| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Zwrot nakładów

Zwrot nakładów

Najemca rzeczy może w pewnych sytuacjach żądać zwrotu poniesionych na przedmiot najmu kosztów. Żądanie zwrotu wartości poniesionych nakładów i ulepszeń jest zależne od tego, jaki był ich koszt i rozmiar.

Nakłady konieczne

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego najemca może dokonać tylko napraw koniecznych, czyli takich, które utrzymują przedmiot najmu w stanie przydatności do użytku. Najemcy przysługuje prawo do dokonania takich napraw na koszt wynajmującego, jeżeli ten, w wyznaczonym terminie napraw nie dokona. W takiej sytuacji najemca może potrącić swoją wierzytelność z pobieranym przez wynajmującego czynszem (zwrotu takich nakładów najemca może żądać także przed zwrotem rzeczy – w czasie trwania stosunku najmu)

Ulepszenia

Ulepszenia to wszelkie nakłady poniesione na rzecz będącą przedmiotem najmu, które zwiększają jej wartość, przydatność. Jeżeli najemca rzecz ulepszył, wówczas wynajmujący może:
· zatrzymać ulepszenie za zapłatą jego wartości;
· żądać od najemcy przywrócenia rzeczy do stanu poprzedniego.

Zobacz:  Nieruchomości

Najemca może żądać zwrotu wartości dokonanych ulepszeń, dopiero po zakończeniu stosunku najmu (nie może żądać potrącenia z czynszu).

Inne postanowienia mogą zostać jednak zawarte w umowie między wynajmującym a najemcą. Należy przy tym pamiętać, że z roszczeniem o zwrot nakładów można wystąpić w ciągu roku od dnia zwrotu przedmiotu najmu.

POBIERZ WZORY: Umowy najmu i dzierżawy

Zwrot przedmiotu najmu

Co do zasady, najemca powinien zwrócić rzecz w stanie niepogorszonym. Przyjmuje się, że rzecz została najemcy wydana w stanie dobrym i przydatnym do użytku. Jednak należy pamiętać, że najemca nie odpowiada za takie zużycie rzeczy, które było wynikiem normalnego jej używania. Konieczność przywrócenia rzeczy do stanu poprzedniego (z chwili zawierania umowy najmu) występuje, jeżeli jej pogorszenie nastąpiło z winy najemcy i nie było rezultatem normalnego jej używania.

Zobacz również:  Oferty nieruchomości

Ważne jest również to, aby przy dokonywaniu większych zmian w przedmiocie najmu (np. malowanie ścian lokalu, wymiana drzwi) uzyskać zgodę wynajmującego. Wówczas nie będzie mógł żądać od najemcy przywrócenia rzeczy do stanu z chwili zawierania umowy.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK