reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Podatek od spadku > Jakie są skutki podatkowe zgłoszenia nabycia spadku po terminie?

Jakie są skutki podatkowe zgłoszenia nabycia spadku po terminie?

Spadkobiercy należący do kręgu najbliższej rodziny spadkodawcy mogą korzystać z całkowitego zwolnienia od podatku. Warunkiem jest zgłoszenie nabycia spadku do urzędu skarbowego w sześciomiesięcznym terminie. Często jednak zdarza się, że spadkobierca nie dokona w wymaganym terminie zgłoszenia. Jakie niesie to skutki?

Termin na zgłoszenie nabycia spadku do urzędu skarbowego wynosi 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia stwierdzającego nabycie spadku. W przypadku notarialnego poświadczenia dziedziczenia termin liczony jest od dnia zarejestrowania aktu.

Zgłoszenia do urzędu skarbowego dokonuje się na druku SD- Z2. Właściwym miejscowo jest urząd skarbowy miejsca położenia przedmiotów spadkowych. Jeżeli w skład spadku wchodzi nieruchomość, właściwość ustala się według miejsca położenia nieruchomości.

Zobacz też: Kiedy nie trzeba płacić podatku od spadków i darowizn?

Zgłoszenie nabycia spadku we wskazanym terminie pozwala skorzystać ze zwolnienia, jakie przysługuje członkom najbliższej rodziny spadkodawcy, a więc jego:

  • małżonkowi;
  • zstępnym;
  • wstępnym;
  • pasierbom;
  • rodzeństwu;
  • ojczymowi;
  • macosze.

Zobacz również serwis: Podatek od spadku

Gdy dowiemy się o nabyciu spadku z opóźnieniem

Niekiedy podatnik dowiaduje się o nabyciu spadku z opóźnieniem na przykład, gdy przebywa za granicą lub nie utrzymuje kontaktu z rodziną. W takiej sytuacji nadal ma prawo do zwolnienia, jeżeli zgłosi nabycie spadku w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o jego nabyciu oraz uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia takiej wiadomości.

Stare spadki

Całkowite zwolnienie od podatku dla członków najbliższej rodziny nie dotyczy tzw. starych spadków, czyli spadków nabytych przed dniem 1 stycznia 2007 r. (Spadek nabywa się z chwilą jego otwarcia, czyli śmierci spadkodawcy).

Najbliżsi członkowie rodziny spadkodawcy mogą w tym przypadku korzystać z ulg na starych zasadach.

Opodatkowana jest tutaj nadwyżka następujących kwot:

  1. 9 637 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej;
  2. 7 276 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej;
  3. 4 902 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej.

Zobacz również: Jak uniknąć przejęcia zobowiązań podatkowych spadkodawcy?

Brak zgłoszenia lub zgłoszenie po terminie

Skutkiem braku zgłoszenia lub uczynienia tego po terminie jest utrata zwolnienia. Spadkobierca podlega wówczas opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

Warto pamiętać, iż w przypadku uchybienia terminowi nie ma możliwości jego przywrócenia. Dokonanie zgłoszenia po upływie sześciu miesięcy powoduje zatem utratę prawa do całkowitego zwolnienia od podatku.

Kiedy nie ma obowiązku zgłoszenia?

Obowiązek zgłoszenia nabycia spadku nie obejmuje przypadków, gdy wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty 9 637 zł.

Zobacz również: Kiedy nie trzeba płacić podatku od spadków z uwagi na przedawnienie?

Zobacz również: Forum prawne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Skutkiem braku zgłoszenia nabycia spadku po terminie jest utrata zwolnienia. Spadkobierca podlega wówczas opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.
Skutkiem braku zgłoszenia nabycia spadku po terminie jest utrata zwolnienia. Spadkobierca podlega wówczas opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama