Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż spadku

Osoba kupująca spadek przejmuje wszystkie prawa i obowiązki spadkobiercy, w tym również długi spadkowe.
Osoba kupująca spadek przejmuje wszystkie prawa i obowiązki spadkobiercy, w tym również długi spadkowe.

REKLAMA

REKLAMA

Spadkobierca, który spadek przyjął może sprzedać go w całości lub w części. To samo dotyczy zbycia udziału spadkowego. Możliwe, że będzie potrzebował zgody pozostałych spadkobierców.

Zbycie spadku

REKLAMA

Przez zbycie spadku należy rozumieć zawarcie z nabywca umowy:

- sprzedaży
- darowizny
- zamiany
- innej umowy zobowiązującej do zbycia spadku.

Instytucja sprzedaży spadku wiąże się nie tylko z przeniesieniem własności rzeczy i praw należących do spadku – ale także z przejściem praw i obowiązków spadkodawcy. Dla nabywcy może być to o tyle niekomfortowa sytuacja, iż:
- odpowiada za długi spadkowe
- musi wykonać zapisy i polecenia
- musi wypłacić zachowek na żądanie uprawnionych

Zobacz również: Co ze spadku można sprzedać

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co dokładnie sprzedaje się w ramach spadku

REKLAMA

Spadkobierca może sprzedać zarówno całość spadku (jeśli jest jedynym spadkobiercą)- lub jego część (np. 1/2). Może również sprzedać swój udział spadkowy – jeśli jest jednym z kilku spadkobierców. Co ważne – w tym ostatnim przypadku nie potrzebuje na to zgody pozostałych spadkobierców.

Sprzedaży spadku nie można mylić ze sprzedażą przedmiotów i zbywalnych praw należących do spadku. Chociaż faktycznie – sprzedanie drugiej osobie wszystkich rzeczy spadkowych ma podobne skutki- sprzedaż spadku pociąga za sobą dalej idące skutki.

Jakie są obowiązki zbywcy

Po pierwsze spadek musi być przez zbywcę przyjęty (co powinno być potwierdzone stwierdzeniem nabycia spadku). Następnie spadkobierca sprzedający spadek, musi wydać nabywcy (poza tym co w spadku pozostało) wszystkie rzeczy i środki, które wskutek zbycia, utraty lub uszkodzenia przedmiotów należących do spadku zostało uzyskane w zamian tych przedmiotów albo jako naprawienie szkody. Jeżeli zbycie spadku było odpłatne, także do musi także wyrównać ubytek wartości powstały przez zużycie lub rozporządzenie nieodpłatne przedmiotami należącymi do spadku.

Innymi słowy- sprzedawany spadek musi mieć tą samą wartość co w momencie jego przyjęcia.

Na spadkobiercy nadal spoczywa obowiązek uregulowania podatku od spadków i darowizn- jeśli jego wysokość zostanie wymierzona – będzie musiał go zapłacić, niezależnie od tego czy za spadek otrzymał jakieś wynagrodzenie.

Obowiązki nabywcy

REKLAMA

Osoba kupująca spadek- przejmuje wszystkie prawa i obowiązki- jak to było wspomniane wiążą się z nimi również długi. Co prawda odpowiedzialność nabywcy i spadkobiercy jest solidarna (wierzyciel może domagać się spełnienia całości świadczenia od każdego z nich), nabywca musi zagwarantować spadkobiercy, że wierzyciele się do niego nie zgłoszą.

Nabywca musi jednocześnie liczyć się z tym, że przedmioty i prawa należące do spadku mogą być obciążone wadami (fizycznymi i prawnymi)- za które zbywca nie odpowiada. Co więcej niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia przedmiotów przechodzi na nabywcę z chwilą zawarcia umowy o zbycie spadku (chyba że umówiono się inaczej), a nie koniecznie z datą ich wydania.

Forma

Umowa dotycząca zbycia spadku (np. darowizny, czy sprzedaży) – musi mieć formę aktu notarialnego. Podobnie- tą samą formę musi mieć umowa zobowiązująca do sprzedaży (umowa przedwstępna). Niezachowanie formy skutkuje jej nieważnością.

Zobacz serwis: Zachowek i dział spadku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Raport KRD: 60 procent dłużników alimentacyjnych nie płaci też innych swoich zobowiązań

  W Polsce 292 tys. osób uchyla się od płacenia alimentów i ma ponad 14,5 mld zł długów z tego tytułu - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów. Dodano, że 60 proc. z tych dłużników ma też inne nieuregulowane zaległości na niemal 2,4 mld zł.

  Afera Baltony - cinkciarze, handlarze i marynarze …

  Kiedy jeszcze byłem małym chłopcem dorastającym w latach 80tych w PRL-u, moją uwagę zwracały dwie marki, z którymi obnosili się dorośli na reklamówkach. Pierwszą z nich był PEWEX, a drugą jeszcze bardziej egzotyczną Baltona. Reklamówek z tych sklepów nie wyrzucano, ale z dumą noszono w nich zakupy, aż do zupełnego zniszczenia. 

  Coraz więcej emerytów i rencistów - dane ZUS

  Dziesięć lat temu było ich niecałe 5 mln, dzisiaj ponad 6 mln osób dostaje co miesiąc emeryturę z ZUS. Liczba osób, które zakończyły aktywność zawodową z roku na rok wzrasta.

  Telus: nie zdejmiemy embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania

  Robert Telus minister rolnictwa powiedział, że "Polska nie zdejmie embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania". Dodał, że rozwiązanie to musi zabezpieczać interes polskiego rolnika.

  REKLAMA

  Telus: popieramy wniosek komisarza UE ds. rolnictwa, by Unia dopłacała do transportu zboża

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił.

  Pomnik przyrody

  Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

  Odpady komunalne

  Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

  Ochrona przyrody

  Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

  REKLAMA

  Park narodowy

  Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  REKLAMA