| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Co powinno się znaleźć w umowie dzierżawy

Co powinno się znaleźć w umowie dzierżawy

Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.

 Przeczytaj również: Kiedy warto zawrzeć umowę dzierżawy

Strony umowy

Jak w każdej umowie należy bardzo precyzyjnie określić strony umowy.

189,00 złKodeksowe umowy handlowe

Jeśli umowę podpisują osoby fizyczne, wystarczy podać ich imiona, nazwiska, daty urodzenia, imiona rodziców, adres do korespondencji, numery dokumentów tożsamości, ewentualnie numery PESEL.

Jeżeli osoby fizyczne prowadzą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej wtedy trzeba podać nazwę tej działalności, jak również numer NIP. Warto również aby osoby takie przedstawiły odpis zaświadczenia z Ewidencji Działalności Gospodarczej.

W przypadku spółek konieczne jest wskazanie adresu siedziby, numeru wpisu do KRS i osoby uprawnionej do reprezentacji. Warto również przy podpisywaniu umowy przedstawić odpis z KRS.

Opis przedmiotu

Umowa powinna również zawierać dokładny opis przedmiotu dzierżawy.

Gdy dzierżawiony jest grunt należy określić jego położenie (miejscowość, ulicę), powierzchnię i numer ewidencyjny działki oraz numer księgi wieczystej, prowadzonej dla tego gruntu. W takim wypadku do umowy można dołączyć odpis z księgi wieczystej prowadzonej dla tej nieruchomości.

Jeśli przedmiotem umowy jest urządzenie (np. samochód) - należy wskazać jego nazwę, rok produkcji, numer fabryczny.

Zobacz serwis: Najem i dzierżawa

Przeznaczenie przedmiotu

W umowie należy precyzyjnie określić przeznaczenie przedmiotu dzierżawy (np. prowadzenie upraw rolnych, prowadzenie parkingu). Jeśli na danym gruncie ma być prowadzona działalność gospodarcza, należy wskazać jej rodzaj (np. w sytuacji, gdy grunt został wydzierżawiony pod prowadzenie parkingu, dzierżawca nie może bez zgody wydzierżawiającego prowadzić tam baru).

Stan techniczny

Dzierżawca w umowie powinien oświadczyć, że znany jest mu stan techniczny przedmiotu dzierżawy. Strony również mogą sporządzić protokół z przekazania przedmiotu umowy, w którym jednocześnie określą jej stan techniczny. Protokół taki będzie stanowił załącznik do umowy.

POBIERZ WZÓR: Umowa dzierżawy

Czas trwania umowy

Obowiązkowo należy wskazać datę i miejsce sporządzenia umowy.

Umowa dzierżawy jest umową terminową. Należy zatem wskazać czas trwania dzierżawy - może to być czas oznaczony (np. dwa lata), jak i nieoznaczony (dzierżawa skończy się wówczas, gdy upłynie jej okres wypowiedzenia).

Umowę zawartą na dłużej niż 30 lat uważa się za zawartą na czas nieoznaczony.

Aktualizacja: 28.07.2011

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowa dzierżawy: jaka jest jej treść?
Umowa dzierżawy: jaka jest jej treść?

Poradnik Gazety Prawnej249,00 zł
avatar

2014-03-27 19:52 Zgłoś

Czy można wydzierżawić jedną działkę ewidencyjną dwóm firmom? Działka jest duża i obie firmy nie będą "wchodzić sobie w drogę". Czy wystarczy określić powierzchnię z której będą korzystać obie firmy?

avatar

2012-11-23 21:03 Zgłoś

wypowiedziałam umowę dzierżawy zawartą na okres 10lat w umowie zawarto że wypowiedzieć może każda strona z 12 miesięcznym okresem. Dzierżawca odwołal się przez adwokata że to niezgodnie z prawem co ja mam zrobić .uznać racje adwokatowi czy umowa i treść podpisana przez 2 strony to nie prawo ,

avatar

2012-05-31 17:15 Zgłoś

Witam, moja mama podpisała umowę na dzierżawę 5 lat i umowa się skończyła a on nawet nie uregulował żadnej należności (nawet nie zapłacił podatku)i dalej używa bez zgody i korzysta dalej z dopłaty i jak zmusić go do opuszczenia ziemi i uregulowania należności,proszę o pomoc.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP30
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Zostań ekspertem Infor.pl »