REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ubiegać się o zasiłek w UE

Ewa Zawiślak-Szatańska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy unijne pozwalają nam na to, by z prawa do wypłaty świadczeń na wypadek choroby i macierzyństwa korzystać niezależnie od tego, w którym państwie zamieszkujemy. Warto sprawdzić kiedy możemy liczyć na zasiłki w państwach Unii.

Osoby podejmujące pracę zarobkową na terenie państw Wspólnoty nierzadko zamieszkują w innym państwie niż to, którego prawo w zakresie ubezpieczeń społecznych ma do nich zastosowanie.

REKLAMA

Jak ubiegać się o zasiłek jeżeli podlega się polskiemu ustawodawstwu a zamieszkuje w innym państwie

Jeżeli świadczenie przysługuje Ci w Polsce, a mieszkasz w innym państwie członkowskim i tam staniesz się niezdolny do pracy, uzyskanie zasiłku wygląda następująco:

  • w terminie trzech dni od powstania niezdolności do pracy musisz powiadomić o tym zagraniczną instytucję ubezpieczeniową i dostarczyć zaświadczenie wydane przez lekarza leczącego,
  • jeżeli w państwie, w którym zamieszkujesz, lekarze leczący nie są uprawnieni do wydawania zaświadczeń lekarskich, zostaniesz poddany badaniu lekarskiemu
  • na podstawie badania zostanie stwierdzona Twoja niezdolność do pracy i jej okres,
  • zagraniczna instytucja ubezpieczeniowa, po dokonaniu kontroli administracyjnej, przekazuje zaświadczenie o niezdolności do pracy oddziałowi ZUS właściwemu z punktu widzenia Twojego podlegania ubezpieczeniu chorobowemu (przyjmuje się, że zwolnienie lekarskie zostało dostarczone w dniu, w którym uprawniony przedłożył je w instytucji miejsca zamieszkania),
  • jeżeli ZUS ustali, że zobowiązany do wypłaty świadczenia zgodnie z polskimi przepisami jest płatnik składek, przekazuje zaświadczenie lekarskie temu płatnikowi, aby ustalił Twoje prawo do świadczenia i wypłacił je,
  • jeżeli do wypłaty zasiłku zobowiązany będzie ZUS, to jego jednostka stwierdzi nabycie przez Ciebie prawa do zasiłku, ustali jego podstawę wymiaru i wypłaci, zgodnie z polskimi przepisami.

Anna D. zamieszkuje razem z mężem we Francji. Jednocześnie prowadzi działalność pozarolniczą w Polsce i z tego tytułu podlega ubezpieczeniom społecznym (w tym dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu). Mąż Anny D. zachorował ciężko i ubezpieczona musiała przerwać prowadzenie działalności, żeby móc się nim zająć. Po uzyskaniu od lekarza zaświadczenia o konieczności sprawowania opieki nad chorym mężem Pani Anna D. w ciągu 3 dni powinna przesłać je do ZUS w Polsce. Załączając bowiem stosowne dokumenty, będzie miała prawo do zasiłku opiekuńczego przysługującego jej na podstawie polskich przepisów. ZUS właściwy ze względu siedziby Anny D. jako osoby prowadzącej działalność ustali jej prawo do zasiłku oraz wypłaci świadczenie zgodnie z dyspozycją.

Jak ubiegać się o zasiłek w Polsce, jeżeli podlega się ustawodawstwu innego państwa członkowskiego

Jeżeli mieszkasz w Polsce, a pracujesz lub wykonujesz działalność na własny rachunek w innym państwie członkowskim i tam jesteś ubezpieczony, to nabywasz prawa do świadczenia w razie choroby lub macierzyństwa z instytucji właściwej tego państwa członkowskiego, zgodnie z obowiązującym ją ustawodawstwem. Zasiłek zostanie Ci wypłacony po zachowaniu następującej procedury:

  • kiedy staniesz się niezdolny do pracy mieszkając w Polsce powinieneś w ciągu trzech dni w oddziale ZUS właściwym ze względu na miejsce zamieszkania złożyć zaświadczenie o niezdolności do pracy wydane przez lekarza (druk ZUS ZLA),
  • ZUS dokonuje kontroli administracyjnej i przesyła zaświadczenie instytucji ubezpieczeniowej kraju, w którym przysługują Ci świadczenia,
  • właściwa instytucja w państwie podlegania ustali prawo do świadczenia, obliczy jego wysokość zgodnie ze swoimi przepisami, a następnie wypłaci świadczenie.

Olgierd S. zamieszkały na stałe we Wrocławiu, jest zatrudniony jako pracownik budowy na podstawie umowy o pracę w Niemczech, gdzie podlega z tego tytułu ubezpieczeniom. W czasie jednego z weekendów spędzonych w domu złamał rękę. Udał się tego samego dnia do lekarza rodzinnego, który wystawił mu zaświadczenie o niezdolności do pracy. Zaświadczenie to pan Olgierd S. powinien złożyć we wrocławskim oddziale ZUS w ciągu 3 dni od jego wystawienia. Następnie zaświadczenie to będzie przesłane do instytucji ubezpieczeniowej w Niemczech, która ustali prawo do świadczenia z tytułu niezdolności do pracy jakiej uległ ubezpieczony oraz wypłaci stosowne świadczenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wypłata świadczeń

REKLAMA

Przyznane Ci świadczenie nie musi być wypłacane w kraju, który jest zobowiązany do wypłaty. Jeżeli zamieszkujesz w danym państwie, a prawo do zasiłku masz w innym państwie, możesz wystąpić o przekazywanie świadczenia zgodnie z miejscem Twojego pobytu.

A więc w przypadku, kiedy masz prawo do zasiłku w Polsce, a mieszkasz w innym kraju, to możesz wystąpić do ZUS lub płatnika składek z wnioskiem o przekazywanie tego świadczenia do państwa Twojego zamieszkania. Wtedy zasiłek zostanie przekazany bezpośrednio do kraju Twojego pobytu, na wskazany rachunek bankowy

Natomiast jeżeli zamieszkujesz w Polsce, a masz prawo do świadczenia w innym państwie członkowskim, to możesz wnioskować do instytucji ubezpieczeniowej tego kraju o przekazanie świadczenia Tobie bezpośrednio do Polski

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady (EWG) nr 1408/71 z dnia 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (Dz.Urz. WE L 149 z 5.07.1971 r., s. 2 i nast. z późn. zm.)

Rozporządzenie Rady (EWG) nr 574/72 z dnia 21 marca 1972 r. w sprawie wykonywania rozporządzenia (EWG) nr 1408/71 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (Dz.Urz. WE L 74 z 27.03.1972 r., s. 1 i nast. z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowelizacja: Szkoła musi gromadzić zaświadczenia o niekaralności rodziców [Opieka na wycieczce, basen, teatr, kino]

Pytania wynikają z opisanych w artykule przepisów i dotyczą rodziców angażujących się w opiekę nad dziećmi taką jak: 1) wyjazd z uczniami na wycieczkę szkolną, 2) wyjście uczniów ze szkoły do teatru, do kina, na basen. Przepisy nakazują dyrektorom szkół i przedszkoli prowadzenie - tu cytat z przepisów - "dokumentacji dotyczącej osoby dopuszczonej do takiej działalności jak np. opieka nad dziećmi." W praktyce oznacza to konieczność prowadzenia akt dla rodziców, którzy np. jadą na wycieczkę z uczniami jako opiekunowie.

W ubiegłym roku urodziło się 272 tys. dzieci, czyli najmniej od II wojny światowej. Tegoroczne dane są jeszcze gorsze. Zdrowiu reprodukcyjnemu w Polsce wciąż poświęca się za mało uwagi

Polska stoi w obliczu największego kryzysu demograficznego od czasów II wojny światowej. Liczba narodzin spada z roku na rok, a problem zastępowalności pokoleń narasta. Choć w debatach publicznych dużo mówi się o polityce prorodzinnej, wciąż niewiele uwagi poświęca się zdrowiu reprodukcyjnemu, które według WHO jest kluczowym aspektem problemów z dzietnością.

Awans zawodowy nauczycieli. Czy nauczyciele stracą wypracowane osiągnięcia i dorobek zawodowy?

Czy długotrwałe zwolnienie lekarskie powoduje utratę dorobku zawodowego przez nauczyciela? MEN odpowiada na interpelację poselską dotyczącą przepisów w sprawie awansu zawodowego nauczycieli.

Polacy wskazali 63 nazwiska. Kto zostanie prezydentem RP?

Który ze znanych polityków lub osób publicznych najlepiej sprawdziłby się w roli kolejnego prezydenta Polski? Prawie 40 proc. Polaków nie potrafi zaproponować swojego kandydata. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS.

REKLAMA

Te dane rząd zacznie zbierać jeszcze w tym roku. W jaki sposób? Sprawdź, jakie informacje udostępnisz w aplikacji mStłuczka

Rząd będzie gromadził jeszcze więcej informacji o obywatelach. Z mStłuczki skorzystamy jeszcze w 2024 roku. Umożliwi spisanie na miejscu zdarzenia oświadczenia i przekazanie danych bezpośrednio do ubezpieczycieli.

Sąd: Wzór pisma w sprawie wyroku, o którym nie wiedziałeś. Jak odzyskać od komornika pieniądze

To wciąż częsta sytuacja. Zapadł przeciwko Tobie wyrok nakazowy e-sądu z Lublina. Nie wiedziałeś, że pozwano Cię za jakąś przeoczoną płatność za telefon czy kablówkę. Komornik wszedł na konto. Co wtedy zrobić? Trzeba złożyć pismo w sądzie informujące, że nie otrzymałaś żadnej informacji o wyroku przeciwko Tobie. Jest krótki termin - 7 dni.

Zakaz palenia w oknach, na balkonach i klatkach schodowych. Sprawa wciąż powraca. Wzorem będą regulacje litewskie?

Zakaz palenia na balkonach i klatkach schodowych. Sprawa powraca w Ministerstwie Zdrowia. Wzorem będą regulacje litewskie? Palenie papierosów w miejscach publicznych wciąż budzi emocje. Resort nie jest jednak chętny do podjęcia radykalnej decyzji.

1000 zł zasiłek losowy dla dzieci + do 2000 zł dla niepełnosprawnych + do 8000 zł z pomocy społecznej + 2000 zł zasiłku powodziowego

Dla osób, które ucierpiały w wyniku powodzi lub podtopień w Polsce, są dostępne różne formy pomocy, w tym finansowe. O pomoc mogą starać się rodziny z dziećmi, osoby niepełnosprawne, rolnicy, przedsiębiorcy czy studenci.

REKLAMA

Sejm: MOPS otrzyma zaświadczenia dla zasiłków pielęgnacyjnego (215,84 zł) i rodzinnego. I sam załatwi sprawę przedłużenia świadczenia

W MOPS nie trzeba będzie składać wniosków o przedłużenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego. Zniknie też problem orzeczeń o niepełnosprawności dla osób poniżej 16-ego roku życia. Po osiągnięciu 17. roku życia definitywnie wygasają. Nawet jak 16-latek złożył wniosek o przedłużenie w odpowiednim terminie. Musi wystąpić o nowe orzeczenie o niepełnosprawności. Czekając na nie traci prawa do ulg i świadczeń. Najczęściej przez kilka miesięcy. W Sejmie pojawił się pomysł rozwiązania tego problemu. Jest on jednak nielogiczny, gdyż zakłada przedłużenie ważności orzeczeń, które już wygasły.  

Nie więcej niż 3 kody w orzeczeniu o niepełnosprawności. Co przysługuje? [Przykłady]

„Na co dzień borykam się z wieloma chorobami. Są to m.in. problemy neurologiczne, cukrzyca, choroby wzroku, a także dolegliwości związane z poruszaniem się. Czy wszystkie te choroby zostaną wymienione w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności?” – pyta Czytelnik. Otóż zgodnie z przepisami w orzeczeniu znajdą się maksymalnie trzy przyczyny niepełnosprawności.

REKLAMA