REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym najem różni się od użyczenia

Łukasz Matys
Najem a użyczenie
Najem a użyczenie
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W obrocie prawnym pojawia się wiele umów na podstawie których można korzystać z cudzej rzeczy. Do umów takich bez wątpienia należy zaliczyć umowę najmu i umowę użyczenia. Umowy te wykazują znaczne podobieństwo ale zachodzą między nimi też bardzo istotne różnice.

Umowa najmu

Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

REKLAMA

POBIERZ WZORY: Umowy najmu i dzierżawy

Umowa użyczenia

Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie rzeczy.

POBIERZ WZÓR: Umowa użyczenia

PODOBIEŃSTWA

1. Przedmiot umowy

Przedmiotem obydwu umów mogą być jedynie rzeczy nie zużywalne. To jest takie które w toku normalnego użycia nie mogą się zużyć. Wynika to z faktu, że zarówno biorący w używanie jak i najemca muszą zwrócić tą samą rzecz odpowiednio wynajmującemu lub użyczającemu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlatego też przedmiotem tych umów nie będą pieniądze, zboże, benzyna, papierosy.

Przedmiotem obydwu umów nie mogą być dobra niematerialne oraz prawa.

2. Czas umowy

Obydwie umowy można zawrzeć na czas oznaczony i nie oznaczony. Ważne jest jednak aby w umowie sprecyzować na jaki okres umowa została podpisana.

3. Obowiązek wydania rzeczy

Wynajmujący i użyczający zobowiązują się w umowie do wydania rzeczy. Rzecz musi być w stanie umożliwiającym korzystanie z niej.

4. Sposób korzystania

Zarówno w wypadku najmu jak i użyczenia sposób korzystania z rzeczy określa umowa. W braku postanowień umowy zakres korzystania w wypadku jednej i drugiej umowy jest wyznaczany przez właściwość i przeznaczenie rzeczy.

5. Pobieranie pożytków

Ani najemca ani biorący w używanie nie może pobierać pożytków z używanej rzeczy.

RÓŻNICE

1. Odpłatność

Umowa najmu jest zawsze umową odpłatną. Najemca musi za używanie rzeczy płacić czynsz w wysokości określonej w umowie.

Umowa użyczenia jest z kolei umową nie odpłatną. Wynika z tego, że biorący w użyczenie nie musi płacić żadnego wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy. Na podstawie umowy najmu używa on rzeczy bezpłatnie.

Jest to podstawowa różnica pomiędzy obydwoma umowami!

2. Oddanie rzeczy osobie trzeciej

Najemca co do zasady może oddać rzecz wynajmowaną w najem lub do bezpłatnego używania osobie trzeciej. Strony najmu mogą jednak w umowie takie uprawnienie wyłączyć.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w wypadku umowy użyczenia. Użyczający, jeżeli umowa milczy w tej kwestii, nie może oddać rzeczy używanej osobie trzeciej.

3. Nakłady

Najemca z tytułu umowy najmu zobowiązany jest do czynienia drobnych nakładów, które wynikają ze zwykłego używania rzeczy.

Biorący w używanie musi ponosić zwykłe koszty utrzymania rzeczy.

Zakres obowiązków biorącego w używanie jest szerszy.

4. Uprawnienia najemcy i biorącego w używanie

Jeżeli wynajmowana rzecz ma wady najemca może wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym lub żądać obniżenia czynszu (wszystko zależy od rodzaju wady).

Natomiast użyczający odpowiada za szkodę, którą wyrządził biorącemu dając mu rzecz uszkodzoną i nie informując go o tym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000 zł na wakacje dla dzieci i młodzieży szkolnej. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000 zł na aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej w czasie wakacji, czyli wakacyjna AktywAKCJA. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

REKLAMA

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

Nawet 10 000 zł dla Kół Gospodyń Wiejskich w 2024 roku. Kwota ma być przeznaczona na działania ekologiczne

Nawet 10.000,- zł dofinansowania na działania w zakresie edukacji ekologicznej oraz promocji postaw proekologicznych w środowisku lokalnym może otrzymać jedno Koło Gospodyń Wiejskich od Fundacji Krajowej Grupy Spożywczej S.A. „Pomaganie krzepi”. Wnioski w programie grantowym „Eko-gospodyni” można składać do 31 lipca 2024 r.

REKLAMA