| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Świadczenia rehabilitacyjne > Jakie są zasady waloryzacji podstawy zasiłku chorobowego dla obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego

Jakie są zasady waloryzacji podstawy zasiłku chorobowego dla obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego

Podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego stanowi zwaloryzowana podstawa wymiaru zasiłku chorobowego. Zasiłku chorobowego wypłacanego przed uzyskaniem prawa do świadczenia rehabilitacyjnego.

W wyniku waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego otrzymujemy podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego. Dopiero wtedy obliczana jest wysokość świadczenia rehabilitacyjnego, stanowiąca 75, 90 lub 100% jego podstawy wymiaru.

Jeżeli podstawa wymiaru poprzednio pobieranego zasiłku podlegała waloryzacji, podstawę wymiaru kolejnego zasiłku stanowi kwota przyjęta jako podstawa wymiaru poprzednio pobieranego zasiłku, po waloryzacji.

Pracownik Michał W. był niezdolny do pracy przez 182 dni. Za pierwsze 33 dni otrzymał od pracodawcy wynagrodzenie chorobowe, a następnie za 149 dni zasiłek chorobowy z ZUS. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustalono w wysokości 1835,00 zł po potrąceniu składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez ubezpieczonego. Michał W. po wyczerpaniu okresu zasiłkowego był nadal niezdolny do pracy. W wyniku badania lekarza orzecznika ZUS ustalono, że rokowania co do powrotu do zdrowia Michała W, są pomyślne i przyznano mu świadczenie rehabilitacyjne od 13 marca 2007r. na okres 100 dni. Następnie w wyniku kolejnego orzeczenia świadczenie rehabilitacyjne przyznano ponownie Michałowi W. na okres 30 dni. Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego Michała W. została kolejno obliczona w następujący sposób: Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego powinna być zwaloryzowana wskaźnikiem obowiązującym w I kwartale 2007r. (pierwszy dzień świadczenia rehabilitacyjnego przypada 13 marca 2007r.). Z uwagi na to, że wskaźnik ten wynosił 97,4%, a więc nie przekraczał 100%, waloryzacja nie będzie dokonana. Podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego będzie stanowiła ta sama kwota jak w przypadku zasiłku chorobowego, a więc 1835,00 zł. Michał W. otrzyma w tym przypadku świadczenie rehabilitacyjne w wysokości: Za pierwsze 90 dni pobierania świadczenia: 1835 x 90% = 1651,50 zł Za kolejne dni świadczenia: 1835 x 75% = 1376,25 zł

Podstawa prawna:

Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Obwieszczenie Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 21 listopada 2006 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjmowanej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2007 r.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Snochowska

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK