Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy warto zawrzeć umowę dzierżawy?

Łukasz Matys
Kiedy zawierana jest umowa dzierżawy?
Kiedy zawierana jest umowa dzierżawy?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dzierżawa pozwala nie tylko na używanie cudzej rzeczy w zamian za opłatę, ale również czerpanie z tej rzeczy pożytków.

Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.

REKLAMA

POBIERZ WZÓR:  UMOWY DZIERŻAWY

Strony umowy

Stronami umowy dzierżawy są wydzierżawiający i dzierżawca. Wydzierżawiający to najczęściej właściciel rzeczy.

Zobacz serwis: Najem i dzierżawa

Przedmiot najmu

Przedmiotem umowy dzierżawy mogą być rzeczy zarówno ruchome jak i nieruchomości (np. nieruchomość lub jej część).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedmiotem najmu mogą być natomiast prawa, i zespoły produkcyjne takie jak przedsiębiorstwo i gospodarstwo rolne.

Istotne jest aby wynajmowane rzeczy były to rzeczy, których nie można zużyć. Dlatego też przedmiotem najmu nie mogą być np. pieniądze.

Forma umowy

Kodeks cywilny nie zastrzega dla ważności umowy o dzieło żadnej konkretnej formy. Można ją więc zawrzeć w każdy sposób, chociażby ustnie.

Zobacz: Czym dzierżawa różni się od leasingu?

Czym jest dzierżawa?

Wydzierżawiający oddaje dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków. Zakres używania i pobierania pożytków zależy od postanowień umowy.

Zakres używania i pobierania pożytków zależy od zapisów umowy ale również od przeznaczenia rzeczy.

Czas umowy

Dzierżawa jest umową okresową. Oznacza to, że zawierana jest zawsze na pewien czas. Czas dzierżawy może być określony (dzień, tydzień, miesiąc, rok) jak i nie oznaczony.

Po upływie okresu dzierżawy rzecz oddana do używania i pobierania pożytków powinna być zwrócona wydzierżawiającemu.

Umowę dzierżawy zawartą na czas dłuższy niż 30 lat uważa się po upływie tego terminu z zawarty na czas nie oznaczony.

Czynsz czyli wynagrodzenie

REKLAMA

Umowa dzierżawy jest umową odpłatną. Znaczy to tyle, że dzierżawca obowiązany jest do zapłaty czynszu, przewidzianego w umowie. Czynsz może być oznaczony w pieniądzach, w świadczeniach innego rodzaju (świadczenie dóbr lub usług) lub w części ułamkowej pożytków (np. 20 kg jabłek 30 kg gruszek z dzierżawionego sadu).

Czynsz musi być płatny zgodnie z postanowieniami umowy. Jeżeli jednak strony nie zapisały w umowie jak będzie płacone wynagrodzenie wtedy czynsz powinien być płacony półrocznie z dołu.

 Gdy dzierżawca nie płaci czynszu za co najmniej dwa okresy płatności, wydzierżawiający może wypowiedzieć umowę bez zachowania terminu wypowiedzenia. Przed wypowiedzeniem umowy wydzierżawiający powinien wyznaczyć dzierżawcy dodatkowy trzymiesięczny termin na zapłatę zaległości.

Strony w umowie powinny również umówić się kto będzie ponosił koszty utrzymania przedmiotu dzierżawy. Do kosztów takich można zaliczyć: podatek i ubezpieczenie

Obowiązki wydzierżawiającego

Podstawowym obowiązkiem wydzierżawiającego jest przekazanie rzeczy dzierżawcy. Rzecz musi być wydana w stanie przydatnym do umówionego użytku. Termin wydania rzeczy na ogół wynika z postanowień umowy.

Jeżeli brak jest w umowie postanowień odnoszących się do terminu wydania rzeczy wydzierżawiający powinien wydać ją niezwłocznie po wezwaniu dzierżawcy.

Wydzierżawiający nie może również przeszkadzać dzierżawcy w korzystaniu z rzeczy i pobieraniu z niej pożytków.

Obowiązki dzierżawcy

Podstawowym obowiązkiem dzierżawcy jest terminowe płacenie czynszu.

Innym obowiązkiem dzierżawcy jest obowiązek troszczenia się o rzecz i używanie jej zgodnie z umową. Dzierżawca musi zachować rzecz w stanie nie pogorszonym. W tym celu musi nawet ponosić nakłady na rzecz.

Bez zgody wydzierżawiającego nie wolno dzierżawcy czynić w rzeczy dzierżawionej zmian sprzecznych z umową.

Jeżeli dzierżawca dokonuje niezgodnych z umową zmian w rzeczy wtedy wydzierżawiający może wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym.

Poddzierżawa

Dzierżawcy bez zgody wydzierżawiającego nie wolno przekazać rzeczy dzierżawionej osobie trzeciej.

Jeżeli dzierżawca odda rzecz osobie trzeciej w poddzierżawę lub do używania wtedy wydzierżawiający może wypowiedzieć taką umowę bez zachowania terminów wypowiedzenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Greedflation

  Greedflation to jedno ze zjawisk, które prowadzi do wzrostu cen i może być szkodliwe dla konsumentów. Co w praktyce oznacza ten termin? 

  Locha+: wypłacono miliardy złotych pomocy dla rolników

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w ramach programu Locha+ do rolników trafiło 124 mln zł. Na co pomoc dla rolnika?

  Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Wykaz zmian wraz z podstawą prawną

  Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Zmiany w zakresie ustroju uczelni, kształcenia, spraw studenckich, stypendiów ministra, spraw pracowników szkolnictwa wyższego. Publikujemy wykaz zmian wraz z podstawą prawną. 

  Studenci: Świadczenia w roku akademickim 2023/2024. Stypendia socjalne, dla osób niepełnosprawnych, rektora oraz zapomoga

  Stypendia są przyznawane na wniosek studenta na semestr lub rok akademicki i wypłacane co miesiąc przez okres do 10 miesięcy, a gdy kształcenie trwa jeden semestr – przez okres do 5 miesięcy. Zapomoga jest świadczeniem jednorazowym, które może być przyznawane nie częściej niż 2 razy w roku akademickim. Sprawdź co przysługuje studentowi w roku akademickim 2023/2024. 

  REKLAMA

  Dobre zmiany dla pracowników w sądach pracy od września 2023 r. Dodatkowa ochrona przed zwolnieniem z pracy. Bez opłaty sądowej także od pozwów ponad 50 tys. zł

  W dniu 22 września 2023 r. weszły w życie przepisy wzmacniające pozycję zwolnionych pracowników, którzy wystąpią do sądu pracy z odwołaniem od wypowiedzenia umowy o pracę. Nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania cywilnego gwarantuje szybszy powrót do pracy pracownikowi, którego Sąd I instancji przywrócił do pracy lub uznał wypowiedzenie mu umowy o pracę za bezskuteczne. W przypadku pracowników szczególnie chronionych powrót do pracy może nastąpić jeszcze nawet przed rozpoczęciem faktycznych czynności procesowych, jeśli pracownik wystąpi z wnioskiem o zabezpieczenie swojego roszczenia do sądu. Zmiana ta jest konsekwencją porozumienia zawartego pomiędzy rządem a NSZZ „Solidarność” w czerwcu tego roku.

  Urlopy pracownicze. Co warto wiedzieć

  Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, czyli osobie świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę.

  Uchwała SN: Osoba prawna (np. spółka) może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

  Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie – wynika uchwały Sądu Najwyższego podjętej 3 października 2023 r.

  Jakie szczepienia są obowiązkowe. Nowe rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie

  Obowiązkowe szczepienia zostały uregulowane w nowym rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Określa ono wykaz chorób zakaźnych objętych obowiązkiem szczepień ochronnych. Kogo dotyczy obowiązek poddawania się szczepieniom? Jakie choroby będą objęte obowiązkiem szczepień? Wyjaśniamy.

  REKLAMA

  Ubezpieczenie zdrowotne. Wszystko, o czym powinien wiedzieć student

  Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po zakończeniu wakacyjnej pracy? Upewnij się, że masz ubezpieczenie zdrowotne i prawo do bezpłatnego leczenia.

  Jak zatrudnić pracownika w ramach umowy o pracę? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w tym zakresie?

  Jak zatrudnić pracownika w ramach umowy o pracę? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w tym zakresie? Pracodawco sprawdź o czym musisz pamiętać. 

  REKLAMA