| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Odsetki ustawowe za opóźnienie

Odsetki ustawowe za opóźnienie

Odsetki ustawowe to termin używany powszechnie przez uczestników obrotu gospodarczego. Jakie są podstawowe mechanizmy rządzące instytucją odsetek ustawowych za opóźnienie? Poniżej najważniejsze zagadnienia związane z odsetkami ustawowymi.

Zobacz: Odsetki ustawowe w 2017 r.

Odsetki ustawowe należą się wierzycielowi za opóźnienie dłużnika w spełnieniu świadczenia pieniężnego. Wynika z tego, po pierwsze, że odsetki należą się jedynie wtedy, gdy świadczenie dłużnika jest świadczeniem pieniężnym. Może to być więc obowiązek zapłaty ceny za zamówiony towar, obowiązek zapłaty za wykonaną usługę czy też zapłata za wykonane dzieło.

Jeżeli świadczenie jest niepieniężne, odsetki te się wierzycielowi zaś nie należą.

Zobacz również: Kalkulator odsetek ustawowych

Po drugie, odsetki ustawowe należne są wierzycielowi za opóźnienie dłużnika w spełnieniu świadczenia. Opóźnienie powstaje wtedy, gdy świadczenie nie jest spełnione w terminie, który wynika najczęściej z umowy. Nieważna jest przy tym przyczyna opóźnienia – odsetki należą się nawet wtedy, gdy dłużnik nie zapłacił wymaganej kwoty w terminie z przyczyn od niego zupełnie niezależnych. Często można zaś spotkać w obrocie klauzule umowne stanowiące, iż odsetki ustawowe należą się jedynie w wypadku zwłoki dłużnika ze spełnieniem świadczenia (czyli opóźnienia zawinionego przez dłużnika). Klauzule takie są oczywiście dozwolone i osłabiają tym samym pozycję wierzyciela.

Po trzecie, odpowiedzialność za odsetki jest odpowiedzialną absolutną w takim znaczeniu, że powstaje nawet wtedy, gdy wierzyciel nie poniósł żadnej szkody w wyniku opóźnienia dłużnika. Gdyby zaś taka szkoda w majątku wierzyciela powstała, to może on, obok odsetek, żądać także naprawy powstałej szkody.

Obowiązek zapłaty odsetek ustawowych nie jest uzależniony od zgłoszenia uprzednio takiego żądania dłużnikowi – obowiązek ten powstaje z mocy samego prawa. Według wiodącego poglądu, wierzyciel może także zrzec się prawa do dochodzenia odsetek ustawowych za opóźnienie w spełnieniu świadczenia. Roszczenie o odsetki staje się wymagalne osobno w każdym kolejnym dniu opóźnienia. Przedawnia się ono natomiast, zgodnie z panującym stanowiskiem doktryny, w terminie 3-letnim – osobno za każdy dzień opóźnienia.

Jaki jest sposób naliczania odsetek?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

reklama

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 13.03.2017

Autor:

aplikant adwokacki, autor bloga umowny.pl

Źródło:

Kancelaria Ślązak, Zapiór i Wspólnicy

Zdjęcia

Odsetki ustawowe za opóźnienie/ Fot. Fotolia
Odsetki ustawowe za opóźnienie/ Fot. Fotolia

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Kopijer

Absolwent studiów MBA (Thames Valley University, London). Posiada amerykańskie certyfikaty Modelu ROI™, J.J.Phillips, ROI Institute oraz metodologii Human Performance Improvement, ASTD. Certyfikowany Coach LMI™. Ponad 20-letnie doświadczenia menedżerskie i biznesowe zdobywał, jako Prezes 2C Dom Brokerski Rynku Szkoleń, Prezes American Society for Training and Development na Polskę, Wiceprezes polskiego oddziału International Institute of Coaching, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami, Project Manager Misji Studyjnych w renomowanych przedsiębiorstwach w Anglii, Francji Niemczech, Holandii i Belgii, organizowanych przez Ministerstwo Przemysłu, Handlu i Finansów oraz udziałowiec i menedżer różnych firm szkoleniowych i doradczych. Doświadczenie w HR zdobywał, jako specjalista ds. szkoleń w centralnym zarządzie Poczty Polskiej oraz HR Manager w KOMA S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »