REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dopuszczalna zawartość alkoholu u kierowcy w Polsce

Przemysław Lech
Przemysław Lech
Adwokat
Dopuszczalna zawartość alkoholu u kierowcy/Fot. Fotolia
Dopuszczalna zawartość alkoholu u kierowcy/Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ile można wypić alkoholu, żeby prowadzić pojazd i nie popełniać przy tym ani wykroczenia, ani przestępstwa? Ile wynosi dopuszczalna ilość spożytego alkoholu w wydychanym powietrzu, a ile we krwi? W jakich sytuacjach będziemy popełniali przestępstwo, a w jakich „tylko” wykroczenie i czym to grozi pod kątem prawnym? Na jak długo zostanie zatrzymane prawo jazdy?

Krąży wiele opinii i nieścisłości dotyczących tego tematu, bowiem czasem się mówi o ilości 0,2, a czasem o 0,25, a kiedy jeszcze nasłuchamy się o miligramach, decymetrach sześciennych, procentach, promilach oraz weźmiemy pod uwagę, że czasem popełnia się przestępstwo, ale czasem wykroczenie, to wszystko się może mylić. Postaram się te kwestie wyjaśnić jasno w tym artykule.

REKLAMA

Praktyczny przewodnik po zmianach w VAT. Sprawdź!

Kiedy popełnisz przestępstwo?

Popełnisz przestępstwo, jeśli zostaniesz przyłapany i policjant zbada cię alkomatem, na którym wykażesz się wynikiem WIĘKSZYM niż 0,25 miligramów na litr (dm3) alkoholu w wydychanym powietrzu. Oznacza to, że masz WIĘCEJ niż 0,5 promila alkoholu we krwi. We krwi znajduje się dwa razy więcej alkoholu niż w oddechu i takie przyjmuje się założenie. Wtedy też zachodzi stan NIETRZEŹWOŚCI. Trzeba podkreślić, że jeśli masz dokładnie 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (lub 0,5 promila alkoholu we krwi) to nie popełniasz jeszcze przestępstwa, tylko wykroczenie. Dopiero wtedy, gdy odnotujesz wynik powyżej tych wartości, kwalifikujesz się na czyn przestępczy.

Kiedy popełnisz wykroczenie?

Wtedy, kiedy na policyjnym alkomacie zobaczysz wynik pomiędzy 0,1 a 0,25 mg/l w wydychanym powietrzu. To znaczy, że posiadasz między 0,2 a 0,5 promila alkoholu we krwi. Jesteś zatem PO SPOŻYCIU ALKOHOLU.

Polecamy: Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu - nowa procedura

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaka jest więc dozwolona ilość?

Dopuszczalna ilość alkoholu w ludzkim organizmie, żeby móc legalnie prowadzić pojazd mechaniczny, to maksymalnie 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu, (czyli 0,2 promila we krwi). Podczas badania alkomatem trzymaj więc kciuki, żeby wyświetlona na nim wartość wynosiła mniej niż 0,1. Dopiero wówczas możemy być spokojni, bo nie popełniamy ani wykroczenia, ani przestępstwa. Jest to ilość bardzo niewielka. Mówi się, że zazwyczaj już wypicie 1 piwa lub 50 ml wódki prowadzi do stężenia 0,25 promila we krwi.

Jakie są kary za prowadzenie pod wpływem alkoholu?

REKLAMA

Tu mamy do czynienia z ciekawą sytuacją prawną, bo o ile w przypadku przestępstwa (teoretycznie) obligatoryjny jest zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata oraz obowiązek zapłacenia kwoty 5.000 zł tytułem świadczenia pieniężnego, to przed sądem można się starać o warunkowe umorzenie postępowania, które otwiera nam drogę do złagodzenia tych przykrych dolegliwości, a czasami nawet do całkowitego ich uniknięcia.

Co ciekawe jednak, jeśli prowadząc pod wpływem alkoholu popełniamy wykroczenie, a nie przestępstwo, to w Kodeksie wykroczeń nie ma przewidzianej instytucji warunkowego umorzenia i wtedy NA PEWNO zostanie nam zabrane prawo jazdy na 6 miesięcy albo i dłużej. Jest to z pewnością brak pewnej konsekwencji ze strony prawodawcy.

Czy jedno piwo nie szkodzi?

Naukowcy twierdzą, że ludzki organizm traktuje alkohol jak truciznę i chce się go jak najszybciej pozbyć. U dorosłego mężczyzny alkohol jest najczęściej usuwany w tempie 10-12 gram na godzinę, natomiast u dorosłej kobiety jest to 8-10 gram na godzinę.

Zatem mężczyzna ważący 80 kg, który wypił jedno piwo, będzie mógł prowadzić samochód najwcześniej po upływie 2,5 – 3 godzin. Trzeba przy tym pamiętać, że każdy organizm usuwa alkohol w swoim tempie i ten czas zależy od wielu różnych czynników.

Lekarze przyjmują, że organizm ludzki potrzebuje ok. 3 godzin na spalenie 20-30 gram czystego alkoholu – etanolu.

  • 50g wódki = 20g etanolu
  • 100ml wina = 12g etanolu
  • 0,5l piwa = 25g etanolu

Z przeprowadzonych badań wynika również, że już zawartość 0,5 promila alkoholu we krwi zwiększa ryzyko wypadku aż czterokrotnie. Natomiast przy stężeniu alkoholu na poziomie 0,8 promila, ryzyko wypadku drogowego wzrasta nawet dziesięciokrotnie.

Jak to jest w innych krajach?

W Polsce dopuszczalne stężenie alkoholu wynosi 0,2 promila we krwi (0,1 mg/l w wydychanym powietrzu). Dla porównania, w Niemczech, Francji, Włoszech, Chorwacji, Hiszpanii, Irlandii, Austrii jest to 0,5 promila, w Wielkiej Brytanii aż 0,8 promila alkoholu we krwi. Z kolei w Czechach, na Słowacji i Węgrzech nie można mieć w ogóle żadnego stężenia we krwi podczas kierowania samochodem (0,00 promila).

Polecamy serwis: Wykroczenia drogowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy 2024 - różnice: wysokość, terminy, składki, podatek, podstawa wymiaru

Wynagrodzenie chorobowe jak i zasiłek chorobowy to świadczenia pieniężne, które przysługują ubezpieczonemu za czas niezdolności do pracy spowodowanych:
- chorobą, 
- odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, 
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, 
- chorobą przypadającą w czasie ciąży,
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Świadczenia te różnią się przede wszystkim okresem niezdolności do pracy ale również stroną je finansującą oraz oskładkowaniem i opodatkowaniem danego świadczenia.

Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny, ale szykuje też ulgi dla powodzian w spłatach innych zobowiązań

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

REKLAMA

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

REKLAMA

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

REKLAMA