REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Użyczenie czyli korzystanie za darmo

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zdarza się, że chcemy komuś z rodziny lub przyjaciół oddać coś do używania. Warto wówczas spisać umowę użyczenia. Ułatwi ona w przyszłości odzyskanie przedmiotu użyczenia. Można taką umowę sporządzić samemu, a ponadto nie podlega ona żadnym opłatom.

Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

REKLAMA

WZÓR UMOWY UŻYCZENIA

 Strony umowy

Stronami umowy użyczenia są użyczający i biorący w użyczenie. Użyczający to najczęściej właściciel rzeczy (np. samochodu). Jednakże użyczający może mieć też inny tytuł prawny do rzeczy (może być np. najemcą).

Przedmiot najmu

Przedmiotem umowy użyczenia mogą być rzeczy zarówno ruchome (np. samochód) jak i nieruchomości (np. lokal, działka, pokój w mieszkaniu).

Istotne jest aby użyczane rzeczy były rzeczami, których nie można zużyć. Dlatego też przedmiotem użyczenia nie mogą być np. pieniądze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Forma umowy

Kodeks cywilny nie zastrzega dla ważności umowy o użyczenia żadnej szczególnej formy. Można ją zawrzeć w każdy sposób, chociażby ustnie a nawet przez czynności konkludentne.

 Do zawarcia umowy użyczenia dochodzi poprzez wydanie (nie podpisanie umowy) rzeczy biorącemu w używanie.

Czym jest użyczenie?

Użyczający oddaje rzecz do używania biorącemu w używanie. Zakres używania zależy od postanowień stron zwartych w umowie.

W braku zapisów umowy zakres używania wyznacza przeznaczenie rzeczy.

Czas umowy

Umowa użyczenia zawierana jest zawsze na pewien czas. Czas używania może być  oznaczony (dzień, tydzień, miesiąc, rok) jak i nieoznaczony.

Brak wynagrodzenia

Użyczenie jest umową nieodpłatną. Znaczy to tyle, że biorący w używanie nie jest obowiązany do zapłaty wynagrodzenia użyczającemu. Jest to cecha charakterystyczna dla tego typu umów.

Obowiązki użyczającego

Głównym obowiązkiem użyczającego jest wydanie rzeczy biorącemu w użyczenie. Rzecz musi być wydana w stanie przydatnym do umówionego użytku.

Użyczający nie może również przeszkadzać biorącemu w korzystaniu z rzeczy. Użyczający mieszkanie nie może np. wymieniać zamków w drzwiach wejściowych bez wiedzy biorącego w używanie. W ten sposób utrudniłby wejście do mieszkania biorącemu w użyczenie a tym samym korzystanie z lokalu.

Obowiązki biorącego w używanie

Podstawowym obowiązkiem biorącego w używanie jest troszczenia się o rzecz i używanie jej zgodnie z umową. Musi również zachować rzecz w stanie nie pogorszonym i ponosić koszty utrzymania rzeczy. Biorący w używanie nie może oddać przedmiotu użyczenia innej osobie bez zgody użyczającego.

Zakończenie umowy

Umowa użyczenia, zwarta na czas określony kończy się wraz z upływem tego terminu.

Jeżeli umowa zawarta jest na czas nie oznaczony wtedy kończy się ona, gdy biorący uczynił z rzeczy użytek (lub gdy mógł ten użytek uczynić).

Bez względu na czas na jaki została zawarta umowa można ją rozwiązać na skutek:

  • Gdy biorący używa rzeczy w sposób sprzeczny z umową lub jej właściwościami
  • Jeżeli biorący bez zgody użyczającego powierza rzecz osobie trzeciej
  • Jeżeli rzecz stanie się potrzebna użyczającemu z powodów nie przewidzianych w chwili zawarcia umowy

Przeczytaj również o tym jak właściwie napisać umowe użyczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon senioralny w tym kwartale. Taki jest plan, czekamy na realizację

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

REKLAMA

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

REKLAMA

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

Pomoc finansowa przy zakupie samochodu osobowego – nowego lub używanego. Od 1 sierpnia można składać wnioski

Zbliża się kolejna tura naboru wniosków o pomoc finansową przy zakupie samochodu osobowego. Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia 2024 r. Nabór potrwa do 31 sierpnia 2024 r.

REKLAMA