| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Przed rozprawą > Jak wypełnić pozew na formularzu P

Jak wypełnić pozew na formularzu P

Zakres spraw rozpoznawanych w postępowaniu uproszczonym określa art. 505(1) kpc. W sprawach tych pozew wnosi się obligatoryjnie na urzędowym formularzu P

Rubryka 5 Czy wymieniono wszystkich powodów i pozwanych

Formularz pozwu P umożliwia wpisanie maksymalnie 2 powodów i 6 pozwanych. Jeśli owe liczby nie wyczerpują wszystkich powodów lub pozwanych należy przekreślić odpowiedz TAK – i wypełnić formularz DS. W innym przypadku należy skreślić odpowiedz NIE.

Rubryka 6 Żądanie pozwu

W postępowaniu uproszczonym łączenie roszczeń nie jest dopuszczalne – rubryki dotyczące drugiego z żądań należy więc skreślić.

W rubryce 6.1 (żądanie zasądzenia) wskazujemy sposób w jaki sąd ma zasądzić dochodzone roszczenie pieniężne. Jeśli jest tylko jeden pozwany – skreślamy całe pole. Jeśli jest więcej niż jeden pozwany – wskazujemy, czy sąd ma zasądzić dochodzoną kwotę solidarnie od pozwanych czy też w inny sposób

Solidarne: w wypadku gdy dochodzone roszczenie obciąża solidarnie obu pozwanych. Zobowiązanie jest solidarne jeżeli wynika z ustawy lub czynności prawnej. Solidarność polega na tym, że kilku dłużników jest zobowiązanych w ten sam sposób, a wierzyciel może żądać całości lub części od każdego z nich
w inny sposób: wtedy, gdy odpowiedzialność pozwanych nie jest solidarna (np. świadczenie podzielne).

Żądana kwota: kwota o jaką występujemy, ale bez odsetek.

Odsetki: należy wskazać czy powód dochodzi odsetek, czy są to odsetki ustawowe czy umowne, podać od jakiej kwoty mają być naliczane odsetki i okres od kiedy do kiedy mają być liczone odsetki. Jako datę końcową naliczania odsetek najczęściej wpisuje się „do dnia zapłaty”.

W rubryce 6.2 (inne żądania) wpisujemy inne żądania niż zasądzenie określonej kwoty, lecz mieszczące się w przepisach o postępowaniu uproszczonym.

W szczególności mogą to być:

  • roszczenia z umowy lub gwarancji (np. wymiana rzeczy na nową, nakazanie usunięcia wad)
  • roszczenia windykacyjne (wydanie rzeczy)
  • roszczenia negatoryjne (zaprzestanie naruszeń, przywrócenie stanu poprzedniego)

Rubryka 7 Żądanie zwrotu kosztów procesu

Nie ma obowiązku wpisywania konkretnej sumy poniesionych kosztów. Może to być wpisane przez określenie - zasądzenie kosztów według norm przepisanych, albo zasądzenie wszelkich kosztów poniesionych w sprawie.

Rubryka 8 Inne wnioski pozwu

Wnioski te można złożyć również w toku postępowania w formie pisemnej, lecz podanie ich bezpośrednio w formularzu w pozwie zdecydowanie przyspieszy przebieg postępowania.

Można wymienić tutaj wnioski o zabezpieczenie, dokonanie oględzin, polecenie pozwanemu przedłożenia dokumentów, rozpoznanie sprawy w postępowaniu upominawczym czy nakazowym, wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych, przyznanie pełnomocnika z urzędu, ustanowienie kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu itp.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Macieja Kaflińskiego

specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym gospodarczym i finansowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK