| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zachowek i dział spadku > Czym jest wydziedziczenie

Czym jest wydziedziczenie

Wydziedziczenie rozumie się jako wyłączenie członków najbliższej rodziny od dziedziczenia. Wydziedziczenie oznacza sytuację, w której osoba uprawniona do otrzymania należnego jej zachowku zostaje pozbawiona przez spadkodawcę możliwości jego otrzymania.

Wydziedziczyć można jedynie osoby, które są uprawnione do zachowku, czyli:

  1. zstępnych spadkodawcy ( dzieci, wnuki, prawnuki itd. );
  2. jego rodziców;
  3. małżonka.

Ustawodawca wskazał w treści art. 1008 Kodeksu cywilnego, w jakich sytuacjach spadkodawca może w testamencie pozbawić swoich zstępnych, małżonka i rodziców zachowku.

Są to przypadki, gdy jedna z tych osób:

  1. wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego, np. czerpie środki utrzymania z nielegalnych źródeł, nadużywa alkoholu, zaniedbuje rodzinę;
  2. dopuściła się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;
  3. uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych, np. obowiązku alimentacyjnego czy obowiązku opieki i pomocy.

Zstępni ( dzieci, wnuki, prawnuki itd. ) wydziedziczonego zstępnego zachowują prawo do zachowku.

Postanowienie o wydziedziczeniu może być zawarte tylko i wyłącznie w testamencie. Użyte w testamencie sformułowania co do woli pozbawienia uprawnionego zachowku nie mogą nasuwać żadnych wątpliwości.

To, czy rzeczywiście miała miejsce sytuacja pozwalająca na wydziedziczenie lub czy nastąpiło po niej przebaczenie pozostaje kwestią rozstrzygnięcia sądu w toku postępowania o stwierdzenie nabycia spadku. 

Zobacz również: Zachowek a darowizna

Dlatego rozwiązaniem może okazać się rozmowa z notariuszem, który zweryfikuje, czy zachodzą przesłanki, aby wydziedziczyć i pomoże należycie sprecyzować powody wydziedziczenia. W sytuacji, kiedy zachowanie spadkobiercy jest negatywnie oceniane przez spadkodawcę, a nie stanowi jednej z przesłanek wydziedziczenia, to spadkodawca może jedynie sporządzić testament negatywny. Skutkiem testamentu negatywnego jest wyłączenie od dziedziczenia, przy zachowaniu prawa do zachowku.

Spadkodawca, który chce wydziedziczyć określoną osobę, powinien w testamencie wyraźnie napisać, kogo wydziedzicza i z której z podanych powyżej przyczyn.

Zasadą jest, że wydziedziczenie jest bezskuteczne, jeżeli spadkobierca przebaczył spadkobiercy. Przebaczenie musi mieć miejsce po wydziedziczeniu uprawnionego do zachowku. W przypadku, gdy spadkobierca zmieni treść testamentu, sporządzi nowy lub odwoła już sporządzony wydziedziczenie również zostaje anulowane.

Nie można wydziedziczyć częściowo tzn. pozbawić jedynie części zachowku.

Nie można wydziedziczyć pod warunkiem ani z zastrzeżeniem terminu, bo sporządzone w taki sposób wydziedziczenie będzie nieważne, np. nie można zastrzec warunku, że spadkobierca zostanie wydziedziczony jeżeli nie zmieni swojego dotychczasowego zachowania w określonym czasie.

Zobacz również serwis: Spadki

Polecamy artykuły

Ekspert:

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Postanowienie o wydziedziczeniu może być zawarte tylko i wyłącznie w testamencie.
Postanowienie o wydziedziczeniu może być zawarte tylko i wyłącznie w testamencie.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK