REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co warto wiedzieć o umowie użyczenia? - cz. 2

W umowie użyczenia użyczający nie musi być właścicielem.
W umowie użyczenia użyczający nie musi być właścicielem.

REKLAMA

REKLAMA

Umowa użyczenia jest umową bezpłatną, która może być zawarta w dowolnej formie. Użyczając nie musi być właścicielem rzeczy. Sprawdź co warto wiedzieć o użyczeniu.

Czy użyczający musi być właścicielem?

Nie. Zgodnie z art. 710 Kodeksu cywilnego przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

REKLAMA

Nie wymogu, by użyczana rzecz była własnością użyczającego. Dlatego też umowę taką może zawrzeć także np. najemca, dzierżawca, użytkownik, a nawet osoba która nie legitymuje się żadnym tytułem do rzeczy.

Zobacz serwis: Umowy

Przedmiotem umowy użyczenia mogą być zarówno ruchomości, jak i nieruchomości. Przedmiotem użyczenia nie mogą być pieniądze. Taka umowa jest bowiem kwalifikowana, jako pożyczka.

Jaka forma umowy?

REKLAMA

Niekiedy pewne nieporozumienie może wywoływać kwestia formy samej umowy, która często kojarzy się z pisemnym dokumentem. Tymczasem najprostszą formą przewidywaną przez polskie prawo cywilne jest forma ustna. Samo zawarcie umowy użyczenia, wobec której przepisy nie wymagają konkretnej formy, może zatem zostać zawarta ustnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie ma przy tym potrzeby spisywania umowy dla samej jej ważności (niezależnie czy dotyczy ruchomości czy nieruchomości), a może to jedynie powodować trudności procesowe (przy ewentualnych sporach dotyczących treści).

Czy zawsze jest bezpłatna?

Umowa użyczenia z zasady jest umową bezpłatną. Jakiekolwiek określenie wynagrodzenia będzie zatem oznaczać, że zamiast użyczenia doszło do zawarcia innej umowy (np. umowy najmu).

POBIERZ WZÓR: Umowa użyczenia

Czy bezpłatna oznacza gorsza?

REKLAMA

Z racji bezpłatnego charakteru umowy użyczenia, bardzo często w powszechnym odczuciu jest ona postrzegana, jako „gorsza umowa”. Skoro użyczający oddał mi swoją rzecz i nie bierze za to pieniędzy, to może w każdej chwili zażądać jej zwrotu – często można spotkać się z takim tokiem rozumowania.

Nie jest to jednak prawda. Podstawowa zasada prawa zobowiązań określona jest w łacińskiej paremii pacta sunt servanda, co po polsku oznacza, iż umów należy dotrzymywać. W zależności od czasu określonego lub nieokreślonego umowy powinna być zatem ona honorowana przez obie strony do upływu konkretnego momentu (przy czasie określonym) lub do momentu, gdy biorący uczynił z rzeczy użytek odpowiadający umowie albo gdy upłynął czas, w którym mógł ten użytek uczynić (w przypadku nieokreślonego czasu trwania umowy).

Zadaj pytanie: Forum prawników

Wcześniejsze rozwiązanie umowy może odbyć tylko w konkretnej sytuacji, tj. gdy biorący do używania używa rzeczy w sposób sprzeczny z umową lub jej właściwościami lub też oddaje rzecz osobie trzeciej (art. 716 Kodeksu cywilnego).

Z racji tego, że jest to umowa bezpłatna, ustawa przewiduje jednak pewne wyjątkowe sytuacje, w których umowa może ulec rozwiązaniu wcześniej. Użyczający może zażądać zwrotu rzeczy użyczonej, jeżeli rzecz stanie się potrzebna użyczającemu z powodów nie przewidzianych w chwili zawarcia umowy. Oznacza, to że użyczający nie może w każdej sytuacji zażądać zwrotu.

Użyczający nie może zażądać zwrotu użyczonej rzeczy w każdej sytuacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000 zł na wakacje dla dzieci i młodzieży szkolnej. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000 zł na aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej w czasie wakacji, czyli wakacyjna AktywAKCJA. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

REKLAMA

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

REKLAMA

Nawet 10 000 zł dla Kół Gospodyń Wiejskich w 2024 roku. Kwota ma być przeznaczona na działania ekologiczne

Nawet 10.000,- zł dofinansowania na działania w zakresie edukacji ekologicznej oraz promocji postaw proekologicznych w środowisku lokalnym może otrzymać jedno Koło Gospodyń Wiejskich od Fundacji Krajowej Grupy Spożywczej S.A. „Pomaganie krzepi”. Wnioski w programie grantowym „Eko-gospodyni” można składać do 31 lipca 2024 r.

Szkolenie wojskowe w wakacje. MON daje 6 tys. zł za miesiąc, do wyboru trzy terminy

Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) zaprasza na szkolenia wojskowe pod hasłem "Wakacje z wojskiem". Za miesiąc szkolenia wojsko proponuje 6 tys. zł. Chętnie mają do wyboru trzy terminy szkoleń. Projekt wakacyjnej służby wojskowej skierowany jest przede wszystkim do osób pełnoletnich w wieku 18-35 lat.

REKLAMA