reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Czym najem różni się od użyczenia

Czym najem różni się od użyczenia

W obrocie prawnym pojawia się wiele umów na podstawie których można korzystać z cudzej rzeczy. Do umów takich bez wątpienia należy zaliczyć umowę najmu i umowę użyczenia. Umowy te wykazują znaczne podobieństwo ale zachodzą między nimi też bardzo istotne różnice.

Umowa najmu

Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

POBIERZ WZORY: Umowy najmu i dzierżawy

Umowa użyczenia

Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie rzeczy.

POBIERZ WZÓR: Umowa użyczenia

PODOBIEŃSTWA

1. Przedmiot umowy

Przedmiotem obydwu umów mogą być jedynie rzeczy nie zużywalne. To jest takie które w toku normalnego użycia nie mogą się zużyć. Wynika to z faktu, że zarówno biorący w używanie jak i najemca muszą zwrócić tą samą rzecz odpowiednio wynajmującemu lub użyczającemu.

Dlatego też przedmiotem tych umów nie będą pieniądze, zboże, benzyna, papierosy.

Przedmiotem obydwu umów nie mogą być dobra niematerialne oraz prawa.

2. Czas umowy

Obydwie umowy można zawrzeć na czas oznaczony i nie oznaczony. Ważne jest jednak aby w umowie sprecyzować na jaki okres umowa została podpisana.

3. Obowiązek wydania rzeczy

Wynajmujący i użyczający zobowiązują się w umowie do wydania rzeczy. Rzecz musi być w stanie umożliwiającym korzystanie z niej.

4. Sposób korzystania

Zarówno w wypadku najmu jak i użyczenia sposób korzystania z rzeczy określa umowa. W braku postanowień umowy zakres korzystania w wypadku jednej i drugiej umowy jest wyznaczany przez właściwość i przeznaczenie rzeczy.

5. Pobieranie pożytków

Ani najemca ani biorący w używanie nie może pobierać pożytków z używanej rzeczy.

RÓŻNICE

1. Odpłatność

Umowa najmu jest zawsze umową odpłatną. Najemca musi za używanie rzeczy płacić czynsz w wysokości określonej w umowie.

Umowa użyczenia jest z kolei umową nie odpłatną. Wynika z tego, że biorący w użyczenie nie musi płacić żadnego wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy. Na podstawie umowy najmu używa on rzeczy bezpłatnie.

Jest to podstawowa różnica pomiędzy obydwoma umowami!

2. Oddanie rzeczy osobie trzeciej

Najemca co do zasady może oddać rzecz wynajmowaną w najem lub do bezpłatnego używania osobie trzeciej. Strony najmu mogą jednak w umowie takie uprawnienie wyłączyć.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w wypadku umowy użyczenia. Użyczający, jeżeli umowa milczy w tej kwestii, nie może oddać rzeczy używanej osobie trzeciej.

3. Nakłady

Najemca z tytułu umowy najmu zobowiązany jest do czynienia drobnych nakładów, które wynikają ze zwykłego używania rzeczy.

Biorący w używanie musi ponosić zwykłe koszty utrzymania rzeczy.

Zakres obowiązków biorącego w używanie jest szerszy.

4. Uprawnienia najemcy i biorącego w używanie

Jeżeli wynajmowana rzecz ma wady najemca może wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym lub żądać obniżenia czynszu (wszystko zależy od rodzaju wady).

Natomiast użyczający odpowiada za szkodę, którą wyrządził biorącemu dając mu rzecz uszkodzoną i nie informując go o tym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Najem a użyczenie
Najem a użyczenie

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama