 2988 zł. Staruszek (87 lat), MOPS, wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Sądy bronią staruszków pozbawionych świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS ignorują korzystny wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Wszyscy już wiedzą, że jak się ignoruje wyrok TK, to zapewne przez neosędziów. W 2014 r. nie było jednak tego problemu. Więc gminy nie mogą twierdzić, że nie wykonując tego wyroku z uwagi na obecny spór polityczny wobec TK. Postępowanie urzędników jest niezrozumiałe biorąc pod uwagę stanowisko WSA i NSA - sędziowie w dziesiątkach wyroków uznają moc wyroku TK z 2014 r. 

Ekspertka: zawieszenie prawa do azylu jest niehumanitarne i sprzeczne z prawami człowieka; prawo to przewiduje zarówno Konstytucja RP w art. 56, jak i Karta Praw Podstawowych UE w art. 18

Pomysł czasowego, terytorialnego zawieszenia prawa do azylu jest krótkowzroczny, niehumanitarny i sprzeczny z prawami człowieka - powiedziała adwokatka współpracująca z Helsińską Fundacją Praw Człowieka Maria Poszytek odnosząc się do zapowiedzianej przez premiera strategii migracyjnej.

Premier: zredukujemy do minimum nielegalną migrację w Polsce; jednym z elementów strategii migracyjnej będzie czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu

Na najbliższym posiedzeniu rządu przedstawię strategię migracyjną; jednym z jej elementów będzie czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu - zapowiedział premier Donald Tusk. Oświadczył, że rząd nie będzie wdrażać europejskich pomysłów godzących w bezpieczeństwo Polski, jak pakt migracyjny.

REKLAMA

MOPS: Bon energetyczny opóźniony? Ustawa nie zawiera daty wypłaty bonu. Ale podaje datę rozliczenia wypłat przed wojewodą

Przepisy nie nakazują wprost wypłaty bonu energetycznego w 2024 r. Ma to nastąpić "niezwłocznie". Zależne jest to "niezwłocznie" od przekazania środków na wypłatę przez wojewodę. Nie wszędzie są przekazywane te pieniądze. Np. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Łopiennik Górny informuje mieszkańców gminy, że nie ma pieniędzy na bon (czeka na nie). W ustawie nie ma terminu wypłaty bonu, ale jest termin dla raportu przez gminy wydania tych pieniędzy - ostateczny termin 31 stycznia 2025 r.

Można będzie zarejestrować koło gospodyń wiejskich nawet gdy działa w mieście

W dniu 11 października 2024 r. Sejm zaakceptował poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o kołach gospodyń wiejskich, zgodnie z którą można będzie rejestrować (jako koło gospodyń wiejskich) także koła działające także na obszarze miast. Zakończyła się już parlamentarna procedura legislacyjna tej nowelizacji. Teraz ustawa trafi do podpisu Prezydenta RP.

Możesz sprawdzić, czy wypłacona kwota 14 emerytury była prawidłowa. Porównaj otrzymaną sumę z decyzją ZUS

ZUS zaczął w bieżącym tygodniu wysyłać emerytom i rencistom decyzje o przyznaniu tzw. czternastej emerytury. Decyzje ZUS zostaną przesłane do prawie 6,8 mln osób. Będzie można sprawdzić, czy otrzymana kwota czternastkii zgadza się z decyzją ZUS-u. Jeżeli nie, to trzeba zapytać ZUS o przyczynę tej rozbieżności.

1000 złotych stracą rodzice, którym państwo w 2024 roku zapłaci za żłobek. Aktywny Rodzic pełen niejasności. Rodzice są zdezorientowani i czują się pokrzywdzeni

1000 złotych stracą rodzice, którym państwo w 2024 roku zapłaci za żłobek. Aktywny Rodzic pełen niejasności. Rodzice są zdezorientowani i czują się pokrzywdzeni. Twierdzą, że podwyżka wysokości świadczenia jest tylko pozorna.

REKLAMA

Już nie uciekniesz przez ZUS-em! Oskładkowanie umów o dzieło

„Ostatni bastion” nieoskładkowany przez ZUS, czyli umowy o dzieło, mają zostać objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, tj. ubezpieczeniami emerytalnym, rentowymi i wypadkowym oraz dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Jedyny wyjątek od powyższej zasady ma dotyczyć umów zawieranych przez studentów albo uczniów poniżej 26 roku życia. 

Rząd: Na świadczenie wspierające 9 575 000 minut. 380 000 wniosków osób niepełnosprawnych. To jedna z przyczyn opóźnień

Rząd wskazuje przyczyny opóźnień w przyznawaniu świadczeń wspierających. Dwie obciążają osoby niepełnosprawne. Bo składali wnioski "papierowe" oraz wnioski "wadliwe" albo "przez osoby nieuprawnione". Jeden wniosek papierowy to 25 minut czasu na wprowadzenie do systemu. Dla 380 000 wniosków daje to 9 575 000 minut pracy i 20 000 pracy po 8h dziennie. I ta ilość pracy to jedna z przyczyn "zawieszenia" systemu WZON.

REKLAMA