REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fakultatywne odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności

Krzysztof  Kudlicki
Adwokat - specjalista z zakresu prawa karnego
Wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności rozpatruje sąd, który wydał wyrok w pierwszej instancji.
Wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności rozpatruje sąd, który wydał wyrok w pierwszej instancji.

REKLAMA

REKLAMA

Polskie prawo wykonawcze przewiduje możliwość fakultatywnego odroczenia wykonania kary pozbawiania wolności przez sąd. Dla zastosowania wymienionej instytucji podstawowe znaczenie mają okoliczności dotyczące osoby samego skazanego. Przepisy modyfikują także zasady odraczania wykonania kary na korzyść kobiet ciężarnych oraz matek sprawujących opiekę nad dzieckiem do lat trzech po porodzie.

Ogólne przesłanki fakultatywnego odroczenia wykonania kary

Sąd może odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności każdorazowo na okres nie przekraczający sześciu miesięcy. Łączny okres odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności nie może przekroczyć jednego roku. Zgodnie z treścią art. 151 kodeksu karnego wykonawczego sąd może odroczyć wykonanie kary pozbawiania wolności jeżeli:

REKLAMA

1. Natychmiastowe wykonanie kary pozbawienia wolności pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki;

2. Gdy liczba osadzonych w zakładach karnych przekroczy w skali kraju ogólną pojemność tych zakładów przy uwzględnieniu norm powierzchni przypadającej na jednego skazanego;

3. Uzasadnione jest to ciążą skazanej lub sprawowaniem opieki nad dzieckiem do lat trzech po porodzie;

4. Nastąpiło powołanie skazanego do odbycia zasadniczej służby wojskowej, w przypadku gdy orzeczona kara pozbawienia wolności nie przekracza sześciu miesięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pobierz: Wniosek o odroczenie kary pozbawienia wolności

Okoliczności będące przedmiotem zainteresowania sądu rozpatrującego wniosek o fakultatywne odroczenie wykonania kary

REKLAMA

Odnosząc się do przesłanki z punktu pierwszego, na którą najczęściej powołują się sami skazani stwierdzić należy, że jest ona nieprecyzyjna i wieloznaczna. Jej stosowanie w praktyce wymagać będzie od sądu określenia w jakiej sytuacji natychmiastowe wykonanie kary pozbawienia wolności przekraczać będzie zwykły i akceptowalny poziom dolegliwości dla skazanego oraz jego rodziny. Istnieć musi także związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy ciężkimi skutkami, o których mówi art. 151 kodeksu karnego wykonawczego a natychmiastowym osadzeniem w zakładzie karnym.

Każdy przypadek powinien być rozstrzygnięty indywidualnie, a głównym przedmiotem zainteresowania sądu będzie sytuacja osobista i rodzinna składającego wniosek. Pamiętać należy także, że to właśnie na składającym wniosek o odroczenie wykonania kary ciąży obowiązek dowodzenia okoliczności uzasadniających odroczenie wykonania kary. Istotnymi są także informacje o skazanym, które znajdują się w aktach sprawy, dane z przeprowadzonego wywiadu środowiskowego, opinia o skazanym sformułowana przez kuratora sądowego. Dobrym źródłem informacji jest także przeważnie sam skazany, który osobiście na posiedzeniu ma prawo zabrać głos co do okoliczności przedstawionych we wniosku o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Okres na jaki może być fakultatywnie odroczone wykonanie kary

Odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności może być udzielane kilkakrotnie, jednakże łączny okres wypowiedzenia nie może przekroczyć jednego roku. W przypadku kobiety ciężarnej, odroczenie może nastąpić na czas trwania ciąży. Kobieta sprawująca pieczę nad dzieckiem może wnosić o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności na okres do trzech lat po porodzie.

Okres odroczenia biegnie od dnia wydania pierwszego postanowienia w przedmiocie odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności nie zaś od dnia gdy orzeczenie stało się wykonalne.

Zobacz serwis: Więziennictwo

Organ mogący odroczyć wykonanie kary oraz opłata za wniosek o odroczenie wykonania kary

Wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności rozpatruje sąd, który wydał wyrok w pierwszej instancji. W celu prawidłowego rozpatrzenia wniosku należy wnieść opłatę w wysokości 80 zł. Przepisy o odroczeniu wykonania kary pozbawienia wolności dotyczą także zastępczej kary orzeczonej w zamian za karę ograniczenia wolności i grzywny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz zadawania prac domowych w szkołach. Decyzja zależy od ucznia i jego rodziców

Obowiązujące przepisy zakazują zadawania prac domowych w pierwszych trzech klasach w szkołach podstawowych. W starszych klasach prace nie są obowiązkowe - decyzja o tym, czy wykonać zadanie, leży po stronie ucznia i jego rodziców. Skutki ograniczenia możliwości zadawania prac domowych zależą od reakcji nauczycieli.

Chat GPT wkracza do szkół. MEN: sztuczna inteligencja ma pomagać uczniom, stanowić wsparcie dla nauczycieli i organizować pracę szkoły

MEN wprowadza do szkół sztuczną inteligencję. Chat GPT ma stanowić wsparcie dla nauczycieli i pomoc w edukacyjnym i osobowym rozwoju ucznia, a także w organizacji pracy szkoły – wynika z „Polityki Cyfrowej Transformacji Edukacji”, nad którą pracuje resort i która ma wyznaczyć ramy polityki i działań państwa niezbędne do dalszego rozwoju edukacji cyfrowej w Polsce. 

Aktywnie w żłobku: od 1 października wyższe dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku. Bez względu na dochód w rodzinie, bez dolnego limitu wiekowego

Aktywnie w żłobku: od 1 października wyższe dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku. Bez względu na dochód w rodzinie, bez dolnego limitu wiekowego. Gdzie składać wnioski? Kiedy pierwsze wypłaty świadczenia?

Zaświadczenia z KRK w szkołach. Rodzic przestępcą? Dyrektorzy z aktami, że nie [Opieka na wycieczce, basen, teatr, kino]

Dokumenty dotyczą rodziców angażujących się w opiekę nad dziećmi taką jak: 1) wyjazd z uczniami na wycieczkę szkolną, 2) wyjście uczniów ze szkoły do teatru, do kina, na basen. Przepisy nakazują dyrektorom szkół i przedszkoli prowadzenie - tu cytat z przepisów - "dokumentacji dotyczącej osoby dopuszczonej do takiej działalności jak np. opieka nad dziećmi." W praktyce oznacza to konieczność prowadzenia akt dla rodziców, którzy np. jadą na wycieczkę z uczniami jako opiekunowie.

REKLAMA

W ubiegłym roku urodziło się 272 tys. dzieci, czyli najmniej od II wojny światowej. Tegoroczne dane są jeszcze gorsze. Zdrowiu reprodukcyjnemu w Polsce wciąż poświęca się za mało uwagi

Polska stoi w obliczu największego kryzysu demograficznego od czasów II wojny światowej. Liczba narodzin spada z roku na rok, a problem zastępowalności pokoleń narasta. Choć w debatach publicznych dużo mówi się o polityce prorodzinnej, wciąż niewiele uwagi poświęca się zdrowiu reprodukcyjnemu, które według WHO jest kluczowym aspektem problemów z dzietnością.

Awans zawodowy nauczycieli. Czy nauczyciele stracą wypracowane osiągnięcia i dorobek zawodowy?

Czy długotrwałe zwolnienie lekarskie powoduje utratę dorobku zawodowego przez nauczyciela? MEN odpowiada na interpelację poselską dotyczącą przepisów w sprawie awansu zawodowego nauczycieli.

Polacy wskazali 63 nazwiska. Kto zostanie prezydentem RP?

Który ze znanych polityków lub osób publicznych najlepiej sprawdziłby się w roli kolejnego prezydenta Polski? Prawie 40 proc. Polaków nie potrafi zaproponować swojego kandydata. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS.

Te dane rząd zacznie zbierać jeszcze w tym roku. W jaki sposób? Sprawdź, jakie informacje udostępnisz w aplikacji mStłuczka

Rząd będzie gromadził jeszcze więcej informacji o obywatelach. Z mStłuczki skorzystamy jeszcze w 2024 roku. Umożliwi spisanie na miejscu zdarzenia oświadczenia i przekazanie danych bezpośrednio do ubezpieczycieli.

REKLAMA

Sąd: Wzór pisma w sprawie wyroku, o którym nie wiedziałeś. Jak odzyskać od komornika pieniądze

To wciąż częsta sytuacja. Zapadł przeciwko Tobie wyrok nakazowy e-sądu z Lublina. Nie wiedziałeś, że pozwano Cię za jakąś przeoczoną płatność za telefon czy kablówkę. Komornik wszedł na konto. Co wtedy zrobić? Trzeba złożyć pismo w sądzie informujące, że nie otrzymałaś żadnej informacji o wyroku przeciwko Tobie. Jest krótki termin - 7 dni.

Zakaz palenia w oknach, na balkonach i klatkach schodowych. Sprawa wciąż powraca. Wzorem będą regulacje litewskie?

Zakaz palenia na balkonach i klatkach schodowych. Sprawa powraca w Ministerstwie Zdrowia. Wzorem będą regulacje litewskie? Palenie papierosów w miejscach publicznych wciąż budzi emocje. Resort nie jest jednak chętny do podjęcia radykalnej decyzji.

REKLAMA