REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Szkoła

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Darmowy podręcznik 2014/2015

Darmowy podręcznik dla wszystkich pierwszoklasistów w roku szkolnym 2014/2015 to główne założenie przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Projekt zmian, zakładający wprowadzenie darmowych podręczników dla wszystkich uczniów podstawówek i gimnazjów, przygotowało Ministerstwo Edukacji.

Wyprawka szkolna 2014/2015, czyli dofinansowanie na zakup podręczników

Zgodnie z informacją Ministerstwa Edukacji Narodowej rządowy program pomocy uczniom "Wyprawka szkolna" będzie kontynuowany w roku szkolnym 2014/2015. Program "Wyprawka szkolna 2014" obejmie także uczniów słabosłyszących, z niepełnosprawnością ruchową oraz z autyzmem.

Asystent nauczyciela 2014

Asystent nauczyciela pojawi się w szkołach od 1 września 2014 r. Celem nowej posady ma być usprawnienie pracy nauczycieli w szkołach podstawowych.

Szkolnictwo zawodowe - plany rozwoju

Funkcjonowanie i rozwój szkolnictwa zawodowego było przedmiotem analiz podczas spotkania minister edukacji narodowej z dyrektorami szkół wyższych. Zachodzące w szkolnictwie zawodowym zmiany mają na celu jak najlepsze przygotowanie młodzieży do wymogów nowoczesnego rynku pracy.

REKLAMA

Koszty ponoszone przez szkoły wieczorowe i zaoczne, wchodzące w skład CKU

W jaki sposób klasyfikować koszty ponoszone przez szkoły wieczorowe i zaoczne, wchodzące w skład Centrum Kształcenia Ustawicznego? Odpowiedzi udzieliła RIO w Katowicach.

Egzamin maturalny 2015

Rozpoczynający się 5 maja 2014 roku egzamin maturalny jest ostatnim przeprowadzanym na podstawie standardów wymagań egzaminacyjnych. Egzamin maturalny w 2015 roku będzie sprawdzał poziom opanowania wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Wielkanocna przerwa w szkole

Wielkanocna przerwa świąteczna w szkołach przypada w dniach 17-22 kwietnia. Część uczniów z tytułu różnorodnych egzaminów (gimnazjalnych, maturalnych) wróci do szkoły znacznie później. Kto i dlaczego uprawniony jest do dodatkowej przerwy w nauce?

Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczyciela - postępowanie dyscyplinarne w pierwszej instancji

Wniesienie przez rzecznika dyscyplinarnego wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego do komisji dyscyplinarnej powoduje wyznaczenie przez przewodniczącego komisji składu orzekającego, który na posiedzeniu niejawnym rozpatruje złożony przez rzecznika wniosek.

REKLAMA

Odroczenie obowiązku szkolnego

Odroczenie obowiązku szkolnego to rozwiązanie, z którego chętnie korzystają rodzice, których zdaniem sześcioletnie dziecko nie jest wystarczająco dojrzałe by rozpocząć naukę szkolną. Opinię w przedmiocie odroczenia obowiązku szkolnego może wydać zarówno prywatna jak i publiczna poradnia psychologiczno-pedagogiczna.

Edukacja seksualna

Edukacja seksualna to propozycja nowego, obligatoryjnego przedmiotu szkolnego, wysunięta przez resort edukacji. Właściwy poziom i jakość nauczania młodzieży w zakresie edukacji seksualnej ciągle wzbudza wiele wątpliwości i nie dorównuje zachodzącym zmianom społecznym.

Obniżenie wieku szkolnego

Obniżenie wieku szkolnego to jedna z najważniejszych zmian wprowadzonych nowelizacją ustawy o systemie oświaty. Obniżenie wieku szkolnego spowoduje, że od roku szkolnego 2014/2015 obowiązek szkolny obejmie dzieci sześcioletnie, urodzone w przedziale czasu od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 roku.

Zatrudnienie nauczyciela na czas określony

W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami mianowanym i dyplomowanym stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony (art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela). W wymienionych przypadkach strony z góry mogą ustalić termin zakończenia stosunku pracy poprzez wskazanie konkretnej daty lub zdarzenia, po zajściu którego nastąpi rozwiązanie stosunku pracy.

Plusy i minusy przekazania szkoły

Zła sytuacja finansowa gminy, niskie subwencje oświatowe i mała liczba uczniów to najczęstsze powody zamykania wiejskich szkół. Decyzje takie, choć czasami nieuniknione, degradują wieś, a jej mieszkańców skazują na marginalizację i zagrożenie wykluczeniem społecznym.

Zawiadomienie rodziców o zamiarze likwidacji szkoły

Zawiadomienie rodziców o zamiarze likwidacji szkoły powinno nastąpić co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji. Rodzic winien być faktycznie zawiadomiony o zamiarze likwidacji szkoły. Na nim również ciąży obowiązek udowodnienia, iż nie został zawiadomiony w przypisanym terminie.

Odwołanie z funkcji a rozwiązanie stosunku pracy

Odwołanie z funkcji dyrektora szkoły nie wiąże się z rozwiązaniem stosunku pracy, a jedynie z jego przekształceniem.

Nie wszystkie sześciolatki od razu do szkoły

Rozpoczęcie edukacji szkolnej przez najmłodszych uczniów będzie następowało stopniowo. W klasach I–III docelowo ma być nie więcej niż 25 uczniów.

Promocja szkoły

Szkoła podstawowa corocznie organizuje w ramach promocji szkoły „Dni otwarte szkoły”. Zakupiono materiały biurowe (papier, markery), które posłużyły m.in. do przygotowania dyplomów. Wydatki te zakwalifikowano do kodu 60. Czy jednostka postąpiła prawidłowo?

Urlop wypoczynkowy nauczycieli w 2014 r.

Urlop wypoczynkowy nauczycieli w 2014 r. będzie uzależniony od pracy wykonywanej w określonej placówce edukacyjnej. Karta Nauczyciela zawiera odrębne od uregulowań zawartych w kodeksie pracy przepisy prawa dotyczące urlopu wypoczynkowego. Jaki będzie zatem jego wymiar?

Nagroda jubileuszowa dla nauczycieli

Nauczyciele należą do grupy zawodowej, których prawo do nagrody jubileuszowej zostało przewidziane wprost w ustawie. Ile wynosi nagroda jubileuszowa? Od czego zależy jej wysokość?

Odszkodowanie pracownicze bez podatku

Odszkodowania otrzymane przez pracownika od placówek oświatowych wolne są od podatku, jeżeli ich wysokość lu zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Odszkodowania, których wysokość bądź zasady ustalania wynikają wprost z przepisów prawa, przyznawane na podstawie ugody zawartej przed sądem, korzystają ze zwolnienia podatkowego.

Odszkodowanie pracownicze bez podatku

Odszkodowania otrzymane przez pracownika od placówek oświatowych wolne są od podatku, jeżeli ich wysokość lu zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Odszkodowania, których wysokość bądź zasady ustalania wynikają wprost z przepisów prawa, przyznawane na podstawie ugody zawartej przed sądem, korzystają ze zwolnienia podatkowego.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla nauczyciela, czyli tzw. trzynastka

Dodatkowe wynagrodzenie roczne potocznie nazywane trzynastką przysługuje nauczycielom zgodnie z treścią art. 48 KN. Przepis ten jednak nie zawiera zasad, podstaw ustalania i wysokości tego świadczenia, a odsyła do przepisów ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. 1997 r., Nr 160, poz. 1080, z późn. zm.).

Ustawa "sześciolatkowa" w Senacie

Senatorowie nie wnieśli poprawek do ustawy, zakładającej, rozpoczęcie obowiązku szkolnego przez sześcioletnie dzieci.

Urlop dla poratowania zdrowia 2014 - planowane zmiany

Urlop dla poratowania zdrowia od 2014 r. ma ulec zmianom, co przewiduje projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw, przedstawiony do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady Ministrów w dniu 23 lipca 2013 r. Obecnie podstawowymi przesłankami udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia są zatrudnienie w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony i przepracowanie co najmniej 7 lat w szkole.

Rok szkolny 2013/2014 - jakie zmiany?

Rok szkolny 2013/2014 jest to drugi rok wdrażania zmian programowych i organizacyjnych w szkołach ponadgimnazjalnych. Ich celem jest podniesienie jakości kształcenia oraz lepsze przygotowanie młodzieży do życia we współczesnym społeczeństwie poprzez rozwijanie kompetencji kluczowych, zróżnicowanie form kształcenia ogólnego i zawodowego oraz dostosowanie ich do zmian zachodzących na rynku pracy. Co zmienia się w roku szkolnym 2013/2014?

Szkoła publiczna prowadzona przez inny podmiot niż samorząd - dotacja

Szkoła publiczna nie traci swojego statusu publicznej tylko dlatego, że jest prowadzona przez inny podmiot niż samorząd.  Zróżnicowanie wysokości dotacji z budżetu jednostki samorządu terytorialnego zależy wyłącznie od tego czy jednostka ta obowiązana do prowadzenia odpowiedniego typu i rodzaju szkół prowadzi, czy nie szkołę danego typu i rodzaju.

Rachunek bieżący jednostki oświatowej

Podstawowym kontem w każdej jednostce budżetowej jest rachunek bieżący, ponieważ odzwierciedla operacje związane z realizacją planu finansowego. Również w jednostce oświatowej dochody i wydatki ewidencjonowane są na koncie 130 „Rachunek bieżący jednostki”.

Kontrole w zakresie wyboru podręczników - informacja MEN

Ministerstwo Edukacji Narodowej zleciło w kwietniu br. kuratorom oświaty przeprowadzenie kontroli doraźnych w związku otrzymanymi sygnałami, z których wynikało, że dyrektorzy niektórych szkół podejmują zobowiązania do korzystania z publikacji danego wydawnictwa w zamian za przekazanie szkole różnego rodzaju sprzętu dydaktycznego. Kontrole doraźne zostały przeprowadzone przez większość kuratorów oświaty w okresie maj-czerwiec br., w dwóch kuratoriach (podlaskie i śląskie) kontrole były prowadzone w marcu br.

Urlop wypoczynkowy nauczyciela

Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której przewidziano ferie letnie i zimowe przysługuje urlop wypoczynkowy odpowiadający okresowi i czasie trwania ferii. W zależności od rodzaju placówki i sposobu zatrudnienia urlopy dla nauczycieli są udzielane na różnych zasadach.

Czas pracy nauczyciela

Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo. Nauczyciele zatrudnieni w niepełnym wymiarze realizują swoje zadania w wymiarze proporcjonalnym do wykonywanych zajęć. W zależności od rodzaju zajmowanego stanowiska oraz placówki czas pracy nauczyciela ustalany jest w innym wymiarze.

Świadczenia kompensacyjne 2014

Świadczenia kompensacyjnie przysługują nauczycielom zatrudnionym w ustawowo określonych placówkach. Warunkiem nabycie tego świadczenia jest posiadanie odpowiedniego okresu pracy nauczycielskiej oraz okresów składkowych i nieskładkowych. Do 31 grudnia 2014 r. wiek uprawniający do uzyskania świadczenia jest jednakowy dla kobiet i mężczyzn.

Urlop dla poratowania zdrowia

Nauczycielowi zatrudnionemu na czas nieokreślony po przepracowaniu w szkole co najmniej 7 lat przysługuje urlop dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku. Jakie są warunki udzielania takiego urlopu?

Kryteria doboru nauczycieli do zwolnienia – w orzecznictwie sądowym

Problematyka ustalenia właściwych kryteriów doboru nauczycieli do zwolnienia wielokrotnie była przedmiotem rozstrzygnięć Sądu Najwyższego.

Unia dopłaci do przedszkoli

Unia dopłaci do przedszkoli już od lipca 2013 roku. Na cel ten zostało przeznaczone ponad 200 milionów. O dofinansowanie to będą mogły starać się samorządy, składając odpowiednie wnioski.

Obowiązek szkolny dla sześciolatków od 2014 r.

Obowiązek szkolny dla sześciolatków od 2014 r. - tak stanowi projekt ustawy o systemie oświaty. Ustawa została przyjęta przez rząd.

Obowiązek szkolny dla sześciolatków od 2014 roku

Do uzgodnień i konsultacji społecznych skierowana została nowelizacja ustawy o systemie oświaty, która zawiera rozwiązania dotyczące obniżenia wieku spełniania obowiązku szkolnego. Zgodnie z zapowiedzią, datą wprowadzenia obowiązku szkolnego dla 6-latków pozostaje 1 września 2014 r.

Niekonstytucyjna rekrutacja do przedszkoli

„Uregulowanie kryteriów i procedur przyjmowania dzieci do szkół i przedszkoli w rozporządzeniu wydanym bez dostatecznych podstaw ustawowych jest niezgodne z konstytucją.”- orzekł Trybunał Konstytucyjny. Jednocześnie trybunał odroczył utratę mocy obowiązującej badanego przepisu o 12 miesięcy.

Kary jakie może nakładać statut szkoły na uczniów

Statut szkoły jest dokumentem uchwalanym przed radę szkoły, na podstawie projektu przygotowanego przez radę pedagogiczną. Określa on nie tylko sposób organizacji szkoły, ale także prawa i obowiązki uczniów.

Dodatkowa praca nauczycieli

Nauczyciele nie są objęci zakazem konkurencji. Oznacza to, że każdy nauczyciel może pracować w innej szkole, jak również w całkowicie innej branży. Gdzie nauczyciel może starać się o dodatkową pracę?

Prawa konsumenta podczas szkolnych zakupów

Konsumentom przysługuje prawo do reklamacji szkolnych artykułów także wtedy, gdy są one zakupione podczas obniżek czy wyprzedaży. Decydując się na zakup szkolnej wyprawki w Internecie, pamiętajmy o przysługującym nam prawie do odstąpienia od umowy.

Rok szkolny 2012/2013 - poradnik dla rodziców

Wszystko co w roku szkolnym 2012/2013 powinni wiedzieć rodzice na temat pomocy materialnej, praw ucznia i obowiązków szkoły.

Polityka oświatowa państwa w roku szkolnym 2012/2013

Minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas określiła kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w nadchodzącym roku szkolnym 2012/2013.

Ostatnie dni rekrutacji szcześciolatków

Rekrutacja sześciolatków do szkół podstawowych trwa do końca sierpnia 2012 r. Możliwa jest jeszcze zmiana decyzji, czy dziecko posłać do szkoły czy do przedszkola nawet gdy dziecko jest już zapisane.

Jaki urlop wypoczynkowy przysługuje nauczycielom?

Regulacje dotyczące urlopu wypoczynkowego nauczycieli zawiera Karta Nauczyciela. Wymiar urlopu uzależniony jest od tego, czy placówka pracuje w systemie feryjnym.

Urlop wypoczynkowy nauczyciela

Wymiar urlopu wypoczynkowego nauczyciela uzależniony jest od tego, czy placówka pracuje w systemie feryjnym. Za czas urlopu wypoczynkowego nauczycielom przysługuje wynagrodzenie.

Wyprawka szkolna 2012

W 2012 r. na program "Wyprawka szkolna" rząd przeznaczył o 13 mln złotych więcej niż w roku ubiegłym. Pomoc materialna na zakup podręczników skierowana jest do najuboższych uczniów.

MEN: Cyfrowa szkoła jedną z najważniejszych decyzji w roku 2011/2012

Wdrożenie programu Cyfrowa Szkoła oraz przedłużenie o dwa lata okresu, w którym rodzice podejmują decyzję o posłaniu do szkoły 6-latka to najważniejsze decyzje minister edukacji Krystyny Szumilas w roku szkolnym 2011/2012 - można przeczytać na stronie MEN.

Komisje o niewykorzystanych środkach na pomoc dla uczniów

Sejmowe Komisje Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej pozytywnie oceniły realizację budżetu w 2011 r., jeśli chodzi o edukację, jednocześnie zwróciły uwagę na niewykorzystanie środków m.in. na pomoc materialną dla uczniów.

Świętokrzyskie: 16 szkół zakwalifikowano do programu "Cyfrowa Szkoła"

16 szkół podstawowych z województwa świętokrzyskiego zakwalifikowano do udziału w pilotażu programu "Cyfrowa Szkoła" - poinformowały służby prasowe wojewody.

Lubuskie: 10 szkół w pilotażowym programie "Cyfrowa Szkoła"

10 lubuskich szkół otrzyma środki w ramach rządowego programu "Cyfrowa szkoła". O udział w pilotażu ubiegały się 72 szkoły, które zgłosiły 42 lubuskie samorządy - poinformował rzecznik wojewody lubuskiego Paweł Siminiak.

REKLAMA