| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Umowy w życiu codziennym - kompendium

Umowy w życiu codziennym - kompendium

Umowa sprzedaży jest jedną z najpowszechniej używanych. Warto jednak zapoznać się także z innymi umowami, z którymi możemy mieć do czynienia w naszym życiu.

Co to jest?

Z umową sprzedaży zetknął się chyba każdy. Chociaż raz każdy z nas był stroną takiej umowy. Umowa najmu to już chleb powszedni dla większości studentów, którzy uczą się z dala od swoich rodzinnych stron. Co jednak z umowami, które nie są aż tak popularne ale możemy ich niekiedy potrzebować?

Spedycja

Jedną z takich umów jest umowa spedycji. Czasami mylnie jest ona utożsamiana z umową przewozu. Na czym polega spedycja? W jakich sytuacjach opłaca się zawierać umowę spedycji? Jakie usługi nie mogą być objęte umową spedycji?

Zobacz: Umowa spedycji

Zobacz: Co warto wiedzieć o umowie spedycji?

Umowa przechowania

Ile razy wchodząc do klubu, restauracji czy pubu zostawiasz kurtkę w szatni? Czy wiesz, że w takiej sytuacji dochodzi do zawarcia umowy przechowania? Jakie są tego konsekwencje? Jakie masz prawa z takiej umowy? Czy szatnia rzeczywiście może nie odpowiadać za utratę lub uszkodzenie twojej rzeczy? Co ze sławetnym zapisem „Za pozostawione rzeczy szatnia nie ponosi odpowiedzialności”?

Zobacz: Co trzeba wiedzieć o umowie przechowania?

Zobacz: Czy szatnia odpowiada za pozostawione rzeczy?

Zobacz: Umowa przechowania

Kiedy coś użyczasz …

Nieraz zdarza się nam dać naszą rzecz do użytku innej osoby. Najczęściej dochodzi wtedy do zawarcia umowy użyczenia. Zgodnie z art. 710 Kodeksu cywilnego przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Dlaczego jednak w takiej sytuacji warto spisać umowę? Jak tego dokonać?

Zobacz: Użyczenie czyli korzystanie za darmo

Co można zrobić w sytuacji zniszczenia „pożyczonej” rzeczy?

Zobacz: Co warto wiedzieć o umowie użyczenia – cz. 1

Jakie są konsekwencje tego, że umowa użyczenia jest co do zasady bezpłatna? Czy to oznacza, że użyczający może w każdej chwili zażądać jej zwrotu?

Zobacz: Co warto wiedzieć o umowie użyczenia – cz. 2

Wreszcie kto ponosi koszty utrzymania użyczonej rzeczy

Zobacz: Umowa użyczenia samochodu

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »