| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowa kupno-sprzedaż > Czy do umowy o dzieło stosuje się przepisy dotyczące sprzedaży konsumenckiej

Czy do umowy o dzieło stosuje się przepisy dotyczące sprzedaży konsumenckiej

Pomimo tego, iż zawarta została umowa o dzieło klient może skorzystać z uprawnień reklamacyjnych wynikających z umowy sprzedaży konsumenckiej. Podstawą roszczeń będzie niezgodność towaru z umową

Z przepisów dotyczących sprzedaży konsumenckiej można skorzystać również w przypadku, gdy zawarta została umowa o dzieło. Wynika to z art. 6271 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim jeżeli przyjmujący zamówienie jest przedsiębiorcą, a klient osobą fizyczną, zamawiającą dzieło w celu niezwiązanym z jej działalnością gospodarczą ani zawodową, to zastosowanie mają przepisy o sprzedaży konsumenckiej.

Co istotne przepisy te mają dotyczą jedynie sytuacji, gdy dzieło jest rzeczą ruchomą i ma być nowo wytworzone przez przyjmującego zamówienie.

Zamówienie butów u szewca, oddanie ubrania do przeróbki krawieckiej, namalowanie obrazu.

Pobierz: Umowa o dzieło

Uprawnienia konsumenta

Możliwość zastosowania przepisów o sprzedaży konsumenckiej daje zamawiającemu większe uprawnienia. Co istotne zgodnie z art. 2 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej przy sprzedaży powyżej 2 tys. zł sprzedawca jest zobowiązany na piśmie potwierdzić wszelkie istotne postanowienia zawartej umowy.

Podstawą roszczeń w wypadku sprzedaży konsumenckiej będzie niezgodność towaru z umową. Jest to pojęcie szerokie i nie odnosi się jedynie do wady towaru. Niezgodny z umową będzie produkt, który nie posiada właściwości, cech określonych w umowie, jest niezgodny z opisem, wzorem czy próbką.

Zobacz również serwis: Prawa konsumenta

Zgodnie z art. 8 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej w przypadku niezgodności towaru z umową klient ma prawo żądać wymiany towaru na nowy lub naprawy. Przy tym podstawą odpowiedzialności sprzedawcy jest niezgodność towaru z umową istniejąca już w chwili wydania towaru (art. 4).

Buty się rozkleiły z powodu użycia niższej jakości kleju.

W sytuacji, gdy żądanie konsumenta nie może być spełnione, istnieje możliwość odstąpienia od umowy lub też żądania obniżenia ceny.

Status konsumenta przysługuje jedynie osobom fizycznym. Zawierając umowę „na firmę” klient pozbawia się uprawnień konsumenckich.

Oświadczenie o odstąpieniu powinno być sporządzone w formie pisemnej.

Podstawy prawne:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.);

Ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu Cywilnego (Dz. U. 2002 nr 141 poz. 1176 z późn. zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK