| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Dlaczego warto oznaczyć miejsce wykonania zobowiązania z umowy?

Dlaczego warto oznaczyć miejsce wykonania zobowiązania z umowy?

Określenie miejsca, w którym ma dojść do spełnienia świadczenia, do którego druga strona zobowiązała się w umowie, może nam pomóc w dochodzeniu naszych praw.

Zgodnie bowiem z podstawową zasadą w sytuacji dochodzenia roszczeń na drodze sądowej, powództwo będziemy zmuszeni wytoczyć w miejscu zamieszkania (siedziby) pozwanego. Nie stanowi to problemu, jeżeli obie strony mieszkają w tym samym mieście. Co jednak, gdy pozwany mieszka w znacznym oddaleniu od naszego miejsca zamieszkania?

Od tej generalnej zasady istnieją jednak wyjątki, których zastosowanie może sprawić, że sprawę nie trzeba będzie wnosić tam, gdzie miejsce zamieszkania ma pozwany. Jednym z nich jest możliwość wytoczenia powództwa można bowiem wytoczyć przed sąd miejsca jej wykonania (art. 34 Kodeksu postępowania cywilnego). Miejsce takie będzie ustalane właśnie na podstawie reguł art. 454 Kodeksu cywilnego.

POBIERZ WZÓR: Umowa sprzedaży

Aby to unaocznić przyjrzyjmy się dwóm przykładom.

PRZYKŁAD NR 1: X mieszkający w Szczecinie zamawia sprzęt u przedsiębiorcy z Poznania. W umowie tej przedsiębiorca zobowiązuje się skonstruować sprzęt i zamontować go u kupującego.

PRZYKŁAD NR 2: X, mieszkający w Krakowie, nabył meble przez internet od osoby prywatnej, która mieszka w Rzeszowie. W umowie sprzedaży strony zastrzegły jednak, że miejscem spełnienia świadczenia sprzedawcy będzie miejsce zamieszkania kupującego.

W obydwu przypadkach, jeżeli by zastosować ogólne zasady określenia właściwości miejscowej sądu kupujący musieliby swoje powództwa wnosić odpowiednio w Poznaniu oraz Rzeszowie. Jak jednak będzie się rysowała sytuacji w przypadku, gdyby skorzystać z dobrodziejstw art. 34 Kodeksu postępowania cywilnego? W przykładzie numer 1 kwestia nie jest jednoznaczna. Zakładając, że strony nie określiły w umowie żadnych warunków różnie może się przedstawiać sytuacja prawna.

Zgodnie bowiem z orzecznictwem sądów określenie właściwości sądu ze względu na miejsce wykonania umowy nie musi dotyczyć wykonania całej czynności, ale poszczególnych czynności do których się zobowiązał pozwany. W odniesieniu do przykładu nr 1 właściwość sądu może zostać oznaczona np. wyłącznie w odniesieniu do zobowiązania do zamontowania sprzętu u kupującego. W tym wypadku z właściwości zobowiązania (do zamontowania) wynika, iż miejscem spełnienia tego świadczenia będzie miejsce zamieszkania kupującego. Tak więc zgodnie z art. 34 Kodeksu postępowania cywilnego będzie można wytoczyć powództwo w miejscu zamieszkania powoda.

Podobnie rzecz będzie się prezentowała w odniesieniu do przykładu nr 2. Jeżeli strony nie oznaczyłyby miejsca wykonania umowy to np. w przypadku nieprawidłowego wykonania umowy, powód sprawę musiałby wnosić do sądu w Rzeszowie. Tak, korzystając z przepisu art. 34 Kodeksu postępowania cywilnego, będzie mógł wnieść pozew w swoim miejscu zamieszkania.

Zobacz: Co warto wiedzieć o pozwach zbiorowych?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK