REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym najem różni się od użyczenia

Łukasz Matys
Najem a użyczenie
Najem a użyczenie
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W obrocie prawnym pojawia się wiele umów na podstawie których można korzystać z cudzej rzeczy. Do umów takich bez wątpienia należy zaliczyć umowę najmu i umowę użyczenia. Umowy te wykazują znaczne podobieństwo ale zachodzą między nimi też bardzo istotne różnice.

Umowa najmu

Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

REKLAMA

POBIERZ WZORY: Umowy najmu i dzierżawy

Umowa użyczenia

Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie rzeczy.

POBIERZ WZÓR: Umowa użyczenia

PODOBIEŃSTWA

1. Przedmiot umowy

Przedmiotem obydwu umów mogą być jedynie rzeczy nie zużywalne. To jest takie które w toku normalnego użycia nie mogą się zużyć. Wynika to z faktu, że zarówno biorący w używanie jak i najemca muszą zwrócić tą samą rzecz odpowiednio wynajmującemu lub użyczającemu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlatego też przedmiotem tych umów nie będą pieniądze, zboże, benzyna, papierosy.

Przedmiotem obydwu umów nie mogą być dobra niematerialne oraz prawa.

2. Czas umowy

Obydwie umowy można zawrzeć na czas oznaczony i nie oznaczony. Ważne jest jednak aby w umowie sprecyzować na jaki okres umowa została podpisana.

3. Obowiązek wydania rzeczy

Wynajmujący i użyczający zobowiązują się w umowie do wydania rzeczy. Rzecz musi być w stanie umożliwiającym korzystanie z niej.

4. Sposób korzystania

Zarówno w wypadku najmu jak i użyczenia sposób korzystania z rzeczy określa umowa. W braku postanowień umowy zakres korzystania w wypadku jednej i drugiej umowy jest wyznaczany przez właściwość i przeznaczenie rzeczy.

5. Pobieranie pożytków

Ani najemca ani biorący w używanie nie może pobierać pożytków z używanej rzeczy.

RÓŻNICE

1. Odpłatność

Umowa najmu jest zawsze umową odpłatną. Najemca musi za używanie rzeczy płacić czynsz w wysokości określonej w umowie.

Umowa użyczenia jest z kolei umową nie odpłatną. Wynika z tego, że biorący w użyczenie nie musi płacić żadnego wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy. Na podstawie umowy najmu używa on rzeczy bezpłatnie.

Jest to podstawowa różnica pomiędzy obydwoma umowami!

2. Oddanie rzeczy osobie trzeciej

Najemca co do zasady może oddać rzecz wynajmowaną w najem lub do bezpłatnego używania osobie trzeciej. Strony najmu mogą jednak w umowie takie uprawnienie wyłączyć.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w wypadku umowy użyczenia. Użyczający, jeżeli umowa milczy w tej kwestii, nie może oddać rzeczy używanej osobie trzeciej.

3. Nakłady

Najemca z tytułu umowy najmu zobowiązany jest do czynienia drobnych nakładów, które wynikają ze zwykłego używania rzeczy.

Biorący w używanie musi ponosić zwykłe koszty utrzymania rzeczy.

Zakres obowiązków biorącego w używanie jest szerszy.

4. Uprawnienia najemcy i biorącego w używanie

Jeżeli wynajmowana rzecz ma wady najemca może wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym lub żądać obniżenia czynszu (wszystko zależy od rodzaju wady).

Natomiast użyczający odpowiada za szkodę, którą wyrządził biorącemu dając mu rzecz uszkodzoną i nie informując go o tym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nawet 2400 zł w ramach bonu energetycznego w 2025 r.? Znamy szczegóły – dla kogo i na jakich warunkach

W dniu 12 grudnia 2024 r., na ręce Marszałka Sejmu, został złożony poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w latach 2023-2025 oraz niektórych innych ustaw, który zakłada wydłużenie bonu energetycznego na 2025 r., dwukrotne zwiększenie jego wysokości i podwyższenie progu dochodowego uprawniającego do jego otrzymania.

Zachowek po zmianach. Można obniżyć? [PORADA]

Nowe przepisy umożliwiają obniżenie wysokości zachowku, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. Sąd w takich przypadkach weźmie pod uwagę sytuację osobistą i majątkową uprawnionego do zachowku oraz obowiązanego do zaspokojenia tego roszczenia.

10 propozycji MEN: Nagroda jubileuszowa, świadczenia kompensacyjne, doraźne zastępstwa, odprawy emerytalne i rentowe, studia podyplomowe, pensum

MEN akceptuje 10 propozycji nauczycieli. Dotyczą takich zagadnień jak: nagroda jubileuszowa, świadczenia kompensacyjne, doraźne zastępstwa, odprawy emerytalne i rentowe, studia podyplomowe, pensum

7 zasiłków, które można dostać w 2025 r. i 2026 r.

7 zasiłków, które można dostać w 2025 r. i 2026 r.: zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, zasiłek wyrównawczy, zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne,  zasiłek pogrzebowy, zasiłek pielęgnacyjny.

REKLAMA

Tyle pracownicy zarobią w święta 2024. Praca w Boże Narodzenie może się opłacać. Sprawdź, co można zyskać

Praca w dni wolne i święta jest dopuszczalna tylko wyjątkowo. Istnieją jednak pracownicy, którzy chętnie pracują w tym okresie, bo w zamian zyskują dni wolne w innym, dogodnym dla nich terminie lub dodatek do wynagrodzenia. Ile dokładnie można zarobić?

Rynek pracy do 2027 r.: Gdzie jest największe ryzyko utraty pracy? Co czeka pracowników i jak się przygotować na przyszłość?

Zawody, które znamy, zmieniają się na naszych oczach. Automatyzacja i sztuczna inteligencja wypierają część profesji, ale jednocześnie tworzą przestrzeń dla zupełnie nowych specjalizacji. Eksperci alarmują: kluczem do sukcesu w nadchodzących latach będą rozwój umiejętności i gotowość do zmian. Sprawdź, co czeka pracowników i jak się przygotować na przyszłość.

Zasiłek opiekuńczy 2025 r. i 2026 r.

Zasiłek opiekuńczy 2025 r. i 2026 r. W jakich przypadkach można wystąpić z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy? Ile dni w roku można przebywać na zasiłku opiekuńczym? Ile wynosi wysokość zasiłku opiekuńczego?

RIO: Czy gmina może finansować bilety dla uczniów dojeżdżających do szkół poza jej obszarem

Gmina może refundować bilety okresowe dla uczniów dojeżdżających do szkół znajdujących się poza terenem tej gminy. Finansowanie zakupu biletów zależy od decyzji danej jednostki samorządu terytorialnego, która na jego realizację powinna posiadać odpowiednie środki finansowe.

REKLAMA

Składka zdrowotna w działalności gospodarczej w 2025 oraz 2026 roku. Czy czekają nas istotne zmiany?

W 2025 roku wejdzie w życie część z zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (JDG). Zmiany te mają na celu obniżenie obciążeń finansowych dla przedsiębiorców. Zostały już one przyjęte przez Sejm i dotyczą obniżenia minimalnej podstawy wymiaru składki, jak i wyłączenia przychodów ze sprzedaży środków trwałych z podstawy wymiaru składki zdrowotnej.

Mobbing w szkołach. Nie tylko wynagrodzenie i czas pracy są problemami nauczycieli. Coraz głośniej mówi się również o mobbingu

Czy ułożony przez dyrektora placówki oświatowej plan zajęć może być źródłem mobbingu wobec nauczycieli? Jak twierdzą autorzy petycji skierowanej do MEN za pośrednictwem Sejmu, tak. Jakie działania trzeba podjąć, żeby zapobiegać takim sytuacjom?

REKLAMA