| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Bankowy tytuł egzekucyjny tylko od czynności bankowej w nim wskazanej

Bankowy tytuł egzekucyjny tylko od czynności bankowej w nim wskazanej

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 19 marca 2010 r. stwierdził, że bankowemu tytułowi egzekucyjnemu może zostać nadana klauzula wykonalności, jeżeli czynność bankowa, z której wynikają dochodzone roszczenia, wskazana jest w bankowym tytule egzekucyjnym w sposób umożliwiający jej zindywidualizowanie i zakwalifikowanie jako czynności bankowej.

Sprawa przed Sądem Najwyższym

Uchwała Sądu Najwyższego (dalej „SN”) jest konsekwencją zagadnienia prawnego, przedstawionego przez Sąd Okręgowy Warszawa-Praga, które powstało przy rozpoznawaniu zażalenia dłużnika ze względu na oznaczenie w bankowym tytule egzekucyjnym (dalej „BTE”) czynności bankowej, z której wynika dochodzone roszczenie.

Bank Millenium S.A. w Warszawie wniósł o nadanie klauzuli wykonalności wystawionemu przez siebie, przeciwko spółce jawnej w Mielcu, BTE. Po rozpoznaniu skargi dłużnika na postanowienie referendarza sądowego uwzględniające wniosek, sąd rejonowy ponownie uwzględnił wniosek, uznając, że roszczenie, którego dotyczy BTE wynika z terminowych operacji bankowych.

Przy rozpoznawaniu zażalenia dłużnika, powstało zagadnienie prawne budzące poważne wątpliwości, które sąd okręgowy przedstawił do rozstrzygnięcia SN, a mianowicie, czy na podstawie art. 97 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (dalej „Prawo bankowe”) możliwe jest nadanie klauzuli wykonalności BTE, w którym oznaczono, że zadłużenie dłużnika wynika z opisanej w BTE umowy ramowej i transakcji zawieranych na jej podstawie, przy czym transakcje te są terminowymi operacjami finansowymi? 

A tym samym, czy został spełniony ustawowy warunek oznaczenia czynności bankowej, z której wynikają dochodzone roszczenia banku w rozumieniu art. 96 ust. 2 Prawa bankowego?

Zobacz również serwis: W sądzie

Wyrok SN

SN stwierdził, że zagadnienie dotyczy prawidłowości oznaczenia w BTE czynności bankowej, z której wynika dochodzone roszczenie, a samo rozstrzygnięcie sprowadza się do wykładni sformułowania „oznaczenie czynności bankowej, z której wynikają dochodzone roszczenia”. Jak wskazał SN, w BTE oznaczenie czynności bankowej, z której wynikają dochodzone roszczenia powinno być dokonane przez takie czynności, które pozwolą na to, aby ją zakwalifikować jako jedną z czynności bankowych, które zostały wymienione w art. 5 ust. 1 lub 2 Prawa bankowego.

Samo oznaczenie czynności przez wskazanie, że jest to jedna z czynności bankowych wymienionych w art. 5 ust. 1 lub 2 Prawa bankowego, nie jest wystarczające zdaniem SN, ponieważ należy wskazać stosunek zobowiązaniowy, który tworzy źródło roszczenia banku objętego BTE i to tak określonego, żeby umożliwiało zindywidualizowanie tego stosunku.

Terminowe operacje finansowe

SN wyjaśnił, że gdy czynnościami bankowymi są terminowe operacje finansowe, nie wystarczy ogólne stwierdzenie, według którego dochodzone roszczenie wynika z takich operacji dokonywanych na podstawie umowy ramowej, niezbędne jest wyszczególnienie oraz nazwanie każdej z operacji z osobna, żeby było jasne, że chodzi o roszczenie wynikające z czynności bankowej, ale i z jakiej konkretnie czynności. SN podkreślił, że wymaganie oznaczenia czynności bankowej w celu zindywidualizowania, ma na celu wskazanie dłużnikowi, jaka czynności bankowa jest źródłem jego długu względem banku.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK