REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Komornik jest to funkcjonariusz publiczny działający przy sądzie. Zajmuje się egzekwowaniem wyroków sądowych w postępowaniu egzekucyjnym.

Zobacz serwis: ABC windykacji

Jeżeli dłużnik, mimo wyroku sądowego lub innego tytułu prawnego stanowiącego tytuł wykonawczy, nie spełnia swego zobowiązania wobec wierzyciela, do akcji wkracza komornik.

Zakres obowiązków

Komornicy zajmują się przede wszystkim egzekwowaniem orzeczeń sądowych w sprawach o roszczenia pieniężne i niepieniężne. Wykonują także inne tytuły wykonawcze, wydane na podstawie takich dokumentów jak np. ugoda lub akt notarialny. Poza tym komornik, na zarządzenie sądu lub prokuratora, przeprowadza spis inwentarza i sporządza protokół stanu faktycznego przed wszczęciem procesu lub przed wydaniem orzeczenia.

Wymagania

Komornikiem może zostać osoba posiadająca obywatelstwo polskie, która ukończyła studia prawnicze i odbyła aplikację komorniczą. Po egzaminie kończącym aplikację, przyszły komornik musi jeszcze odbyć co najmniej 2 lata praktyki w charakterze asesora komorniczego. Komorników powołuje Minister Sprawiedliwości.

Wyłączenie komornika

Tak jak sąd, także i komornik może podlegać wyłączeniu w danej sprawie. Następuje to jeżeli istnieje podejrzenie co do jego bezstronności lub zachodzi konflikt interesów. Wyłączenie może nastąpić na wniosek, który powinien być rozpatrzony przez sąd rejonowy w terminie 7 dni.

Wynagrodzenie komornika

Za prowadzenie egzekucji i inne czynności, których dokonuje, komornik pobiera opłaty egzekucyjne. Za dokonanie zabezpieczenia roszczenia pieniężnego komornikowi przysługuje opłata w wysokości 2% wartości roszczenia, które podlega zabezpieczeniu. Z kolei w sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 15% wartości wyegzekwowanego świadczenia. Za egzekucję odebrania rzeczy komornik pobiera opłatę stałą w wysokości 50% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Zobacz serwis: Wierzyciel i dłużnik

Podstawa prawna:

Ustawa o komornikach sądowych i egzekucji

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA