| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia turystyczne > Jakie są rodzaje ubezpieczeń turystycznych?

Jakie są rodzaje ubezpieczeń turystycznych?

Obecnie ubezpieczenia turystyczne są coraz bardziej popularne, a turyści chętnie korzystają z możliwości wykupienia polisy na wyjazd, oferowanej przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Każdy turysta może zatem ubezpieczyć w czasie podróży samochód, zdrowie, bagaż oraz wykupić polisę od rezygnacji z wakacji.

Ubezpieczenie bagażu

Turysta posiadający bagaż podróżny może wykupić polisę pozwalającą na jego ubezpieczenie. Obejmuje ono rzeczy należące do ubezpieczonego bądź przez niego wypożyczone (wypożyczenie musi zostać potwierdzone dokumentem), jak również przewożone czy przenoszone z miejsca pobytu. Ponadto taka polisa chroni podróżnego w przypadku kradzieży, zniszczenia, wypadku bądź klęski żywiołowej. Jednakże negatywnym aspektem takiego ubezpieczenia jest to, że nie obejmuje ono sprzętu komputerowego, biżuterii, pieniędzy w gotówce czy np. dzieł sztuki. Towarzystwo ubezpieczeniowe określa szereg warunków jakie muszą zostać spełnione, aby otrzymać odszkodowanie np. z tytułu kradzieży, ponieważ mogła być wynikiem zaniedbania posiadacza bagażu. Zatem podróżny przed wykupieniem takiej polisy powinien dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczeń.

Rezygnacja z wakacji

Biura podróży coraz częściej do swoich ofert dołączają również możliwość otrzymania ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu. W takim przypadku podróżny uzyskuje zwrot kosztów związanych z rezygnacją. Cena takiej polisy uzależniona jest od wartości całej wycieczki, ale zazwyczaj stanowi 3% jej wartości. Warunkiem odstąpienia od umowy z biurem podróży jest zaistnienie niezwykle ważnej przyczyny, która uniemożliwia wyjazd oraz potwierdzenie jej przez osobę trzecią. Do takich sytuacji można zaliczyć: wypadek klienta, problemy ze zdrowiem, utrata pracy lub mieszkania oraz sprawa rozwodowa. Odszkodowanie z tytułu rezygnacji z wyjazdu jest o tyle niekorzystne dla klienta, gdyż nie dostanie on rekompensaty pokrywającej cały koszt wycieczki lecz pomniejszony o wkład własny biura wynoszący około 20%.

Obowiązki organizatora imprez turystycznych

Każdy przedsiębiorca zajmujący się organizacją imprez turystycznych zobowiązany jest na podstawie art. 5 ustawy o usługach turystycznych (Dz.U. 2004 r. Nr 223 poz. 2268) do spełnienia szeregu warunków dotyczących oferowanych przez niego usług turystycznych. Do katalogu takich warunków należy zaliczyć np. pokrycie kosztów związanych z powrotem klientów z imprezy do miejsca wyjazdu w przypadku, gdy nie spełnił takiego obowiązku, zawarcie umowy ubezpieczenia na rzecz klienta czy np. zawarcie umowy gwarancji bankowej.

Zobacz: Ubezpieczenia organizatora turystyki

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK