| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Jak długie są okresy zasiłkowe przy zasiłku chorobowym

Jak długie są okresy zasiłkowe przy zasiłku chorobowym

Zasiłek chorobowy może przysługiwać tylko przez ściśle określony okres, zwany okresem zasiłkowym. Okres zasiłkowy może wynosić 182 lub 270 dni.

Do okres zasiłkowego wlicza się ponadto 5 pierwszych dni niezdolności do pracy spowodowanej nadużyciem alkoholu, za które ubezpieczonemu pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy. Do okresu zasiłkowego wlicza się także okres niezdolności do pracy, za który ubezpieczony pracownik został pozbawiony praw do wynagrodzenia chorobowego z powodu wykonywania w czasie orzeczonej niezdolności do pracy zajęć zarobkowych, wykorzystywania zwolnienia niezgodnie z jego celem. Okres niezdolności do pracy, który został spowodowany w skutek umyślnego przestępstwa lub wykroczenia spowodowanego przez pracownika również wlicza się do okresu zasiłkowego.

Natomiast do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresu niezdolności do pracy przypadającej w okresach wyczekiwania. Okresy wyczekiwania to minimalne okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo lub dobrowolnie, których posiadanie uprawnia do zasiłku chorobowego. W przypadku ubezpieczenia dobrowolnego jest to 90 a w przypadku ubezpieczenia obowiązkowego jest to 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.

Do okresów zasiłkowych nie zaliczymy także okresów niezdolności do pracy, za które nie przysługuje świadczenie chorobowe, przypadających w czasie: urlopu bezpłatnego, urlopu wychowawczego, tymczasowego aresztowania oraz odbywania kary wolności.

Zobacz także: Kiedy chorobę zaliczamy do jednego okresu zasiłkowego?

Co po wyczerpaniu okresów zasiłkowych

W razie, gdy niezdolność do pracy trwa nadal, pomimo wyczerpania okresu zasiłkowego chory ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy.

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokuje odzyskanie zdolności do pracy. Orzeka lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednak świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz do urlopu dla poratowania zdrowia.

Zobacz także: Kiedy po zasiłku chorobowym można liczyć na świadczenie rehabilitacyjne

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 1999 r. Nr 60 poz. 636)

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK