| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Opłaty i koszty > Ile kosztuje wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

Ile kosztuje wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

Niezależnie od tego czy dziedziczenie odbywa się na podstawie ustawy czy na podstawie testamentu, aby spadkobierca mógł udowodnić, że ma prawo do określonej części spadku, konieczne jest postanowienie sądu stwierdzające nabycie spadku. Uzyskanie takiego postanowienia wiąże się z pewnymi kosztami.

Wniosek

Stała opłata pobierana od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku po jednej osobie wynosi 50 złotych (po dwóch odpowiednio 100 zł. itd.). Kwotę tę można uiścić na kilka sposobów. Można dokonać przelewu na konto sądu ze wskazaniem sprawy, której dotyczy, tzn. sygnatury i nazwisk uczestników. Możliwa jest także bezpośrednia zapłata w kasie sądu, gdzie jako potwierdzenie dostaniemy adnotację na oryginale pisma i kopię dowodu wpłaty. Istnieje też możliwość dokonania opłaty w znakach sądowych, naklejanych na oryginale pisma kierowanego do sądu.

Pamiętaj o dołączeniu do wniosku dowodu wniesienia należnej opłaty

Zobacz serwis: Opłaty i koszty

Koszty wymaganych dokumentów

Od spadkobierców wymaga się, aby do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku na mocy ustawy załączyli odpowiednie akty stanu cywilnego. I tak np. małżonek powinien przedstawić skrócony odpis aktu małżeństwa, a dzieci – aktu urodzenia. Koszt uzyskania skróconego odpisu jednego aktu to 22 złote.

Koszt odpisu

Po wydaniu przez sąd postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, spadkobierca powinien wystąpić o jego odpis dla siebie. Aby go uzyskać należy zapłacić 6 złotych za każdą ze stron tego postanowienia (czyli 12 zł. za dwie strony, 18 za trzy, itd.).

Zobacz: Doręczanie pism - sprawdź co uległo zmianie

Dodatkowe opłaty

Jeśli w trakcie rozprawy, któryś z uczestników postępowania będzie składał oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, opłata pobierana za odebranie takiego oświadczenia wynosi 50 złotych. Za wniesienie apelacji, skargi kasacyjnej lub skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku pobierana jest opłata w wysokości 100 złotych.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agencja Zatrudnienia KS Service

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK