Użyczenie czyli korzystanie za darmo
REKLAMA
REKLAMA
Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.
REKLAMA
WZÓR UMOWY UŻYCZENIA
Strony umowy
Stronami umowy użyczenia są użyczający i biorący w użyczenie. Użyczający to najczęściej właściciel rzeczy (np. samochodu). Jednakże użyczający może mieć też inny tytuł prawny do rzeczy (może być np. najemcą).
Przedmiot najmu
Przedmiotem umowy użyczenia mogą być rzeczy zarówno ruchome (np. samochód) jak i nieruchomości (np. lokal, działka, pokój w mieszkaniu).
Istotne jest aby użyczane rzeczy były rzeczami, których nie można zużyć. Dlatego też przedmiotem użyczenia nie mogą być np. pieniądze.
Forma umowy
Kodeks cywilny nie zastrzega dla ważności umowy o użyczenia żadnej szczególnej formy. Można ją zawrzeć w każdy sposób, chociażby ustnie a nawet przez czynności konkludentne.
Do zawarcia umowy użyczenia dochodzi poprzez wydanie (nie podpisanie umowy) rzeczy biorącemu w używanie.
Czym jest użyczenie?
Użyczający oddaje rzecz do używania biorącemu w używanie. Zakres używania zależy od postanowień stron zwartych w umowie.
W braku zapisów umowy zakres używania wyznacza przeznaczenie rzeczy.
Czas umowy
Umowa użyczenia zawierana jest zawsze na pewien czas. Czas używania może być oznaczony (dzień, tydzień, miesiąc, rok) jak i nieoznaczony.
Brak wynagrodzenia
Użyczenie jest umową nieodpłatną. Znaczy to tyle, że biorący w używanie nie jest obowiązany do zapłaty wynagrodzenia użyczającemu. Jest to cecha charakterystyczna dla tego typu umów.
Obowiązki użyczającego
Głównym obowiązkiem użyczającego jest wydanie rzeczy biorącemu w użyczenie. Rzecz musi być wydana w stanie przydatnym do umówionego użytku.
Użyczający nie może również przeszkadzać biorącemu w korzystaniu z rzeczy. Użyczający mieszkanie nie może np. wymieniać zamków w drzwiach wejściowych bez wiedzy biorącego w używanie. W ten sposób utrudniłby wejście do mieszkania biorącemu w użyczenie a tym samym korzystanie z lokalu.
Obowiązki biorącego w używanie
Podstawowym obowiązkiem biorącego w używanie jest troszczenia się o rzecz i używanie jej zgodnie z umową. Musi również zachować rzecz w stanie nie pogorszonym i ponosić koszty utrzymania rzeczy. Biorący w używanie nie może oddać przedmiotu użyczenia innej osobie bez zgody użyczającego.
Zakończenie umowy
Umowa użyczenia, zwarta na czas określony kończy się wraz z upływem tego terminu.
Jeżeli umowa zawarta jest na czas nie oznaczony wtedy kończy się ona, gdy biorący uczynił z rzeczy użytek (lub gdy mógł ten użytek uczynić).
Bez względu na czas na jaki została zawarta umowa można ją rozwiązać na skutek:
- Gdy biorący używa rzeczy w sposób sprzeczny z umową lub jej właściwościami
- Jeżeli biorący bez zgody użyczającego powierza rzecz osobie trzeciej
- Jeżeli rzecz stanie się potrzebna użyczającemu z powodów nie przewidzianych w chwili zawarcia umowy
Przeczytaj również o tym jak właściwie napisać umowe użyczenia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat