| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Dom > Postanowienia w umowie o niedpłatne używanie lokalu

Postanowienia w umowie o niedpłatne używanie lokalu

Zarówno najem, jak i dzierżawa są charakterystycznymi sposobami korzystania z lokali mieszkalnych. Szczególnie charakteryzują się tym, że należą one do kategorii umów nazwanych – czyli dotyczą zasady swobody, zgodnie z którą strony mogą swobodnie kształtować jej treść, pod warunkiem, jeżeli nie jest to sprzeczne z przepisami obowiązującego prawa i zasadami współżycia społecznego.

Czym charakteryzuje się umowa o nieodpłatne użytkowanie lokalu mieszkalnego

Umowa na mocy której ustanowione zostało prawo użytkowania na lokalu mieszkalnym jest umową dwustronną. Oznacza to, że wstępują w niej dwie strony: nazwane tutaj ustanawiającym użytkowanie oraz użytkownikiem. Ustanawiającym użytkowanie jest podmiot, który – na podstawie przysługujących mu uprawnień – oddaje lokal do korzystania i pobierania pożytków. Ustanawiającym użytkowanie może być właściciel lub współwłaściciel lokalu, użytkownik wieczysty lub współużytkownik wieczysty gruntu, na którym znajduje się budynek z lokalem. Użytkownikiem zaś jest ten podmiot, który lokal przyjmuje w celu korzystania niego i pobierania pożytków.

Jakie są prawa i obowiązki stron umowy o nieodpłatne użytkowanie lokalu mieszkalnego

Podstawowym obowiązkiem ustanawiającego użytkowanie jest oddanie użytkownikowi rzeczy do używania i pobierania pożytków. Ustanawiający użytkowanie powinien wydać użytkownikowi rzecz w stanie przydatnym do umówionego użytku. Użytkownik ma zaś obowiązek przyjęcia rzeczy do używania i pobierania pożytków.

Ustanawiający użytkowanie nie ma natomiast obowiązku utrzymania rzeczy w takim stanie przez czas trwania użytkowania. Zasada ta oznacza, że jeżeli rzecz będąca przedmiotem użytkowania ulega zniszczeniu – `to użytkownik musi przywrócić ją do stanu poprzedniego.

Jakich czynności należy dokonać przed zwarciem umowy

Przed zawarciem umowy należy sprawdzić w sądzie księgowieczystym treść księgi wieczystej gruntu, budynku, czy też lokalu. Osoba taka może w tym celu zażądać od swojego kontrahenta okazania odpisu z księgi wieczystej. Bezpieczniej jest jednak samu sprawdzić ową księgę wieczystą.

Zobacz serwis: Najem

W jakie formie należy zawrzeć umowę o nieodpłatne użytkowanie lokalu mieszkalnego

Umowa o nieodpłatne użytkowanie lokalu mieszkalnego powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Natomiast wpis do księgi wieczystej ma znaczenie dla powstania prawa użytkowania. Z tego też powodu jego brak skutkuje tym, że prawo użytkowania nie powstanie.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Co dołącza się do umowy o nieodpłatne użytkowanie lokalu mieszkalnego

Do umowy należy dołączyć:
1. potwierdzenie opłaty z tytułu taksy notarialnej,
2. potwierdzenie opłaty sądowej.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mec. Monika Brzozowska

Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK