| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia turystyczne > Jakie są rodzaje ubezpieczeń turystycznych?

Jakie są rodzaje ubezpieczeń turystycznych?

Obecnie ubezpieczenia turystyczne są coraz bardziej popularne, a turyści chętnie korzystają z możliwości wykupienia polisy na wyjazd, oferowanej przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Każdy turysta może zatem ubezpieczyć w czasie podróży samochód, zdrowie, bagaż oraz wykupić polisę od rezygnacji z wakacji.

Atrakcyjne oferty towarzystw ubezpieczeniowych przyciągają coraz więcej klientów, szczególnie w zakresie ubezpieczeń turystycznych. Oznacza to, że każda osoba wyjeżdżająca na urlop powinna wiedzieć jakie rodzaje takich ubezpieczeń są dostępne na rynku. Można do nich zaliczyć: ubezpieczenie samochodu w ramach Zielonej Karty, zdrowia w ramach EKUZ, bagażu oraz polisę dotyczącą rezygnacji z wakacji.

Ubezpieczenie samochodu

Najważniejszym ubezpieczeniem samochodu jest ubezpieczenie OC, które obligatoryjnie musi zostać wykupione. W praktyce taki rodzaj ubezpieczenia jest wystarczający, jeżeli podróżujący poruszają się w granicach Unii Europejskiej. Jednakże w niektórych krajach poza Unią konieczne jest wykupienie tzw. Zielonej Karty, która jest Międzynarodowym Certyfikatem Ubezpieczeniowym. Posiadacz takiej karty objęty jest ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. W ramach Zielonej Karty zarówno w granicach, jak i poza obszarem Unii Europejskiej obowiązuje tzw. ubezpieczenie Car Assistance (CA), które pokrywa koszty związane z zamieszkaniem, zakwaterowaniem podczas awarii pojazdu oraz w niektórych przypadkach obejmuje koszty związane z wynajęciem samochodu zastępczego na czas naprawy. Wykupienie przez turystę Zielonej Karty może uchronić go przed nadmiernymi wydatkami związanymi z naprawą samochodu poza granicami naszego kraju.

Ubezpieczenie zdrowia

W przypadku ubezpieczeń zdrowotnych na czas podróży istnieją dwie możliwości – wykupienie polisy turystycznej lub posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Polisy oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe są dla turystów znacznie korzystniejsze, szczególnie w sytuacji, kiedy podróżni narażeni są na olbrzymie koszta związane z leczeniem (np. po wypadku) bądź śmiercią osoby bliskiej. Ponadto taki rodzaj polisy zapewnia pełne pokrycie kosztów leczenia a nadto możliwe jest wykupienie dodatkowych opcji ubezpieczenia jak np. następstwa nieszczęśliwego wypadku. Tymczasem posiadacz Karty EKUZ, może korzystać z opieki medycznej na obszarze całej Unii Europejskiej w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w Narodowym Funduszu Zdrowia. Taką Kartę otrzymuje się po złożeniu odpowiedniego wniosku we właściwym NFZ w miejscu zamieszkania. Oznacza to, że turysta podlega leczeniu na takich samych warunkach jak obywatel państwa, na którego terenie się znajduje, aczkolwiek Karta nie pokrywa w pełni całego procesu leczenia, w szczególności w placówkach prywatnych. 

Zobacz: Ubezpieczenie kosztów leczenia

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK