| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek macierzyński > W jakiej wysokości pracownik otrzyma zasiłek macierzyński?

W jakiej wysokości pracownik otrzyma zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński jest świadczeniem, które przysługuje w wysokości 100, 80 lub 60% miesięcznej podstawy wymiaru zasiłku. Dla różnych grup ubezpieczonych kwota zasiłku będzie zależeć od wynagrodzenia, bądź od przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru.

Podstawa wymiaru zasiłku

Jeśli jesteś pracownikiem podstawę wymiaru zasiłku stanowi dla Ciebie przeciętne miesięczne wynagrodzenie, które uzyskasz przez 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających moment nabycia prawa do świadczenia. Jeżeli przepracujesz mniej niż 12 miesięcy, podstawa wymiaru będzie ustalona jako średnia z pełnych przepracowanych miesięcy.

Jeżeli wystąpiły okoliczności do przyznania Ci zasiłku przed upływem pierwszego miesiąca kalendarzowego zatrudnienia, do podstawy wymiaru zasiłku przyjęte zostanie Twoje wynagrodzenie miesięczne określone w umowie o pracę, jeżeli przysługuje w stałej miesięcznej wysokości. Jeżeli otrzymujesz wynagrodzenie zmienne, do podstawy wymiaru zostanie przyjęte wynagrodzenie, które osiągnęłabyś w przypadku przepracowania pełnego miesiąca kalendarzowego.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + PDF.

Zobacz również: Kalkulator stażu pracy

Sposób obliczania zasiłku

Do ustalenia kwoty zasiłku przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe. Następnie od przychodu odlicza się potrącone przez pracodawcę składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracownika (emerytalne, rentowe, chorobowe).

Do tej podstawy wliczone zostaną składniki wynagrodzenia przysługujące Ci za okresy miesięczne, ale i dłuższe (np. nagrody kwartalne). Uwzględnione zostaną składniki wynagrodzenia, do których nie zachowujesz prawa za okres pobierania zasiłku.

Przy obliczaniu podstawy wymiaru zasiłku nie uwzględnione będą natomiast składniki (np. premie miesięczne), które nie są pomniejszane za okres pobierania zasiłku (a więc przysługujące nadal w pełnym wymiarze, w okresie pobierania zasiłku). Zasadę tą stosuje się, jeśli zasady wypłaty, określone w układach zbiorowych pracy, przepisach o wynagradzaniu, umowie o pracę zawierają jednoznaczne postanowienia o zachowywaniu przez Ciebie prawa do tego składnika wynagrodzenia za okres pobierania zasiłku.

Tak ustalona podstawa wymiaru zasiłku dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy, nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia (w 2014 roku płaca minimalna wynosi 1680 zł brutto).

Jeżeli przysługują Ci u tego samego pracodawcy następujące po sobie świadczenia, nie oblicza się na nowo ich podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli w pobieraniu wynagrodzenia za okres choroby i zasiłków – bez względu na ich rodzaj – nie było przerwy lub przerwa ta trwała krócej niż 3 miesiące kalendarzowe.

Zobacz również: Zasiłek ojcowski dla rodziców adopcyjnych

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Emilia Markowicz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »