reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Świadczenia rehabilitacyjne > Kiedy po zasiłku chorobowym można liczyć na świadczenie rehabilitacyjne

Kiedy po zasiłku chorobowym można liczyć na świadczenie rehabilitacyjne

Chory może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Co jeśli chory nadal jest niezdolny do pracy? Czy może liczyć na świadczenie rehabilitacyjne?

Pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego po upływie okresu wyczekiwania. Okres ten wynosi 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Co ważne do okresu ubezpieczenia zalicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego. Jednak w tym przypadku przerwa w ubezpieczeniu nie może przekraczać 30 dni. Podobnie jest w przypadku, kiedy przerwa jest spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym lub odbywaniem czynnej służby wojskowej.

Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez:

  • 182 dni,
  • 270 dni w przypadku gruźlicy.

Od dnia 1 stycznia 2009 roku pracownice, których niezdolność do pracy przypada na okres ciąży mają prawo do zasiłku chorobowego przez okres do 270 dni.

Zobacz także dział: Zasiłek chorobowy

Jak wspominano wyżej zasiłek chorobowy można pobierać przez 182 lub 270 dni. Jednak co dalej, jeśli chory pracownik nadal jest niezdolny do pracy. W przypadku, kiedy po wyczerpaniu zasiłku chorobowego chory jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy, ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. O potrzebie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego orzeka lekarz orzecznik ZUS.

W celu uzyskania świadczenia chory musi złożyć w oddziale ZUS wniosek o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego, na specjalnie do tego przygotowanym druku ZUS Np-7. Do wniosku o świadczenie dołącza się także: zaświadczenie o stanie zdrowia wypełnione przez lekarza leczącego na druku ZUS N-9, wywiad zawodowy z miejsca pracy na druku ZUS N-10 oraz zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3.

Nie każdemu niezdolnemu do pracy przysługuje świadczenie rehabilitacyjne. Na świadczenie nie może liczyć osoba, która jest uprawniona do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz do urlopu dla poratowania zdrowia.

Zobacz także dział: Świadczenie rehabilitacyjne

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. Nr 60, poz. 636)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kiedy po wyczerpaniu zasiłku chorobowego chory jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy, ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego.
Kiedy po wyczerpaniu zasiłku chorobowego chory jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy, ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego.

Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Ekonomista, prawnik, doradca podatkowy, publicysta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama