| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Przed rozprawą > Jak wypełnić pozew na formularzu P

Jak wypełnić pozew na formularzu P

Zakres spraw rozpoznawanych w postępowaniu uproszczonym określa art. 505(1) kpc. W sprawach tych pozew wnosi się obligatoryjnie na urzędowym formularzu P

Rubryka 5 Czy wymieniono wszystkich powodów i pozwanych

Formularz pozwu P umożliwia wpisanie maksymalnie 2 powodów i 6 pozwanych. Jeśli owe liczby nie wyczerpują wszystkich powodów lub pozwanych należy przekreślić odpowiedz TAK – i wypełnić formularz DS. W innym przypadku należy skreślić odpowiedz NIE.

Rubryka 6 Żądanie pozwu

W postępowaniu uproszczonym łączenie roszczeń nie jest dopuszczalne – rubryki dotyczące drugiego z żądań należy więc skreślić.

W rubryce 6.1 (żądanie zasądzenia) wskazujemy sposób w jaki sąd ma zasądzić dochodzone roszczenie pieniężne. Jeśli jest tylko jeden pozwany – skreślamy całe pole. Jeśli jest więcej niż jeden pozwany – wskazujemy, czy sąd ma zasądzić dochodzoną kwotę solidarnie od pozwanych czy też w inny sposób

Solidarne: w wypadku gdy dochodzone roszczenie obciąża solidarnie obu pozwanych. Zobowiązanie jest solidarne jeżeli wynika z ustawy lub czynności prawnej. Solidarność polega na tym, że kilku dłużników jest zobowiązanych w ten sam sposób, a wierzyciel może żądać całości lub części od każdego z nich
w inny sposób: wtedy, gdy odpowiedzialność pozwanych nie jest solidarna (np. świadczenie podzielne).

Żądana kwota: kwota o jaką występujemy, ale bez odsetek.

Odsetki: należy wskazać czy powód dochodzi odsetek, czy są to odsetki ustawowe czy umowne, podać od jakiej kwoty mają być naliczane odsetki i okres od kiedy do kiedy mają być liczone odsetki. Jako datę końcową naliczania odsetek najczęściej wpisuje się „do dnia zapłaty”.

W rubryce 6.2 (inne żądania) wpisujemy inne żądania niż zasądzenie określonej kwoty, lecz mieszczące się w przepisach o postępowaniu uproszczonym.

W szczególności mogą to być:

  • roszczenia z umowy lub gwarancji (np. wymiana rzeczy na nową, nakazanie usunięcia wad)
  • roszczenia windykacyjne (wydanie rzeczy)
  • roszczenia negatoryjne (zaprzestanie naruszeń, przywrócenie stanu poprzedniego)

Rubryka 7 Żądanie zwrotu kosztów procesu

Nie ma obowiązku wpisywania konkretnej sumy poniesionych kosztów. Może to być wpisane przez określenie - zasądzenie kosztów według norm przepisanych, albo zasądzenie wszelkich kosztów poniesionych w sprawie.

Rubryka 8 Inne wnioski pozwu

Wnioski te można złożyć również w toku postępowania w formie pisemnej, lecz podanie ich bezpośrednio w formularzu w pozwie zdecydowanie przyspieszy przebieg postępowania.

Można wymienić tutaj wnioski o zabezpieczenie, dokonanie oględzin, polecenie pozwanemu przedłożenia dokumentów, rozpoznanie sprawy w postępowaniu upominawczym czy nakazowym, wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych, przyznanie pełnomocnika z urzędu, ustanowienie kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu itp.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »