Czym najem różni się od użyczenia
REKLAMA
REKLAMA
Umowa najmu
Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.
REKLAMA
POBIERZ WZORY: Umowy najmu i dzierżawy
Umowa użyczenia
Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie rzeczy.
POBIERZ WZÓR: Umowa użyczenia
PODOBIEŃSTWA
1. Przedmiot umowy
Przedmiotem obydwu umów mogą być jedynie rzeczy nie zużywalne. To jest takie które w toku normalnego użycia nie mogą się zużyć. Wynika to z faktu, że zarówno biorący w używanie jak i najemca muszą zwrócić tą samą rzecz odpowiednio wynajmującemu lub użyczającemu.
Dlatego też przedmiotem tych umów nie będą pieniądze, zboże, benzyna, papierosy.
Przedmiotem obydwu umów nie mogą być dobra niematerialne oraz prawa.
2. Czas umowy
Obydwie umowy można zawrzeć na czas oznaczony i nie oznaczony. Ważne jest jednak aby w umowie sprecyzować na jaki okres umowa została podpisana.
3. Obowiązek wydania rzeczy
Wynajmujący i użyczający zobowiązują się w umowie do wydania rzeczy. Rzecz musi być w stanie umożliwiającym korzystanie z niej.
4. Sposób korzystania
Zarówno w wypadku najmu jak i użyczenia sposób korzystania z rzeczy określa umowa. W braku postanowień umowy zakres korzystania w wypadku jednej i drugiej umowy jest wyznaczany przez właściwość i przeznaczenie rzeczy.
5. Pobieranie pożytków
Ani najemca ani biorący w używanie nie może pobierać pożytków z używanej rzeczy.
RÓŻNICE
1. Odpłatność
Umowa najmu jest zawsze umową odpłatną. Najemca musi za używanie rzeczy płacić czynsz w wysokości określonej w umowie.
Umowa użyczenia jest z kolei umową nie odpłatną. Wynika z tego, że biorący w użyczenie nie musi płacić żadnego wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy. Na podstawie umowy najmu używa on rzeczy bezpłatnie.
Jest to podstawowa różnica pomiędzy obydwoma umowami!
2. Oddanie rzeczy osobie trzeciej
Najemca co do zasady może oddać rzecz wynajmowaną w najem lub do bezpłatnego używania osobie trzeciej. Strony najmu mogą jednak w umowie takie uprawnienie wyłączyć.
Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w wypadku umowy użyczenia. Użyczający, jeżeli umowa milczy w tej kwestii, nie może oddać rzeczy używanej osobie trzeciej.
3. Nakłady
Najemca z tytułu umowy najmu zobowiązany jest do czynienia drobnych nakładów, które wynikają ze zwykłego używania rzeczy.
Biorący w używanie musi ponosić zwykłe koszty utrzymania rzeczy.
Zakres obowiązków biorącego w używanie jest szerszy.
4. Uprawnienia najemcy i biorącego w używanie
Jeżeli wynajmowana rzecz ma wady najemca może wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym lub żądać obniżenia czynszu (wszystko zależy od rodzaju wady).
Natomiast użyczający odpowiada za szkodę, którą wyrządził biorącemu dając mu rzecz uszkodzoną i nie informując go o tym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat