| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Co warto wiedzieć o mandatach karnych?

Co warto wiedzieć o mandatach karnych?

Popełnienie wykroczenia drogowego najczęściej kończy się otrzymaniem mandatu. Każdy kierowca powinien więc wiedzieć, kiedy może go otrzymać, a także to, że ma prawo odmówić jego przyjęcia.

Kiedy możemy otrzymać mandat?

Po pierwsze, mandat możemy otrzymać, jeżeli popełnimy wykroczenie drogowe i Policja zatrzyma nas na gorącym uczynku, czyli np. wtedy, gdy jechaliśmy zdecydowanie za szybko albo przejechaliśmy na czerwonym świetle, a Policja kontrolowała w tym miejscu ruch drogowy.

Po drugie, mandat możemy otrzymać zaocznie, czyli nie bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia, np. gdy źle zaparkujemy albo za pomocą urządzenie pomiarowego (fotoradar).

Jaka jest wysokość mandatu?

To, jak wysoki mandat otrzymamy, zależy od rodzaju popełnionego wykroczenia. Warto zajrzeć do taryfikatora mandatów, w którym znajdziemy dokładny spis wykroczeń i przewidzianych za nie mandatów.

Zobacz również: Wykroczenia drogowe

Co do zasady, maksymalna wysokość mandatu to 500 zł, ale w niektórych przypadkach może być to nawet 1000 zł (ma to miejsce wówczas, gdy jeden czyn jest zabroniony przez więcej niż jeden przepis). Najczęściej taryfikator określa konkretną kwotę za konkretne wykroczenie (np. nieustąpienie pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu podczas włączania się do ruchu - 300 zł). Jednak czasem taryfikator wskazuje tzw. widełki i wówczas policjant decyduje, czy ukarze nas wyższym czy niższym mandatem.

Najczęściej obok mandatu, otrzymamy również punkty karne. Ich liczba, podobnie jak wysokość mandatu, zależna jest od wykroczenia, które popełniliśmy.

Jakie rodzaje mandatów wyróżniamy?

Jak zostało wcześniej wskazane, mandat możemy otrzymać w różnych sytuacjach. Ma to również wpływ na jego rodzaj. Wyróżniamy:

  1. mandat kredytowany;
  2. mandat zaoczny;
  3. mandat gotówkowy.

Mandat kredytowany to jeden z najpowszechniejszych – ten, który otrzymujemy od policjant, gdy zatrzyma nas za popełnienie wykroczenia drogowego. Aby stał się prawomocny, musimy go podpisać.

Mandat zaoczny wystawiany jest w sytuacji, gdy funkcjonariusz Policji czy strażnik miejski nie mogą ustalić w danym momencie sprawcy wykroczenia (np. za złe parkowanie czy za wykroczenie zarejestrowane fotoradarem).

Natomiast mandat gotówkowy stosowany jest głównie wobec obcokrajowców. Polega na konieczności zapłaty określonej kwoty do rąk policjanta.

Zarówno mandat kredytowany, jak i zaoczny powinien zostać opłacony w ciągu 7 dni od daty jego wystawienia.

Odmowa przyjęcia mandatu

Warto pamiętać, że każdy kierowca ma prawo odmówić przyjęcia mandatu - bez względu na to, z jakim rodzajem mandatu mamy do czynienia. W takiej sytuacji zostanie sporządzony wniosek o ukarania do sądu grodzkiego.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

W przypadku mandatu kredytowanego, decyzję o odmowie jego przyjęcia musimy podjąć zaraz po jego otrzymaniu. Jeżeli podpiszemy mandat, nie mamy już wyjścia – trzeba go opłacić.

Jak odmówić przyjęcia mandatu zaocznego? Wystarczy nie zapłacić go w terminie 7 dni od dnia otrzymania.

Mandat może zostać uchylony (z urzędu lub na nasz wniosek), jeżeli został nałożony za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie. Wniosek należy złożyć w ciągu 7 dni od dnia przyjęcia mandatu (mandat kredytowany) lub od jego zapłaty (mandat zaoczny). Jeżeli sąd uchyli mandat, uiszczona kwota zostanie nam zwrócona.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wolny

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK