Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Alkomat – obowiązkowe wyposażenia auta

Redakcja
Czy od 1 stycznia 2015 roku na kierowców zostanie nałożony obowiązek posiadania alkomatu? /Fot. Fotolia
Czy od 1 stycznia 2015 roku na kierowców zostanie nałożony obowiązek posiadania alkomatu? /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Alkomat to urządzenie pozwalające na wykrycie obecności alkoholu we krwi na podstawie wydychanej próbki powietrza. Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi dla uczestników ruchu drogowego w Polsce wynosi 0,2‰. Czy od 1 stycznia 2015 roku na kierowców zostanie nałożony obowiązek posiadania alkomatu?

Alkomat

Zgodnie z definicją zawartą w słowniku języka polskiego pojęcie „alkomat” rozumiane jest jako urządzenie elektroniczne służące do wykrywania obecności alkoholu i określania jego ilości we krwi na podstawie próbki wydychanego powietrza. Mierzy więc poziom trzeźwości u kierowców. Stąd też nazywany jest testerem trzeźwości.

REKLAMA

REKLAMA

Badanie alkomatem stanowi podstawowy sposób stosowany przez służby porządkowe (głównie Policję) zbadania poziomu trzeźwości kierowcy samochodu lub roweru. Policja dysponuje trzema rodzajami alkomatów: przesiewowym, podręcznym i stacjonarnym.

Alkomat przesiewowy to najprostsze urządzenie, pozwalające jedynie na wstępną kontrolę trzeźwości. Wynik otrzymany na podstawie tego badania nie może stanowić dowodu w postępowaniu karnym. Alkomat podręczny przeznaczony jest do dokonywania badania w terenie. Pomiar tym testerem nie gwarantuje prawidłowości wyników. Dlatego też powinien zostać powtórzony przy pomocy alkomatu stacjonarnego. Znajduje się on w komisariacie policji i może stanowić wiarygodny dowód w postępowaniu karnym, podstawę skazania. W tym celu należy wykonać badanie dwukrotnie i uzyskać zbliżone wyniki.

Zobacz również: Aktualny taryfikator punktów karnych 2014 r.

Obowiązek posiadania alkomatu

REKLAMA

Od 1 stycznia 2015 roku zmianie ulegną przepisy dotyczące karania pijanych kierowców. Jedną ze zmian jest wprowadzenie obowiązku posiadania alkomatu przez każdego kierującego pojazdem. Posiadanie podręcznego alkomatu ma przyczynić się do zmniejszenia liczby nietrzeźwych kierowców i zapewnienia większego bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ma to rozwiązać problem tzw. przypadkowych nietrzeźwych, czyli osób, które wychodzą z założenia, że już są w stanie trzeźwości. Samobadanie przy pomocy alkomatu ma być sposobem na rozwianie wątpliwości, czy po wczorajszej imprezie mogę rano prowadzić. Ceny alkomatów kształtują się na poziomie od 50 do 500 zł. Alkomaty mają być przeznaczone do kontroli prewencyjnej, która uświadomi kierującym stan nietrzeźwości i powstrzyma ich przed prowadzeniem pojazdu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobny pomysł 1 lipca 2012 roku wprowadzono w życie we Francji. Obowiązek posiadania alkomatu mają tam wszyscy, począwszy od właścicieli pojazdów osobowych, przez kierowców ciężarówek, po kierujących motocyklami. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi we Francji to 0,5 promila.

Nałożony ustawowo obowiązek dotyczy posiadania alkomatu, nie zaś jego używania. Zmiany te mają wejść w życie od 1 stycznia 2015 roku. Będą wprowadzane stopniowo. Ma to zapewnić wystarczający dostęp do urządzeń.

Kodeks wykroczeń i Kodeks karny

Rząd proponuje także szereg innych zmian. Prowadzenie bez uprawnień ma zostać przeniesione z Kodeksu wykroczeń do Kodeksu karnego. Stanie się więc nie wykroczeniem ale przestępstwem.

W polskim porządku prawnym zakaz prowadzenia pojazdów nie ma jednolitego charakteru prawnego. Przybiera postać zarówno środka karnego, orzekanego obok kary lub w razie odstąpienia od kary jak i środka probacyjnego, środka zabezpieczającego i wychowawczego. Orzekany jest wobec sprawców przestępstw lub wykroczeń skierowanych przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (m.in. spowodowanie wypadku drogowego lub katastrofy w komunikacji, prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego czy dopuszczenie do ruchu pojazdu w stanie bezpośrednio zagrażającym bezpieczeństwu ruchu). Do 2015 roku wskazane zachowanie penalizowane jest przez art. 87 kodeksu wykroczeń, zawarty w rozdziale o tytule: „Wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji”. Jego treść brzmi: „Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych". Karami grożącymi za takie zachowanie są: areszt, grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów. Druga regulacja to art. 42 Kodeksu karnego: „Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji".

Zaostrzenie kar

Zaostrzeniu mają ulec kary za jazdę pod wpływem alkoholu, nie zmieni się jednak ich katalog. Obecnie zagrożenie karą utraty prawa jazdy wynosi od roku do 10 lat. Jest to dla sądu rozwiązanie fakultatywne. Od 2015 roku zagrożenie karą ma wynosić od 3 do 15 lat. Orzeczenie utraty prawa jazdy będzie dla sądu obligatoryjne. Osoba skazana po raz pierwszy zapłaci także nawiązkę w wysokości co najmniej 5 tysięcy złotych na rzecz funduszu pomocy pokrzywdzonym oraz pomocy postpenitencjarnej, z którego wypłacane są też świadczenia na rzecz ofiar wypadków drogowych. Dodatkową sankcją ma być publiczne ogłoszenie wyroku, zawierające nazwisko sprawcy. Kolejne zatrzymanie i ukaranie za jazdę po alkoholu będzie skutkowało bezwzględnym pozbawieniem wolności. Recydywista ponosił będzie karę w podwyższonej wysokości: pozbawienie prawa jazdy od 5 do 15 lat, nawiązka w wysokości od 10 do 100 tysięcy. Kara w zawieszeniu ma być tylko sytuacją wyjątkową, nie powszechną praktyką, co ma miejsce obecnie. Tak wysokie kary, które z pewnością staną się bardziej dotkliwe, mają pełnić funkcję odstraszającą i doprowadzić do wyeliminowania tolerancji dla pijanych kierowców.

Dożywotnie odebranie prawa jazdy

Rząd proponuje by osoby, które pod wpływem alkoholu spowodowały śmiertelny wypadek drogowy lub doprowadziły inną osobę do trwałego kalectwa, dożywotnio utraciły możliwość prowadzenia samochodu. Ma to następować automatycznie.

Polecamy serwis: Wykroczenia drogowe

Kalibracja

Pomysł wprowadzenia obligatoryjnego posiadania alkomatu budzi wiele kontrowersji. Alkomat, którego koszt zakupu wynosi kilka złotych, jest de facto jedynie zabawką. Jego wynik jest zupełnie niemiarodajny. Wyposażenie się w profesjonalne i funkcjonalne urządzenie to koszt około kilku tysięcy złotych. Sam zakup drogiego sprzętu nie gwarantuje jednak prawidłowości uzyskanych wyników. Należy pamiętać, że alkomat to tylko urządzenie elektroniczne, które przy częstym użytkowaniu może przestać należycie funkcjonować. Każdy alkomat powinien podlegać co jakiś czas kalibracji. W celu długiego i satysfakcjonującego korzystania z testera należy poddawać go okresowemu sprawdzaniu. Należy tego dokonać w odpowiednim serwisie. Kalibracja, czyli czynności służące wzorcowaniu przyrządu pomiarowego, ma na celu zapewnienie dokładności wskazań.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Pomnik przyrody

  Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

  Odpady komunalne

  Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

  Ochrona przyrody

  Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

  Park narodowy

  Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

  REKLAMA

  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

  Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

  TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

  Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

  Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

  Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

  REKLAMA

  Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

  Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

  Minister Telus: mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa, gdyż byłoby to niepotrzebne zaostrzenie sytuacji. Podkreślił, że tranzyt zboża przez polskie terytorium odbywa się bez zakłóceń.

  REKLAMA