REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podział spadku w sądzie

Agnieszka Kapała-Sokalska
Adwokat, właścicielka Kancelarii Adwokackiej AKS
Kancelaria AKS
Kancelaria AKS świadczy pomoc prawną m.in. z zakresu prawa spadkowego, postępowań egzekucyjnych, upadłości konsumenckiej, ochrony dóbr osobistych, prawa karnego.
Dział spadku/ fot. Fotolia
Dział spadku/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dział spadku można przeprowadzić w sądzie lub zawierając umowę z pozostałymi spadkobiercami. Gdy którykolwiek ze spadkobierców nie chce zgodzić się na dział lub gdy nie ma zgody co do sposobu jego przeprowadzenia, zawarcie umowy będzie wykluczone. Wówczas pozostaje droga postępowania sądowego.

Jak podzielić spadek na drodze sądowej?

REKLAMA

Bardzo często się zdarza, że po osobie zmarłej dziedziczy kilka osób. Spadkobiercy są wówczas współwłaścicielami przedmiotów wchodzących w skład spadku. Wobec tego, że wszyscy współwłaściciele mają prawo do współposiadania majątku spadkowego, pozostawanie w takiej wspólności niejednokrotnie prowadzi do konfliktów – zwłaszcza gdy współwłasność dotyczy takich przedmiotów, z których korzystanie wraz z innymi osobami może być uciążliwe, np. z mieszkania, garażu czy samochodu.

REKLAMA

Opisana wspólność może jednak zostać zniesiona- odbywa się to w drodze tzw. działu spadku. Skutkiem działu spadku jest uzyskanie przez poszczególnych spadkobierców wyłącznych praw do konkretnych składników majątku spadkowego. Punktem wyjścia przy dziale spadku jest wcześniejsze określenie wielkości udziałów spadkowych, przypadających każdemu ze spadkobierców. Warto też wiedzieć, że stan spadku ustalany jest według chwili śmierci spadkodawcy, natomiast jego wartość- według cen obowiązujących w chwili dokonania działu.

Zobacz również: Czym jest umowa o dział spadku?

Dział spadku można przeprowadzić w sądzie lub zawierając umowę z pozostałymi spadkobiercami (przy czym jeżeli do spadku należy nieruchomość, to umowa o dział musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego). Gdy którykolwiek ze spadkobierców nie chce zgodzić się na dział lub gdy nie ma zgody co do sposobu jego przeprowadzenia, zawarcie umowy będzie wykluczone. Wówczas pozostaje droga postępowania sądowego, którą może zainicjować każdy ze spadkobierców – nawet ten, który ma najmniejszy udział w spadku. Postępowanie sądowe wszczynane jest poprzez złożenie stosownego wniosku. Wniosek ten należy opłacić- zasadniczo opłata sądowa wynosi 500 zł (jest to opłata stała, niezależna od wartości majątku spadkowego podlegającego podziałowi).

Kup ebook: Zachowek - uprawnieni, obliczanie, wydziedziczenie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jednym z bardziej popularnych sposobów działu spadku jest podział fizyczny. Jest to podział przedmiotów wchodzących w skład spadku dokonywany w naturze – np. spadkodawca zostawił trzy mieszkania a jest też trzech spadkobierców i każdemu przypada 1/3 udziału w spadku – spadkobiercy ci mogą się podzielić tym majątkiem w ten sposób, że każdy otrzyma po jednym mieszkaniu. Różnice w wartości mieszkań mogą być natomiast wyrównane poprzez odpowiednie dopłaty. Inny często w praktyce stosowany sposób działu polega na przyznaniu jednemu ze spadkobierców przedmiotu spadkowego (np. działki budowlanej) w całości, natomiast pozostali otrzymują od niego odpowiednie kwoty pieniężne tytułem spłaty.

Jeżeli sprawa odbywa się w sądzie i zostały ustalone spłaty lub dopłaty, sąd określa jednocześnie termin, sposób ich uiszczenia, a także wysokość i termin uiszczenia ewentualnych odsetek. Niekiedy kwoty spłat lub dopłat mogą zostać rozłożone przez sąd na raty (terminy zapłaty poszczególnych rat nie mogą jednak łącznie przekroczyć lat 10).

Bardzo ważne jest by pamiętać, że w toku postępowania działowego sąd rozstrzyga w szczególności także o wzajemnych roszczeniach pomiędzy współspadkobiercami z tytułu posiadania poszczególnych przedmiotów spadkowych (np. mieszkania), pobranych pożytków i innych przychodów (np. czynszu najmu, dzierżawy), a także poczynionych nakładów (np. w związku z remontem) i spłaconych długów spadkowych (np. kosztów wyprawienia pogrzebu spadkodawcy). Trzeba mieć świadomość tego, że jeżeli uczestnik postępowania nie zgłosi powyższych roszczeń najpóźniej w toku postępowania działowego, po zapadnięciu prawomocnego postanowienia o dziale spadku traci możliwość ich dochodzenia.

Polecamy serwis: Zachowek i dział spadku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

REKLAMA

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

REKLAMA

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA