Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jakiej wysokości pracownik otrzyma zasiłek macierzyński?

Wysokość zasiłku macierzyńskiego/ fot. Fotolia
Wysokość zasiłku macierzyńskiego/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek macierzyński jest świadczeniem, które przysługuje w wysokości 100, 80 lub 60% miesięcznej podstawy wymiaru zasiłku. Dla różnych grup ubezpieczonych kwota zasiłku będzie zależeć od wynagrodzenia, bądź od przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru.

Podstawa wymiaru zasiłku

Jeśli jesteś pracownikiem podstawę wymiaru zasiłku stanowi dla Ciebie przeciętne miesięczne wynagrodzenie, które uzyskasz przez 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających moment nabycia prawa do świadczenia. Jeżeli przepracujesz mniej niż 12 miesięcy, podstawa wymiaru będzie ustalona jako średnia z pełnych przepracowanych miesięcy.

REKLAMA

Jeżeli wystąpiły okoliczności do przyznania Ci zasiłku przed upływem pierwszego miesiąca kalendarzowego zatrudnienia, do podstawy wymiaru zasiłku przyjęte zostanie Twoje wynagrodzenie miesięczne określone w umowie o pracę, jeżeli przysługuje w stałej miesięcznej wysokości. Jeżeli otrzymujesz wynagrodzenie zmienne, do podstawy wymiaru zostanie przyjęte wynagrodzenie, które osiągnęłabyś w przypadku przepracowania pełnego miesiąca kalendarzowego.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + PDF.

Zobacz również: Kalkulator stażu pracy

Sposób obliczania zasiłku

REKLAMA

Do ustalenia kwoty zasiłku przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe. Następnie od przychodu odlicza się potrącone przez pracodawcę składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracownika (emerytalne, rentowe, chorobowe).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do tej podstawy wliczone zostaną składniki wynagrodzenia przysługujące Ci za okresy miesięczne, ale i dłuższe (np. nagrody kwartalne). Uwzględnione zostaną składniki wynagrodzenia, do których nie zachowujesz prawa za okres pobierania zasiłku.

Przy obliczaniu podstawy wymiaru zasiłku nie uwzględnione będą natomiast składniki (np. premie miesięczne), które nie są pomniejszane za okres pobierania zasiłku (a więc przysługujące nadal w pełnym wymiarze, w okresie pobierania zasiłku). Zasadę tą stosuje się, jeśli zasady wypłaty, określone w układach zbiorowych pracy, przepisach o wynagradzaniu, umowie o pracę zawierają jednoznaczne postanowienia o zachowywaniu przez Ciebie prawa do tego składnika wynagrodzenia za okres pobierania zasiłku.

Tak ustalona podstawa wymiaru zasiłku dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy, nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia (w 2014 roku płaca minimalna wynosi 1680 zł brutto).

Jeżeli przysługują Ci u tego samego pracodawcy następujące po sobie świadczenia, nie oblicza się na nowo ich podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli w pobieraniu wynagrodzenia za okres choroby i zasiłków – bez względu na ich rodzaj – nie było przerwy lub przerwa ta trwała krócej niż 3 miesiące kalendarzowe.

Zobacz również: Zasiłek ojcowski dla rodziców adopcyjnych

Przykładowe obliczenie:

Anna W. została zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony od 13 grudnia 2007 r. W okresie od 2 września do 11 października była niezdolna do pracy z powodu choroby, a w dniu 18 października 2008r. urodziła dziecko i nabyła prawa do zasiłku macierzyńskiego. Anna W. otrzymywała miesięczne wynagrodzenie w wysokości 2100 zł. Ponadto była uprawniona do premii miesięcznej, która jest u pracodawcy wypłacana po 3 miesiącach zatrudnienia w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego po przepracowanym miesiącu i pomniejszana za okres pobierania zasiłków.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Ponieważ Anna W. nie przepracowała jeszcze 12 miesięcy, a przerwa między okresem choroby a okresem uprawniającym do zasiłku macierzyńskiego nie upłynęło przerwy dłuższej niż 3 miesiące, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jak i macierzyńskiego będzie dla niej stanowiło przeciętne wynagrodzenie z okresu od stycznia do sierpnia 2008 r. (są to pełne miesiące przepracowane przed powstaniem niezdolności do pracy). Podstawa wymiaru świadczeń zostanie obliczona następująco:

1. Kwota przychodu za okres styczeń-marzec 2008 r.:

Wynagrodzenie 1812,09 zł (2100 zł pomniejszone o 13,71% składek, tj. 287,91 zł ) x 3 = 5436,27 zł

2. Kwota przychodu za okres kwiecień-sierpień 2008 r.:

Premia 2100 x 10% = 210 zł ,

Wynagrodzenie 2100 zł + premia 210 zł = 2310 zł

Przychód miesięczny za okres od kwietnia do sierpnia 2008 r. 1993,30 zł (2310 pomniejszone o 13,71% składek, tj. 316,70 zł) x 5 = 9966,50 zł

3. Podstawa zasiłku t,j. przeciętny przychód za okres styczeń-sierpień 2008 r.:

Kwota przychodu za okres styczeń-marzec 2008r. 5436,27 zł

Kwota przychodu za okres kwiecień-sierpień 2008r. 9966,50 zł

= 15402,77 zł : 8 miesięcy = 1925,35 zł

Polecamy serwis: Praca

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Pomnik przyrody

  Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

  Odpady komunalne

  Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

  Ochrona przyrody

  Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

  Park narodowy

  Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

  REKLAMA

  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

  Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

  TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

  Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

  Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

  Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

  REKLAMA

  Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

  Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

  Minister Telus: mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa, gdyż byłoby to niepotrzebne zaostrzenie sytuacji. Podkreślił, że tranzyt zboża przez polskie terytorium odbywa się bez zakłóceń.

  REKLAMA