| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Odnowienie długu

Odnowienie długu

Odnowienie inaczej określane jako nowacja uregulowane zostało w kodeksie cywilnym w art. 506 i 507. Jest to umowa pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem, na mocy której dłużnik zobowiązuje się świadczyć co innego niż był zobowiązany lub do świadczenia tego samego lecz na innej podstawie prawnej. W wyniku odnowienia w miejsce poprzedniego długu powstaje nowy.

Warunek i termin

Odnowienie może zostać uzależnione od warunku lub zastrzeżenia terminu. Skuteczność nowacji w braku odmiennych ustaleń stron uzależniona jest od ziszczenia warunku lub nadejścia terminu,

Solidarność dłużników

W przypadku gdy dłużników jest więcej niż jeden i zachodzi solidarność po ich stronie dokonanie odnowienia z jednym z nich powoduje że pozostali zostaną zwolnieniu z długu, chyba że wierzyciel dokona względem pozostałych dłużników stosownego zastrzeżenia.

Skutki odnowienia

Odnowienie przerywa bieg terminu przedawnienia i przy zmianie jedynie przedmiotu świadczenia termin ten nie ulega zmianie. Natomiast przy zmianie podstawy prawnej odnowienia należy stosować terminy przedawnienia właściwe dla nowego stosunku zobowiązaniowego.

Zgodnie z art. 507 kodeksu cywilnego jeżeli wierzytelność będąca przedmiotem nowacji była zabezpieczona poręczeniem lub ograniczonym prawem rzeczowym ustanowionym przez osobę trzecią, poręczenie lub ograniczone prawo rzeczowe wygasa z chwilą odnowienia. Jeżeli zaś osoba trzecia wyrazi zgodę na dalsze trwanie zabezpieczenia.

Przyjmuje się, że zgoda osoby trzeciej na dalsze trwania zabezpieczenia nie musi być wyrażona w szczególnej formie. Treść przepisu mówi jedynie o wygaśnięciu zabezpieczeń ustanowionych przez osoby trzecie. Nie wygasają zatem zabezpieczenia ustanowione przez samego dłużnika chyba że dochodzi do zmiany stosunku zobowiązaniowego z pieniężnego na niepieniężne wskutek czego hipoteka zabezpieczająca pierwotną wierzytelność pieniężną wygasa.

Istnieją rozbieżności odnośnie oceny, czy z chwilą odnowienia wygasają inne prawa poza poręczeniem. Według jednego z poglądów prawa te w dalszym ciągu trwają, ponieważ nie zostały w tym przepisie wymienione. Drugi pogląd natomiast wskazuje na zasadność wygaśnięcia pozostałych praw w momencie dokonania odnowienia . Prawa te mogą dalej zabezpieczać wierzytelność po jej odnowieniu w przypadku wyrażenia zgody przez dłużnika lub osoby będącej dłużnikiem rzeczowym.

W piśmiennictwie dominuje drugi z wyżej wskazanych poglądów. Oznacza to uzależnienie losów praw od woli osób uprawnionych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Tyniec

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »