reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Wypłata zasiłków > Podstawa wymiaru zasiłków przysługujących pracownikom tymczasowym

Podstawa wymiaru zasiłków przysługujących pracownikom tymczasowym

Osoby zatrudnione przez agencje pracy tymczasowej, wykonujące pracę na rzecz innych firm, łączy szczególny stosunek pracy. Tym samym w specyficzny sposób ustala się im podstawę wymiaru świadczeń chorobowych.

Do ustalania wysokości świadczeń pracowników tymczasowych mają zastosowanie generalne zasady, obowiązujące wszystkich pracowników. Tak więc ich podstawa wymiaru świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa jest ustalana na podstawie wynagrodzenia za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym pracownik zachorował (lub krótszy, jeżeli choroba wystąpiła przed upływem 12 miesięcy).

Pracownik tymczasowy zawiera najczęściej kolejne, krótkie umowy ze swoją agencją pracy tymczasowej, będącą jego pracodawcą. W związku z tym, przy ustalaniu jego podstawy wymiaru świadczeń ma zastosowanie zasada, iż sumuje się wynagrodzenie wypłacone z tytułu każdej z tych umów, również wykonywanych na rzecz rożnych pracodawców-użytkowników. Dotyczy to także przypadków, gdy wystąpiły przerwy w zatrudnieniu, ale przypadały na dni ustawowo wolne od pracy.

Zobacz również: Jakie są uprawnienia pracownika tymczasowego?

Pracownik tymczasowy był zatrudniony przez agencję pracy w okresach: od 30 lipca 2010 r. do 20 sierpnia 2010r. w jednej firmie, następnie od 23 sierpnia do 27 sierpnia 2010 r. w innej firmie, a od 30 sierpnia 2010 r. do 1 października 2010 r. w następnej firmie. W dniu 1 października 2010 r. stał się niezdolny do pracy.

Dla tego pracownika okres nieprzerwanego zatrudnienia i ubezpieczenia obejmuje okres od 30 lipca do 1 października 2010 r. W podstawie wynagrodzenia chorobowego będzie uwzględnione średnie wynagrodzenie z miesięcy sierpnia i września.

Praca tymczasowa, jako elastyczna forma zatrudnienia, spotyka się z dużym zainteresowaniem firm, choć dla wielu zatrudnionych jest jedynym wyjściem, by nie zostać bezrobotnym. W związku z przeważającym doraźnym charakterem zatrudnienia, umowy zawierane są na krótkie okresy. Tym samym, pracownik tymczasowy wykonuje zatrudnienie w różnym wymiarze czasu pracy, na odmiennych warunkach wynagradzania, często zmieniających się nawet w ciągu miesiąca.

Z tego powodu niezdolność do pracy takich pracowników występuje często przed upływem pierwszego miesiąca zatrudnienia lub w drugim miesiącu zatrudnienia.
Stąd też wynikają specyficzne zasady ustalania wysokości zasiłków tych pracowników, zwłaszcza w zakresie uzupełniania wynagrodzenia uwzględnianego w podstawie świadczeń.

Zobacz również: Co daje zatrudnienie tymczasowe?

Jeżeli pracownik tymczasowy zachorował w pierwszym kalendarzowym miesiącu zatrudnienia i ubezpieczenia, podstawę wymiaru zasiłku ustala się na podstawie wynagrodzenia za ten miesiąc.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Do ustalania wysokości świadczeń pracowników tymczasowych mają zastosowanie generalne zasady, obowiązujące wszystkich pracowników.
Do ustalania wysokości świadczeń pracowników tymczasowych mają zastosowanie generalne zasady, obowiązujące wszystkich pracowników.

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama