| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Testament > Czy osoba chora może sporządzić ważny testament

Czy osoba chora może sporządzić ważny testament

Co do zasady, osoba u której stwierdzono chorobę psychiczną, nie może sporządzić ważnego testamentu, ale kiedy taka osoba znajduje się w okresie, kiedy choroba cofnęła się, to wówczas testament przez nią sporządzony będzie ważny.

Przy niedorozwoju umysłowym również podstawą opinii biegłego będzie dokumentacja lekarska, bo trudno sobie wyobrazić, by na podstawie zeznań świadków można było stwierdzić, że dana osoba cierpiała na niedorozwój umysłowy. Oczywiście, nie jest to wykluczona, bo może się zdarzyć, że taka osoba nigdy nie była u lekarza psychiatry czy psychologa i nie ma dokumentacji w tym względzie, ale mogły zachować się wpisy w zakresie stanu zdrowia psychicznego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, a do takiego lekarza prawie każdy z nas czasem trafia.

Natomiast w stanach przemijających swobodne albo swobodne powzięcie decyzji dowodem mogą być zeznania świadków, a korzystną okolicznością będzie istnienie dokumentacji lekarskiej z pobytu tej osoby np. w szpitalu po upojeniu alkoholowym czy zażyciu narkotyków, dopalaczy, a jeśli nie doszło do skorzystania z pomocy lekarskiej w tym stanie, to oprócz zeznań świadków pomocna będzie dokumentacja medyczna z tych zdarzeń, kiedy osoba ta znajdowała się w stanie upojenia alkoholowego czy odurzenia narkotykami itp. środkami.

Sprawy tego rodzaju są dość trudne dowodowo.

Osoba ubezwłasnowolniona

Jeśli osoba chorująca psychicznie, z niedorozwojem umysłowym została ubezwłasnowolniona wcześniej, to już ta okoliczność uniemożliwia jej sporządzenie ważnego testamentu, bo na skutek ubezwłasnowolnienia traci ona zdolność testowania. Ale nie powoduje to automatycznej nieważności testamentu i również i w tym przypadku stwierdzenie nieważności testamentu odbywa się przed sądem.

Zobacz również serwis: Testament

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Wybranowski

Adwokat, specjalista z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK