| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zasady dziedziczenia > Zapis bankowy

Zapis bankowy

Posiadacz rachunku bankowego może polecić bankowi dokonanie wypłaty po swojej śmierci określonej osobie. Taka dyspozycja wkładem na wypadek śmierci jest jednak obwarowana kilkoma wymogami formalnymi.

Wielość zapisów

Posiadacz rachunku może uczynić kilka zapisów bankowych na rzecz różnych osób. Mimo że nie ma żadnych ograniczeń co do ilości tych dyspozycji, to należy pamiętać, że łączna ich wartość maksymalna jest określona przez Prawo bankowe. Kwota ta obejmuje wszystkie zapisy czynione przez jednego posiadacza, niezależnie od tego, w ilu bankach znajdują się jego rachunki. Można więc zarówno ustanowić jeden zapis, obejmujący całą dozwoloną kwotę, jak i wiele zapisów o mniejszej wartości. W przypadku, gdy kwoty poszczególnych zapisów łącznie przekroczą limit ustawowy, dyspozycja wydana później ma pierwszeństwo przed dyspozycjami wcześniejszymi. Nawet jeżeli kwota przekraczająca limit ustawowy zostanie wypłacona zapisobiercy, wówczas należy mieć świadomość, że jest on zobowiązany do zwrotu przedmiotu zapisu spadkobiercom posiadacza rachunku. Jeżeli do wypłacenia kwoty ponad limit dojdzie z winy banku, to również on podlega odpowiedzialności odszkodowawczej wobec spadkobierców posiadacza rachunku.

Zobacz także: Jakie są skutki podatkowe zgłoszenia nabycia spadku po terminie?

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK