REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy projekt ustawy o komornikach sądowych utrudni odzyskiwanie długów?

Czy projekt ustawy o komornikach sądowych utrudni odzyskiwanie długów?/ fot. Shutterstock
Czy projekt ustawy o komornikach sądowych utrudni odzyskiwanie długów?/ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje wielkie zmiany w zawodzie komornika. Przygotowane projekty ustaw wprowadzają wiele zmian, nie tylko w samym zawodzie, ale również dla przedsiębiorców.

REKLAMA

Zaproponowane regulacje będą stanowiły dla wierzycieli barierę w dochodzeniu roszczeń na drodze sądowej i egzekucyjnej. Przyniosą także wymierne straty dla państwa, zarówno finansowe dla budżetu, jak i wizerunkowe, poprzez utratę wiarygodności w oczach inwestorów z powodu ich negatywnego wpływu na wierzycieli, będących jednocześnie przedsiębiorcami i inwestorami - napisała Konfederacja Lewiatan w ocenie projektów ustaw o komornikach sądowych i kosztach komorniczych.

REKLAMA

Z punktu widzenia wierzyciela, bez efektywnej i skutecznej egzekucji sądowej dochodzenie roszczeń jest bezskuteczne i traci rację bytu. W miejsce sądów i komorników przedsiębiorcy będą korzystali z wszelkiego rodzaju firm windykacyjnych oferujących polubowne rozwiązywanie problemów z długami, przy czym istnieje ryzyko, że miejsce komorników sądowych zajmą firmy działające na granicy prawa, którym mogą być obce standardy jakości i etyki w procesie windykacji polubownej (terenowej), natomiast wykorzystywane naganne metody presji i zastraszania dłużnika.

Już teraz obserwowany jest wzrost liczby ofert na rynku ze strony różnego rodzaju przedsiębiorców, którzy wskazują, że mogą długi odzyskiwać skuteczniej niż komornicy i standardowe firmy windykacyjne. Następuje zatem powrót do tzw. pozaprawnej windykacji, która na początku lat dziewięćdziesiątych była ogromnym problemem w Polsce.

Zobacz też: Wielkie zmiany dla komorników

REKLAMA

W Ministerstwie Rozwoju powstał projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności, w którego to uzasadnieniu rząd wyraźnie wskazuje, jak istotny dla gospodarki jest problem dochodzenia wierzytelności: „Nieterminowe płatności powodują także konieczność ograniczenia przez przedsiębiorców inwestycji, co przekłada się na stan całej gospodarki, np. z uwagi na niemożność realizacji wcześniej przyjętej strategii rozwoju bądź wprowadzenia na rynek nowych produktów lub usług, redukcję zatrudnienia lub podnoszenie cen." (...) W ujęciu ogólnym zwiększenie skuteczności dochodzenia roszczeń powinno poprawić płynność finansową przedsiębiorców, zapewniając im większą stabilność, dzięki której nie tylko ich obecność na rynku będzie niezagrożona, ale również możliwy będzie ich rozwój. Terminowość otrzymywania należności jest bowiem jednym z czynników determinujących opracowanie i realizację strategii rozwoju oraz zwiększenia inwestycji, a także wzrostu zatrudnienia w przedsiębiorstwie.".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tymczasem opiniowane projekty całkowicie pomijają zgłaszane od lat postulaty przedsiębiorców (wierzycieli). Konfederacja Lewiatan twierdzi, że system egzekucji w Polsce powinien zostać zreformowany i wskazywała w tym zakresie na szereg postulatów. Przedstawione do konsultacji projekty pogłębią większość problemów z jakimi borykają się przedsiębiorcy korzystający z wymiaru sprawiedliwości przy dochodzeniu roszczeń.
Autorzy projektów całkowicie pominęli fakt, że system egzekucyjny powinien w pierwszej kolejności służyć wierzycielom i zaspokojeniu ich słusznych, stwierdzonych tytułem wykonawczym interesów. Ustawy te zostały przygotowane bez analizy ich skutków gospodarczych ani nawet ich wpływu na system egzekucji w kraju. Wydaje się, że są one prostą reakcją na doniesienia medialne związane z działalnością niektórych komorników i są skierowane przede wszystkim na ten obszar bez uwzględnienia tła gospodarczego tzn. ich realnego wpływu na funkcjonowanie gospodarki.

Zobacz też: W jakich godzinach komornik ma prawo wykonywać czynności urzędowe?

Dla środowiska komorników ustawy te będą oznaczały brak stabilizacji i zwiększenie ryzyka gospodarczego prowadzonej działalności. Komornicy mimo, że nie są nazywani przedsiębiorcami ponoszą całkowite ryzyko, w tym finansowe, prowadzonej przez siebie działalności. Dla systemu egzekucyjnego może to oznaczać przede wszystkim utratę stabilności spowodowaną dużą rotacją na stanowiskach komorniczych, co spowoduje problemy z płynnością wielu przedsiębiorców, gdyż żadne procedury zastępowania komorników i likwidowania kancelarii nie wyeliminują załamania efektywności skierowanych do takich komorników spraw.

Źródło:

Konfederacja Lewiatan

Reklama

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Od 1 kwietnia dwie listy polskich leków ze zniżką. G1 (-10%) i G2 (-15%) [Wykaz producentów i leków]

    Dwie listy polskich leków ze zniżką. G1 (-10%) i G2 (-15) [Wykaz producentów i leków]

    Min. Dziemianowicz-Bąk za skróceniem tygodnia pracy jeszcze w tej kadencji Sejmu. MRPiPS ma wyniki pierwszych analiz

    Minister rodziny, pracy i polityki społecznej liczy, że jeszcze w tej kadencji mogłoby dojść do skrócenia tygodnia pracy. Szefowa MRPiPS poinformowała w RMF24, że zleciła Centralnemu Instytutowi Ochrony Pracy analizę efektywności pracy w relacji do liczby godzin przepracowanych w tygodniu.

    Protesty rolników 20 marca 2024 r. Wrocławski magistrat zakazał ich organizacji na terenie administracyjnym Wrocławia

    Jak poinformowano, wrocławski magistrat wydał zakaz organizacji protestów rolniczych na terenie administracyjnym Wrocławia. Chodzi o blokady planowane od środy 20 marca. Prezydent Wrocławia ocenił, że zagrażają one bezpieczeństwu mieszkańców i utrudniają ruch drogowy.

    Protesty rolników 20 marca. Utrudnienia w ruchu w całym kraju. 400 blokad. Które drogi będą nieprzejezdne? [MAPA]

    Na środę zapowiedziano Ogólnopolski Strajk Generalny Rolników. Na drogach w całej Polsce spodziewane są utrudnienia w ruchu. Na mapie rolniczych blokad znalazło się ponad 400 punktów. W stolicy rolnicy zablokują m.in. trasę S2.

    REKLAMA

    Będzie więcej czasu na zakup i montaż silosów finansowanych z KPO

    Opublikowano rozporządzenie w sprawie szczegółowego przeznaczenia, warunków i trybu udzielania wsparcia w zakresie infrastruktury magazynowania służącej zwiększeniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy.

    Rząd: projekt ws. programów dofinansowujących pracowników pomocy społecznej [To nie są podwyżki]

    We wtorek rząd premiera Donalda Tuska zajmie się projektem ws. programów dofinansowujących pracowników pomocy społeczne

    "Portfel seniora, portfelem pełnym". Polityka senioralna jest priorytetem rządu – zapewnił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej

    Druga waloryzacja, podwyższenie zasiłku pogrzebowego i świadczenia honorowego – takie plany mają rządzący wobec seniorów.

    Z 36.000 zł do 57.000 zł wzrośnie dofinansowanie do utworzenia jednego miejsca w żłobku. Jeszcze w marcu wznowienie naboru do programu „Maluch plus”

    Jak poinformowała w poniedziałek w Olsztynie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska, jeszcze w marcu zostanie wznowiony nabór wniosków do programu „Maluch plus”. W województwie warmińsko-mazurskim jest obecnie 65 gmin, w których nie ma żadnej formy, przewidzianej przez ustawę, opieki nad dziećmi do 3. roku życia.

    REKLAMA

    Badania okresowe. Kto za nie zapłaci, gdy pracownik wykonał je w innej placówce niż ta, do której został skierowany?

    Koszty badań profilaktycznych wykonywanych przez pracownika ponosi pracodawca. Ale czy ma wpływ na to, ile za nie zapłaci, czy musi zwrócić każdą kwotę?

    Od kwietnia wraca 5 proc. VAT na żywność. Co podrożeje? [tabela]

    Od 1 kwietnia 2024 roku żywność znów będzie objęta 5% VAT. Za jakie produkty żywnościowe zapłacimy teraz więcej? Oto tabela z tymi produktami żywnościowymi.

    REKLAMA