| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Obowiązkowa blokada alkoholowa w samochodzie

Obowiązkowa blokada alkoholowa w samochodzie

Kary pozbawienia wolności, obowiązkowa blokada alkoholowa w samochodzie, zabieranie prawa jazdy czy nawiązka na rzecz poszkodowanych, to tylko niektóre z kar, które będą nakładane na nietrzeźwych kierowców od 1 lipca 2015 roku. Kierowcy już wcześniej skazani za nietrzeźwość będą musieli montować w samochodach blokady alkoholowe.

Projekt przewiduje również grzywną, karą ograniczenia wolności lub karę więzienia do 2 lat za prowadzenie pojazdu bez wcześniej zabranego prawa jazdy.

Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów

Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów orzekany w przypadku spowodowania przez pijanego kierowcę śmierci lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu osoby pozostaje bez zmian, a odstąpienie od kary nastąpi tylko w szczególnych przypadkach. Natomiast będą oni musieli zapłacić nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego lub jego najbliższych w wysokości przynajmniej 10 tysięcy złotych.

Zatrzymanie prawa jazdy

Kolejną rządową propozycją jest wprowadzenie możliwości zatrzymania prawa jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w stosunku do obowiązującego limitu. Przy przekroczeniu prędkości o niższej wysokości będą stosowane dotychczasowe sankcje.

Obowiązkowa blokada alkoholowa

Zupełną innowacją jest natomiast wymóg montowania w samochodach kierowców wcześniej skazanych za nietrzeźwość tzw. blokadę alkoholową, która spowoduje nieodpalanie się silnika, jeżeli poziom alkoholu w powietrzu wydychanym przez kierowcę wyniesie 0,1 mg alkoholu w 1 dm3.  Po otrzymaniu czasowego zakazu prowadzenia pojazdów taki kierowca, chcąc odzyskać uprawnienia będzie musiał obligatoryjnie zamontować taką blokadę w swoim samochodzie i posiadanie jej będzie wymagane przez 3 lata. W jego prawie jazdy zamieszczona zostanie informacja o takiej blokadzie.

Podstawy prawne:

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U. z 2014 r., poz. 538 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Sejm RP

Zdjęcia

Obowiązkowa blokada alkoholowa w samochodzie/fot. Fotolia
Obowiązkowa blokada alkoholowa w samochodzie/fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK