REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązkowa blokada alkoholowa w samochodzie

Anna Łabuzek
Obowiązkowa blokada alkoholowa w samochodzie/fot. Fotolia
Obowiązkowa blokada alkoholowa w samochodzie/fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kary pozbawienia wolności, obowiązkowa blokada alkoholowa w samochodzie, zabieranie prawa jazdy czy nawiązka na rzecz poszkodowanych, to tylko niektóre z kar, które będą nakładane na nietrzeźwych kierowców od 1 lipca 2015 roku. Kierowcy już wcześniej skazani za nietrzeźwość będą musieli montować w samochodach blokady alkoholowe.

Celem prac posłów z Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i surowsze karanie pijanych kierowców. Pierwsze czytanie projektu miało miejsce dnia 23 lipca 2014 roku.

REKLAMA

Dotychczasowe uregulowania kodeksowe

Jak stanowi art. 42 Kodeksu karnego sąd obligatoryjnie orzeka o zakazie prowadzenia wszystkich pojazdów lub pojazdów określonego rodzaju, gdy sprawca w momencie popełnienia przestępstwa był w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, bądź też zbiegł z miejsca zdarzenia. Co więcej, taki zakaz jest dożywotni, jeżeli w wyniku wypadku tak spowodowanego jakaś osoba poniosła śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu. Recydywiści również karani są dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów (odstąpienie następuje tylko w wyjątkowych przypadkach).

Aktualny taryfikator punktów karnych 2014 r.

Stan nietrzeźwości w Kodeksie karnym

REKLAMA

W Kodeksie karnym jest również uszczegółowione, że stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg (lub oba przypadki prowadzą do stężenia przekraczającego tę wartość).

Do tej pory osoba kierująca pojazdem pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego - podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. W przypadku wcześniejszego już skazania prawomocnym wyrokiem w którymś z powyższych przypadków - podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Alkomat – obowiązkowe wyposażenia auta

Proponowane zmiany w przepisach

Wchodząca w życie nowelizacja wzmacnia dolegliwość kar nakładanych na nietrzeźwych kierowców. Kierujący pojazdami po wpływem alkoholu lub środków odurzających na powodować obligatoryjne zabieranie przez sąd prawa jazdy. Złapani pierwszy raz na okres od 3 do 5 lat utracą dokument, a recydywiści zostaną go pozbawieni dożywotnio. Co więcej taki zakaz będzie obejmował wszelkie pojazdy mechaniczne. Wcześniej taka praktyka była stosowana tylko w przypadku spowodowania przez kierowcę  śmiertelnego wypadu drogowego bądź wywołania uszczerbku na zdrowiu.

Zadośćuczynienie za doznaną szkodę

System kar będzie przewidywał większe zadośćuczynienie przez kierowcę. Określona zostaje również orzekana przez sąd kwota, którą winny kierowca zapłaci na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Wcześniej jej wysokość nie była uściślona, teraz osoby złapane pierwszy raz zapłacą minimum 5 tysięcy złotych a recydywiści, co najmniej 10 tysięcy złotych.

Nowe kary dla pijanych kierowców

Projekt przewiduje również grzywną, karą ograniczenia wolności lub karę więzienia do 2 lat za prowadzenie pojazdu bez wcześniej zabranego prawa jazdy.

Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów

Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów orzekany w przypadku spowodowania przez pijanego kierowcę śmierci lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu osoby pozostaje bez zmian, a odstąpienie od kary nastąpi tylko w szczególnych przypadkach. Natomiast będą oni musieli zapłacić nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego lub jego najbliższych w wysokości przynajmniej 10 tysięcy złotych.

Zatrzymanie prawa jazdy

Kolejną rządową propozycją jest wprowadzenie możliwości zatrzymania prawa jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w stosunku do obowiązującego limitu. Przy przekroczeniu prędkości o niższej wysokości będą stosowane dotychczasowe sankcje.

Obowiązkowa blokada alkoholowa

Zupełną innowacją jest natomiast wymóg montowania w samochodach kierowców wcześniej skazanych za nietrzeźwość tzw. blokadę alkoholową, która spowoduje nieodpalanie się silnika, jeżeli poziom alkoholu w powietrzu wydychanym przez kierowcę wyniesie 0,1 mg alkoholu w 1 dm3.  Po otrzymaniu czasowego zakazu prowadzenia pojazdów taki kierowca, chcąc odzyskać uprawnienia będzie musiał obligatoryjnie zamontować taką blokadę w swoim samochodzie i posiadanie jej będzie wymagane przez 3 lata. W jego prawie jazdy zamieszczona zostanie informacja o takiej blokadzie.

Podstawy prawne:

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U. z 2014 r., poz. 538 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sejm RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

REKLAMA

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

REKLAMA

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA