| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Co powinna zawierać umowa o nadzór inwestorski?

Co powinna zawierać umowa o nadzór inwestorski?

W ramach prowadzenia prac budowlanych inwestor może, na podstawie umowy o nadzór inwestorski, ustanowić inspektora zobowiązanego do czuwania nad zgodnością przeprowadzanych robót z przepisami prawa, projektem budowy oraz umową pomiędzy wykonawcą a inwestorem.

Inwestor ma swobodę podjęcia decyzji co do ustanowienia inspektora. W ustawie Prawo budowlane mamy jednak wymienione przypadki, w których inwestor ma obowiązek ustanowienia inspektora.

Te przypadki to:

• obowiązek ustanowienia inwestora w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania robót budowlanych lub warunkami gruntowymi oraz

• kompetencja właściwego organu administracji budowlanej, który może w decyzji o pozwoleniu na budowę nałożyć na inwestora obowiązek ustanowienia inspektora nadzoru inwestorskiego, a także obowiązek zapewnienia nadzoru autorskiego, w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania obiektu lub robót budowlanych bądź przewidywanym wpływem na środowisko.

Zobacz: Na czym polega umowa franchisingu?

Szczegółowe określenie rodzajów obiektów budowlanych, przy których wymagane jest powołanie inspektora nadzoru inwestorskiego, znajduje się w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 19 listopada 2001 r.

Rozporządzenie to wymienia m.in. budowle i budynki:

• użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego o kubaturze 2.500 m3 i większej,

• wpisanych do rejestru zabytków,

• w zakresie przebudowy, rozbudowy oraz wykonywania rekonstrukcji lub remontów, budynków i budowli o wysokości nad terenem 15 m i większej,

• budowli mostowych wszelkich typów, w tym wiaduktów, estakad i innych podobnych obiektów budowlanych,

• zapór ziemnych i wałów przeciwpowodziowych o wysokości 3 m i większej lub chroniących miasta, wsie, obszary rolne i leśne o powierzchni powyżej 1.000 ha

Umowa

Umowa o nadzór inwestorski zawierana jest w formie umowy zlecenia oraz umowy o dzieło. Bardzo rzadko w formie umowy o pracę.

Bezpłatny wzór:  Umowa o pełnienie nadzoru inwestorskiego

Zakres usług

Umowa powinna w sposób jasny i jednoznaczny określać zakres usług, jakie zobowiązuje się świadczyć inspektor. W umowie musi znaleźć się zawarty w prawie budowlanym zakres obowiązków, który może być rozszerzony, jednak nigdy ograniczony.

Zlecający musi zawrzeć również postanowienia dotyczące czuwania nad zgodnością wykonywanych prac z umową pomiędzy wykonawcą a inwestorem. Nadzór nad tą zgodnością jest bowiem pominięty w prawie budowlanym.

W umowie określony jest również okres wykonywania nadzoru.

Wynagrodzenie

Wynagrodzenie inspektora może być określone na dwa sposoby. Pierwszy to określenie kwotowe, drugi to procentowe w stosunku do wartości inwestycji. Wynagrodzenie może zostać podwyższone lub zmniejszone.

Zobacz serwis: Umowy

Kary umowne

W umowie można zawrzeć postanowienie dotyczące kary umownej w przypadku, gdy nieprawidłowe wykonywanie pracy przez inspektora narazi inwestora na straty.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 19 listopada 2001 r. w sprawie rodzajów obiektów budowlanych, przy których realizacji jest wymagane ustanowienie inspektora nadzoru inwestorskiego.

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowa powinna w sposób jasny i jednoznaczny określać zakres usług, jakie zobowiązuje się świadczyć inspektor.
Umowa powinna w sposób jasny i jednoznaczny określać zakres usług, jakie zobowiązuje się świadczyć inspektor.

Klasyfikacja budżetowa 2017 (książka)128.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Majtkowski

Analityk Expandera

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »