| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Wypłata zasiłków > Wypłata zasiłków Vademecum

Wypłata zasiłków Vademecum

Większość zasiłków wypłacana jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Do ZUS należy między innymi wypłata zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy pogrzebowego.

Jak wypłaca się zasiłki

Zasiłki z tytułu choroby lub macierzyństwa, czyli zasiłek chorobowy, macierzyński, czy zasiłek opiekuńczy wypłaca płatnik składek na ubezpieczenie.

Zobacz także: W jaki sposób wypłaca się zasiłki

Zasiłki dla różnych grup pracowników

Praca tymczasowa to zatrudnienie pracownika przez agencję pracy tymczasowej, w sytuacji, kiedy pracownik swoje obowiązki wykonuje u pracodawcy użytkownika. Zasadą jest, że  pracodawca wypłaca zasiłki z ubezpieczenia, gdy zgłasza do tego ubezpieczenia powyżej 20 ubezpieczonych. W innych  przypadkach świadczenie wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zasadą jest, że podstawa wymiaru świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa jest ustalana na podstawie wynagrodzenia za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających czas choroby. Jednak pracownicy tymczasowi są z reguły zatrudniani na krótsze okresy. W związku z tym przy ustalaniu jego podstawy wymiaru świadczeń z tytułu choroby sumuje się wynagrodzenie wypłacone z tytułu każdej z umów, również wykonywanych na rzecz rożnych pracodawców-użytkowników.

Zobacz także: Podstawa wymiaru zasiłków przysługujących pracownikom tymczasowym

Młodociany to osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Młodych pracownik może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę w celu nauki i przygotowania zawodowego albo do wykonywania prac lekkich.

Wysokość świadczeń chorobowych młodocianych pracowników w okresie nauki zawodu oblicza się zasiłki w sposób właściwy pracownikom.

Zobacz także: Jak ustalana jest wysokość zasiłków dla pracujących młodocianych

Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Pracodawca ma obowiązek dopuścić pracownika do pracy po zakończeniu urlopu wychowawczego na dotychczasowe stanowisko. Jeśli jest to niemożliwe, na stanowisko równorzędne z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na inne stanowisko odpowiadające kwalifikacjom zawodowym pracownika.

Pracownik ma prawo także do urlopu bezpłatnego. Urlop ten jest okresem, w którym pracownik pozostaje w stosunku pracy, ale nie jest zobowiązany do jej świadczenia. Pracownik, który skorzystał z urlopu bezpłatnego po jego wykorzystaniu ma prawo do powrotu do pracy. Co ważne pracodawca nie może odmówić przyjęcia pracownika do pracy.

W jaki sposób wypłacane są ewentualne zasiłki po powrocie z tych urlopów. Prawo do zasiłku opiekuńczego, macierzyńskiego oraz zasiłku chorobowego przysługuje od pierwszego dnia po powrocie z urlopu wychowawczego lub bezpłatnego.

Zobacz także: Czy i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek po urlopie wychowawczym lub bezpłatnym

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marek Smakuszewski

Doradca podatkowy posiadający ponad dwudziestoletnie doświadczenie w pracy w kancelariach prawnych, spółkach doradztwa podatkowego oraz międzynarodowych firmach audytorskich. Specjalizuje się w doradztwie podatkowym dotyczącym obszaru optymalizacji podatkowej i cen transferowych dla przedsiębiorców z branży ubezpieczeniowej, IT, FMCG. Autor licznych publikacji o tematyce prawnej i podatkowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK