| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Wypłata zasiłków > Podstawa wymiaru zasiłków przysługujących pracownikom tymczasowym

Podstawa wymiaru zasiłków przysługujących pracownikom tymczasowym

Osoby zatrudnione przez agencje pracy tymczasowej, wykonujące pracę na rzecz innych firm, łączy szczególny stosunek pracy. Tym samym w specyficzny sposób ustala się im podstawę wymiaru świadczeń chorobowych.

Do ustalania wysokości świadczeń pracowników tymczasowych mają zastosowanie generalne zasady, obowiązujące wszystkich pracowników. Tak więc ich podstawa wymiaru świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa jest ustalana na podstawie wynagrodzenia za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym pracownik zachorował (lub krótszy, jeżeli choroba wystąpiła przed upływem 12 miesięcy).

Pracownik tymczasowy zawiera najczęściej kolejne, krótkie umowy ze swoją agencją pracy tymczasowej, będącą jego pracodawcą. W związku z tym, przy ustalaniu jego podstawy wymiaru świadczeń ma zastosowanie zasada, iż sumuje się wynagrodzenie wypłacone z tytułu każdej z tych umów, również wykonywanych na rzecz rożnych pracodawców-użytkowników. Dotyczy to także przypadków, gdy wystąpiły przerwy w zatrudnieniu, ale przypadały na dni ustawowo wolne od pracy.

Zobacz również: Jakie są uprawnienia pracownika tymczasowego?

Pracownik tymczasowy był zatrudniony przez agencję pracy w okresach: od 30 lipca 2010 r. do 20 sierpnia 2010r. w jednej firmie, następnie od 23 sierpnia do 27 sierpnia 2010 r. w innej firmie, a od 30 sierpnia 2010 r. do 1 października 2010 r. w następnej firmie. W dniu 1 października 2010 r. stał się niezdolny do pracy.

Dla tego pracownika okres nieprzerwanego zatrudnienia i ubezpieczenia obejmuje okres od 30 lipca do 1 października 2010 r. W podstawie wynagrodzenia chorobowego będzie uwzględnione średnie wynagrodzenie z miesięcy sierpnia i września.

Praca tymczasowa, jako elastyczna forma zatrudnienia, spotyka się z dużym zainteresowaniem firm, choć dla wielu zatrudnionych jest jedynym wyjściem, by nie zostać bezrobotnym. W związku z przeważającym doraźnym charakterem zatrudnienia, umowy zawierane są na krótkie okresy. Tym samym, pracownik tymczasowy wykonuje zatrudnienie w różnym wymiarze czasu pracy, na odmiennych warunkach wynagradzania, często zmieniających się nawet w ciągu miesiąca.

Z tego powodu niezdolność do pracy takich pracowników występuje często przed upływem pierwszego miesiąca zatrudnienia lub w drugim miesiącu zatrudnienia.
Stąd też wynikają specyficzne zasady ustalania wysokości zasiłków tych pracowników, zwłaszcza w zakresie uzupełniania wynagrodzenia uwzględnianego w podstawie świadczeń.

Zobacz również: Co daje zatrudnienie tymczasowe?

Jeżeli pracownik tymczasowy zachorował w pierwszym kalendarzowym miesiącu zatrudnienia i ubezpieczenia, podstawę wymiaru zasiłku ustala się na podstawie wynagrodzenia za ten miesiąc.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Do ustalania wysokości świadczeń pracowników tymczasowych mają zastosowanie generalne zasady, obowiązujące wszystkich pracowników.
Do ustalania wysokości świadczeń pracowników tymczasowych mają zastosowanie generalne zasady, obowiązujące wszystkich pracowników.

PKWiU - Nowa matryca stawek VAT – Usługi178.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Paragona

europejski lider w dziedzinie rozwiązań kadrowych w sektorze medycznym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »