| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Kiedy można dostać mandat na parkingu?

Kiedy można dostać mandat na parkingu?

Na wielu parkingach i drogach osiedlowych można dostać mandat za niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Warunkiem jest jednak właściwe oznakowanie takiego terenu. Kiedy istnieje możliwość otrzymania mandatu na parkingu?

Przestrzeganie znaków drogowych

Zarówno na drogach wewnętrznych jak i na parkingach kierowca zawsze odpowiada za przestrzeganie znaków drogowych. Nie ma tu znaczenia czy teren jest w jakikolwiek sposób oznakowany. Oznacza to, że kierowca może być ukarany m.in. za złe parkowanie lub zajmowanie miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.

Oznaczone parkingi i drogi osiedlowe

Na drodze osiedlowej lub parkingu kierowca może otrzymać mandat za każde wykroczenie. Warunkiem tego jest jednak odpowiednie oznakowanie danego terenu przez jego zarządcę. Przy wjeździe na taki parking lub drogę muszą być ustawione znaki informujące o wjeździe do strefy ruchu. Wjazd do strefy ruchu oznacza się białą tablicą z napisem „Strefa ruchu” wraz z symbolem samochodu.

W strefie ruchu kierowca musi przestrzegać wszystkich przepisów ruchu drogowego. Oznacza to, że można otrzymać mandat m.in. za rozmowę przez komórkę w trakcie jazdy, prowadzenie bez prawa jazdy czy dowodu rejestracyjnego, jazdę bez świateł mijania oraz jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Zobacz: Więcej punktów karnych za niektóre wykroczenia drogowe

Na parkingu lub drodze osiedlowej, która nie jest strefą ruchu nie mają zastosowania przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym. Należy jednak przestrzegać umieszczonych tam znaków drogowych.

Kto decyduje o powstaniu strefy ruchu?

Jak już było wskazane, aby wykroczenia były karane muszą mieć miejsce w strefie ruchu. Decyzję o powstaniu na parkingu lub drodze osiedlowej strefy ruchu wydaję wyłącznie zarządca drogi. To od jego woli zależy, czy kierowcy będą karani za wszystkie wykroczenia. Ustawienie takich znaków przyczynia się do usprawnienia poruszania się szczególnie na drogach osiedlowych, jednak przy parkingach – szczególnie tych przed centrami handlowymi – oznaczenia te są ustawiane rzadko. Możliwość dostania mandatu na parkingu może odstraszyć klienta przed wejściem do sklepu.

Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na parkingu lub drodze osiedlowej, która nie jest strefą ruchu nie mają zastosowania przepisu ustawy Prawa o ruchu drogowym.
Na parkingu lub drodze osiedlowej, która nie jest strefą ruchu nie mają zastosowania przepisu ustawy Prawa o ruchu drogowym.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK