| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek macierzyński > Becikowe - jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka

Becikowe - jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka


Urodzenie dziecka to najważniejsze wydarzenie w życiu rodziny. Niestety też bardzo kosztowne, dlatego warto wiedzieć, na jaką pomoc finansową możemy liczyć w tych pierwszych miesiącach życia naszego dziecka.

Jedną z form pomocy, a zarazem podstawową jest tzw. becikowe. Jego przyznawanie reguluje ustawa o świadczeniach rodzinnych i nazywa je właśnie jednorazową zapomogą z tytułu urodzenia dziecka.

Podstawowym warunkiem otrzymania becikowego jest to, aby dziecko urodziło się żywe.

Następnie ustawa określa krąg osób uprawnionych do otrzymania takiej zapomogi. A zatem becikowe przysługuje:

  1. matce lub ojcu,
  2. opiekunowi prawnemu dziecka
  3. opiekunowi faktycznemu dziecka (oznacza to osobę faktycznie opiekującą się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka).

Kwota becikowego to 1000zł jednorazowo, przy czym jest ono niezależne od dochodów rodziny. Przy składaniu wniosku nie trzeba dostarczać zatem zaświadczeń o dochodach.

Becikowe jest zwolnione z podatku dochodowego

Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać przy becikowym to okres w jakim możemy złożyć wniosek, nie jest on bowiem dowolny. Ustawodawca przewidział, że wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego – w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Wniosek złożony po terminie organ właściwy pozostawia bez rozpoznania.

Wniosek składamy w miejscu, gdzie wypłacane są świadczenia rodzinne. W większości przypadków będzie to zatem miejscowy ośrodek pomocy społecznej, może się jednak zdarzyć tak, że właściwy będzie urząd gminy.

Do pisemnego wniosku o zapomogę powinny być dołączone następujące dokumenty:

  1. dokument stwierdzający tożsamość osoby ubiegającej się o przyznanie jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka;
  2. skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument urzędowy potwierdzający datę urodzenia dziecka;
  3. pisemne oświadczenie, że na dziecko nie została już pobrana jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka (np. przez drugiego z rodziców).


Podstawa prawna:
Ustawa o świadczeniach rodzinnych.


Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK