| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Więziennictwo > Areszt tymczasowy > Wniosek o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego

Wniosek o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego

W toku całego postępowania karnego aż do jego prawomocnego zakończenia (a nawet czasem – aż do rozpoczęcia wykonywania kary) mogą być stosowane tzw. środki zapobiegawcze. Środki te stosują organy prowadzące postępowanie i na ich decyzje służy podejrzanemu (lub oskarżonemu) zażalenie. Zgodnie z kodeksem postępowania karnego podejrzany (lub oskarżony) może w każdym czasie składać wniosek o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego. Zasada ta dotyczy wszystkich środków zapobiegawczych, nie tylko aresztu tymczasowego.

Uwagi ogólne

Środki zapobiegawcze stosuje się w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego (np. uniemożliwia oskarżonemu ucieczki lub tzw. “mataczenia” w sprawie) a także wyjątkowo – w celu zapobiegnięcia popełnieniu nowego przestępstwa (np. gdy ktoś atakował kobiety nożem i grozi, że jak “wyjdzie” to będzie dalej je atakował). Środki te można stosować tylko wówczas, gdy zabezpieczenie procesu jest koniecznie, a nadto wówczas, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że to oskarżony (podejrzany) popełnił zarzucany mu czyn.

O stosowaniu środków zapobiegawczych decydują organy prowadzące postępowanie. W postępowaniu przygotowawczym jest to prokurator (za wyjątkiem postanowienia o zastosowaniu tymczasowego aresztowania – tutaj na wniosek prokuratora orzeka sąd), natomiast w postępowaniu sądowym – sąd. Na powyższe postanowienia oskarżonemu lub podejrzanemu służy zażalenie.

Ustawodawca dał jednak oskarżonemu (lub podejrzanemu) również jeszcze jedną możliwość “walki” z stosowanym środkiem zapobiegawczym – dał mu możliwość złożenia wniosku o uchylenie stosowanego środka zapobiegawczego lub jego zamianę na inny (np. zamianę tymczasowego aresztowania na poręcznie majątkowe). Zasady składania tego wniosku są przedstawione poniżej.

Kto i kiedy składa wniosek?

Jak to było wskazane powyżej, wniosek powyższy może złożyć podejrzany w postępowaniu przygotowawczym oraz oskarżony w postępowaniu sądowym.

W imieniu zarówno podejrzanego, jak i oskarżonego wniosek ten może złożyć także ich obrońca. Zgodnie z treścią art. 254 § 1 Kodeksu postępowania karnego mogą to czynić “w każdym czasie”.

Zobacz: Jak złożyć wniosek o uchylenie lub zmianę stosowanego środka zapobiegawczego?

Jaka jest treść wniosku?

Wniosek oskarżonego (lub podejrzanego) musi określać jego żądanie tj. to czy chce on tylko uchylenia aresztu czy też zamiany aresztu na inny środek zapobiegawczy np. w postaci dozoru, czy też poręczenia majątkowego. W praktyce ów drugi rodzaj wniosków jest częstszy, bowiem częściej są one rozpatrywane pozytywnie.

Obok treści żądania oskarżony lub podejrzany musi również zawrzeć krótkie uzasadnienie swojego żądania.

Jaki jest czas rozpoznania wniosku i kto go rozpoznaje?

Teoretycznie ów wniosek powinien być rozpoznany w ciągu 3 dni. W postępowaniu przygotowawczym rozpatruje go prokurator, natomiast w postępowaniu sądowym – sąd. Wskazany termin jest jednak terminem instrukcyjnym, co oznacza, że przekroczenie tego terminu nie rodzi żadnych negatywnych skutków (dla organu, który go przekroczył)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK