reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zachowek i dział spadku > Sprzedaż spadku

Sprzedaż spadku

Spadkobierca, który spadek przyjął może sprzedać go w całości lub w części. To samo dotyczy zbycia udziału spadkowego. Możliwe, że będzie potrzebował zgody pozostałych spadkobierców.

Przez zbycie spadku należy rozumieć zawarcie z nabywca umowy:

- sprzedaży
- darowizny
- zamiany
- innej umowy zobowiązującej do zbycia spadku.

Instytucja sprzedaży spadku wiąże się nie tylko z przeniesieniem własności rzeczy i praw należących do spadku – ale także z przejściem praw i obowiązków spadkodawcy. Dla nabywcy może być to o tyle niekomfortowa sytuacja, iż:
- odpowiada za długi spadkowe
- musi wykonać zapisy i polecenia
- musi wypłacić zachowek na żądanie uprawnionych

Zobacz również: Co ze spadku można sprzedać

Spadkobierca może sprzedać zarówno całość spadku (jeśli jest jedynym spadkobiercą)- lub jego część (np. 1/2). Może również sprzedać swój udział spadkowy – jeśli jest jednym z kilku spadkobierców. Co ważne – w tym ostatnim przypadku nie potrzebuje na to zgody pozostałych spadkobierców.

Sprzedaży spadku nie można mylić ze sprzedażą przedmiotów i zbywalnych praw należących do spadku. Chociaż faktycznie – sprzedanie drugiej osobie wszystkich rzeczy spadkowych ma podobne skutki- sprzedaż spadku pociąga za sobą dalej idące skutki.

Po pierwsze spadek musi być przez zbywcę przyjęty (co powinno być potwierdzone stwierdzeniem nabycia spadku). Następnie spadkobierca sprzedający spadek, musi wydać nabywcy (poza tym co w spadku pozostało) wszystkie rzeczy i środki, które wskutek zbycia, utraty lub uszkodzenia przedmiotów należących do spadku zostało uzyskane w zamian tych przedmiotów albo jako naprawienie szkody. Jeżeli zbycie spadku było odpłatne, także do musi także wyrównać ubytek wartości powstały przez zużycie lub rozporządzenie nieodpłatne przedmiotami należącymi do spadku.

Innymi słowy- sprzedawany spadek musi mieć tą samą wartość co w momencie jego przyjęcia.

Na spadkobiercy nadal spoczywa obowiązek uregulowania podatku od spadków i darowizn- jeśli jego wysokość zostanie wymierzona – będzie musiał go zapłacić, niezależnie od tego czy za spadek otrzymał jakieś wynagrodzenie.

Osoba kupująca spadek- przejmuje wszystkie prawa i obowiązki- jak to było wspomniane wiążą się z nimi również długi. Co prawda odpowiedzialność nabywcy i spadkobiercy jest solidarna (wierzyciel może domagać się spełnienia całości świadczenia od każdego z nich), nabywca musi zagwarantować spadkobiercy, że wierzyciele się do niego nie zgłoszą.

Nabywca musi jednocześnie liczyć się z tym, że przedmioty i prawa należące do spadku mogą być obciążone wadami (fizycznymi i prawnymi)- za które zbywca nie odpowiada. Co więcej niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia przedmiotów przechodzi na nabywcę z chwilą zawarcia umowy o zbycie spadku (chyba że umówiono się inaczej), a nie koniecznie z datą ich wydania.

Umowa dotycząca zbycia spadku (np. darowizny, czy sprzedaży) – musi mieć formę aktu notarialnego. Podobnie- tą samą formę musi mieć umowa zobowiązująca do sprzedaży (umowa przedwstępna). Niezachowanie formy skutkuje jej nieważnością.

Zobacz serwis: Zachowek i dział spadku

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osoba kupująca spadek przejmuje wszystkie prawa i obowiązki spadkobiercy, w tym również długi spadkowe.
Osoba kupująca spadek przejmuje wszystkie prawa i obowiązki spadkobiercy, w tym również długi spadkowe.

Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama