| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia turystyczne > Ubezpieczenie organizatora turystyki

Ubezpieczenie organizatora turystyki

Każdy organizator turystyki zobowiązany jest do zawarcia umowy ubezpieczenia na rzecz swoich klientów albo umowy gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej zapewniającej pokrycie kosztów powrotu klienta do kraju. Jest to na wypadek nie zapewnienia powrotu turystów przez organizatora, oraz zwrot wpłat wniesionych przez klientów w razie niewykonania zobowiązań umownych.

Formy ubezpieczenia organizatora turystyki

Organizator turystyki ma możliwość wyboru formy w jakiej spełni nałożony przez ustawodawcę obowiązek ubezpieczenia. Może on bowiem zawrzeć umowę:

  • gwarancji ubezpieczeniowej lub bankowej,
  • umowę ubezpieczenia na rzecz klientów.

Zobacz: Bezpłatna porada prawna

Przedmiot i zakres ubezpieczenia

Zakres ochrony ubezpieczenia na rzecz klienta został ściśle określony przez przepisy Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 lutego 2005 r. w sprawie ubezpieczenia na rzecz klientów w związku z działalnością wykonywaną przez organizatorów turystyki i pośredników turystycznych( Dz. U. 2005 nr 32 poz. 281) i strony nie mają możliwości ograniczenia tego zakresu.

Ubezpieczenie organizatora turystyki obejmuje pokrycie kosztów:

  • powrotu do kraju klientów, w przypadku gdy organizator turystyki lub pośrednik turystyczny wbrew obowiązkowi nie zapewnia tego powrotu;
  • zwrotu wpłat wniesionych przez klientów w razie niewykonania przez organizatora turystyki lub pośrednika turystycznego zobowiązań umownych.

Zobacz również serwis: Konsument - turystyka

Minimalne sumy ubezpieczenia

Minimalne sumy ubezpieczenia organizatorów turystyki określa Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14 lutego 2005 r. w sprawie minimalnej wysokości sumy gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej wymaganej w związku z działalnością wykonywaną przez organizatorów turystyki i pośredników turystycznych(Dz. U. 2005 nr 32 poz. 279). Obecnie jest to 6% rocznych przychodów osiąganych z działalności, nie mniej jednak niż 30000 euro, 7500 euro, 6000 euro albo 4500 euro w zależności od zakresu terytorialnego działalności.

Zobacz również: Podwyższenie ceny imprezy turystycznej

Podstawa prawna:

Obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia na organizatorów turystyki nakłada art. 5 ust.1 pkt. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (Dz. U. 1997 Nr 133 poz. 884 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Pundyk-Glet

dr nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »