Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu umowa użyczenia. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące umowa użyczenia.
Pozorność czyli wada oświadczenia woli
Aktualizacja: 06.03.2012
Prawo cywilne traktuje złożenie oświadczenia dla pozoru, jako jedną z tzw. wad oświadczenia woli. Jednym ze skutków pozorności może być nieważność całej czynności. »
Umowa użyczenia samochodu na czas oznaczony - WZÓR UMOWY
Aktualizacja: 13.10.2011
Pobierz bezpłatny wzór umowy. Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. »
Aktualizacja: 30.09.2011
Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Umowa użyczenia może być zawarta w dowolnej formie. »
Umowy w życiu codziennym - kompendium
Aktualizacja: 19.08.2011
Umowa sprzedaży jest jedną z najpowszechniej używanych. Warto jednak zapoznać się także z innymi umowami, z którymi możemy mieć do czynienia w naszym życiu. »
Aktualizacja: 13.12.2011
Przez umowę użyczenia, użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy (ruchomych – oprócz rzeczy zużywalnych, i nieruchomości). Umowa zawierana jest na czas oznaczony lub nie oznaczony. »
Co warto wiedzieć o umowie użyczenia? - cz. 2
Aktualizacja: 19.08.2011
Umowa użyczenia jest umową bezpłatną, która może być zawarta w dowolnej formie. Użyczając nie musi być właścicielem rzeczy. Sprawdź co warto wiedzieć o użyczeniu. »
Co warto wiedzieć o umowie użyczenia? - cz. 1
Aktualizacja: 19.08.2011
Umowa użyczenia to jednak z powszechniej stosowanych umów, najczęściej w kręgu najbliższej rodziny. Pożyczając samochód dziecku, oddając miejsce w garażu bratu zawieramy przeważnie umowę użyczenia. »
Aktualizacja: 19.08.2011
W umowie użyczenia można zakazać oddawania samochodu do korzystania osobom trzecim. Sprawdź co jeszcze należy zawrzeć w umowie, by możliwie najpewniej zabezpieczyć własne interesy. Pobierz wzór umowy. »
Aktualizacja: 19.08.2011
Zawarłem umowę użyczenia lokalu mieszkalnego. Ponieważ liczyłem na to, iż będę tam mieszkał przez dłuższy okres, dokonałem licznych napraw, które pozwoliły mi na normalne korzystanie z mieszkania. Po kilku miesiącach użyczający zażądał zwrotu rzeczy. Czy mogę domagać się zwrotu kosztów remontu? »
Czy umowa użyczenia podlega opodatkowaniu
Aktualizacja: 19.08.2011
Umowa użyczenia zawarta przez przedsiębiorcę na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej powoduje powstania przychodu i rodzi obowiązek podatkowy. Wyjątek ma miejsce gdy przedsiębiorca używa rzeczy osoby najbliższej. »
Czym najem różni się od użyczenia
Aktualizacja: 28.07.2011
W obrocie prawnym pojawia się wiele umów na podstawie których można korzystać z cudzej rzeczy. Do umów takich bez wątpienia należy zaliczyć umowę najmu i umowę użyczenia. Umowy te wykazują znaczne podobieństwo ale zachodzą między nimi też bardzo istotne różnice. »
Jak przygotować umowę użyczenia
Aktualizacja: 19.08.2011
Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. »
Użyczenie czyli korzystanie za darmo
Aktualizacja: 03.02.2010
Zdarza się, że chcemy komuś z rodziny lub przyjaciół oddać coś do używania. Warto wówczas spisać umowę użyczenia. Ułatwi ona w przyszłości odzyskanie przedmiotu użyczenia. Można taką umowę sporządzić samemu, a ponadto nie podlega ona żadnym opłatom. »
adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak
Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »