| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Testament > Jak przekazać pojedyncze przedmioty na wypadek śmierci?

Jak przekazać pojedyncze przedmioty na wypadek śmierci?

W testamencie można przekazać całość majątku jednej osobie lub jego odpowiednie części ułamkowe kilku osobom. Nie można jednak zadecydować, że określona rzecz przypadnie konkretnej osobie. Istnieją mimo to alternatywne instrumenty realizacji takiego celu, czyli darowizna i zapis.

Zapis

Instytucja zapisu polega na tym, że spadkodawca zobowiązuje spadkobiercę ustawowego, bądź testamentowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz określonej osoby. Zapisobiorca ma więc roszczenie wobec spadkobiercy, czyli jedynie uprawnienie względne. Przedawnia się ono z upływem 5 lat od daty wymagalności zapisu. Także zapisobiorca może być obciążony dalszym zapisem.

Zapisobiorca może żądać jego wykonania niezwłocznie po ogłoszeniu testamentu, chyba, że wola spadkodawcy była inna.

W przypadku, gdy istnieje kilku spadkobierców zapis obciąża ich w stosunku do wielkości udziałów każdego z nich, chyba, że wola zapisobiorcy była inna.

Zapisobiorca może zrzec się prawa do zapisu, jednak w takim przypadku, przy braku odmiennej woli spadkodawcy, spadkobierca powinien wykonać dalsze zapisy. Innym sposobem na zwolnienie się od dalszego zapisu jest przekazanie, oczywiście bezpłatne, praw otrzymanych z zapisu, bądź roszczenia o wydanie zapisu osobie na rzecz, której ustanowiono dalszy zapis.

Spadkodawca może w przypadku zapisu zastrzec termin lub warunek.

Zobacz również: Czy można kogoś uczynić spadkobiercą "pod warunkiem"?

Darowizna

Poza tym przed śmiercią można dokonać, na rzecz odpowiedniej osoby, darowizny. Jest to umowa, która, w której jedna osoba (tak zwany darczyńca) zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz drugiej osoby (obdarowanego) kosztem swego majątku.

Wadą tej instytucji jest to, że nie można dokonać jej na wypadek śmierci. Gdyby taka możliwość istniała po zawarciu odpowiedniej umowy własność rzeczy bądź inne prawo przechodziłoby na obdarowanego, gdyby przeżył darczyńcę. Przekazane w ten sposób przedmioty byłyby wyłączone z masy spadku. Rozwiązanie to byłoby prostsze i pewniejsze niż zapis. Istnieją odpowiednie projekty zmian w przepisach, jednak nie zostały one dotychczas uchwalone.

Zobacz również serwis: Spadki

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK