REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy od umowy można odstąpić

Łukasz Matys
Odstąpienie od umowy
Odstąpienie od umowy
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przy zawieraniu umowy można wprowadzić klauzulę, która pozwoli na wcześniejsze rozwiązanie umowy. Trzeba jednak oznaczyć czas, w którym będzie można skorzystać z tego prawa oraz określić, której ze stron prawo takie będzie przysługiwało.  

Umowne prawo odstąpienia zastrzega się gdy strony przewidują, że stosunki społeczno-ekonomiczne mogą ulec zmianie, np. gdy spodziewany jest wzrost inflacji lub gdy możliwa jest interwencja państwa na rynku.

REKLAMA

W jakiej umowie

Umowne prawo odstąpienia może być zawarte w każdej umowie. Nie ma znaczenia czy jest to umowa nazwana (wymieniona w kodeksie cywilnym) czy nienazwana (nie wymieniona w kodeksie cywilnym), odpłatna czy nieodpłatna, wzajemna czy jednostronnie zobowiązująca. Prawo do odstąpienia może być wprowadzona do każdej z nich.

Termin na odstąpienie

Termin do skorzystania z prawa do odstąpienia musi być podany w umowie. Termin ten może być zapisany w różny sposób. Bądź to przez podanie daty końcowej (np. „odstąpić od umowy można do dnia 12.12.09”) lub przez podanie okresu czasu (np. „od umowy można odstąpić w ciągu roku od dnia podpisania umowy). Jeżeli nie określono w umowie terminu na odstąpienie to zapis taki jest nieważny.

Kto może odstąpić

Umowa musi określać której ze stron będzie przysługiwało prawo do odstąpienia. Przy czym może ono przysługiwać zarówno jednej ze stron jak i obydwu naraz. Jeżeli nie podane jest kto może od umowy odstąpić, wtedy taka klauzula jest nieważna, a odstąpić od umowy nie może żadna ze stron.

Jak odstąpić

Od umowy odstępuje się przez złożenie oświadczenia woli drugiej stronie. Oznacza to, że naszemu kontrahentowi należy oświadczyć, że od umowy odstępujemy. Dla oświadczenia nie jest przewidziana żadna szczególna forma. Może więc być ono złożone ustnie, pisemnie a nawet w formie aktu notarialnego. Najdogodniejszą formą jest forma pisemna. To znaczy oświadczenie o odstąpieniu składa się drugiej stronie na piśmie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skutki odstąpienia

Skorzystanie z umownego prawa odstąpienia powoduje, że umowa uważana jest za nigdy nie zawartą. Strony muszą zwrócić sobie to co otrzymały od siebie nawzajem.

Za korzystanie z rzeczy i wykonane usługi należy się wynagrodzenie

Odstępne

Strony mogą się umówić, że odstąpienie od umowy będzie skuteczne tylko po zapłaceniu pewnej sumy pieniędzy. W takiej sytuacji od umowy można odstąpić tylko gdy zapłaci się określoną w umowie kwotę. Odstępne (suma pieniędzy) ma w założeniu pokryć straty spowodowane odstąpieniem. Warto pamiętać, że odstępne można określić w dowolny sposób (np. 1000 zł, 20% wartości umowy, 5-krotność najniższego wynagrodzenia). Nie ma przy tym żadnych limitów co do wielkości odstępnego.

Podsumowanie

REKLAMA

Odstąpienie od umowy jest jednym ze sposobów na zakończenie współpracy. Warto jednak pamiętać, że prawo do odstąpienia przysługuje tylko wtedy gdy jest to zastrzeżone w umowieokreślony jest termin na odstąpienie oraz oznaczone, której ze stron prawo to przysługuje

Natomiast gdy od umowy można odstąpić za zapłatą odstępnego, wtedy nie trzeba określać terminu do odstąpienia. Trzeba natomiast razem z oświadczeniem o odstąpieniu zapłacić przewidzianą umową sumę pieniędzy.

Przeczytaj również:

Wypowiedzenie umowy zlecenia

Kiedy dochodzi do rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy 2024 - różnice: wysokość, terminy, składki, podatek, podstawa wymiaru

Wynagrodzenie chorobowe jak i zasiłek chorobowy to świadczenia pieniężne, które przysługują ubezpieczonemu za czas niezdolności do pracy spowodowanych:
- chorobą, 
- odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, 
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, 
- chorobą przypadającą w czasie ciąży,
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Świadczenia te różnią się przede wszystkim okresem niezdolności do pracy ale również stroną je finansującą oraz oskładkowaniem i opodatkowaniem danego świadczenia.

Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny, ale szykuje też ulgi dla powodzian w spłatach innych zobowiązań

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

REKLAMA

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

REKLAMA

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

REKLAMA