REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jakiej wysokości pracownik otrzyma zasiłek macierzyński?

Wysokość zasiłku macierzyńskiego/ fot. Fotolia
Wysokość zasiłku macierzyńskiego/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek macierzyński jest świadczeniem, które przysługuje w wysokości 100, 80 lub 60% miesięcznej podstawy wymiaru zasiłku. Dla różnych grup ubezpieczonych kwota zasiłku będzie zależeć od wynagrodzenia, bądź od przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru.

Podstawa wymiaru zasiłku

Jeśli jesteś pracownikiem podstawę wymiaru zasiłku stanowi dla Ciebie przeciętne miesięczne wynagrodzenie, które uzyskasz przez 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających moment nabycia prawa do świadczenia. Jeżeli przepracujesz mniej niż 12 miesięcy, podstawa wymiaru będzie ustalona jako średnia z pełnych przepracowanych miesięcy.

REKLAMA

Jeżeli wystąpiły okoliczności do przyznania Ci zasiłku przed upływem pierwszego miesiąca kalendarzowego zatrudnienia, do podstawy wymiaru zasiłku przyjęte zostanie Twoje wynagrodzenie miesięczne określone w umowie o pracę, jeżeli przysługuje w stałej miesięcznej wysokości. Jeżeli otrzymujesz wynagrodzenie zmienne, do podstawy wymiaru zostanie przyjęte wynagrodzenie, które osiągnęłabyś w przypadku przepracowania pełnego miesiąca kalendarzowego.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + PDF.

Zobacz również: Kalkulator stażu pracy

Sposób obliczania zasiłku

REKLAMA

Do ustalenia kwoty zasiłku przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe. Następnie od przychodu odlicza się potrącone przez pracodawcę składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracownika (emerytalne, rentowe, chorobowe).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do tej podstawy wliczone zostaną składniki wynagrodzenia przysługujące Ci za okresy miesięczne, ale i dłuższe (np. nagrody kwartalne). Uwzględnione zostaną składniki wynagrodzenia, do których nie zachowujesz prawa za okres pobierania zasiłku.

Przy obliczaniu podstawy wymiaru zasiłku nie uwzględnione będą natomiast składniki (np. premie miesięczne), które nie są pomniejszane za okres pobierania zasiłku (a więc przysługujące nadal w pełnym wymiarze, w okresie pobierania zasiłku). Zasadę tą stosuje się, jeśli zasady wypłaty, określone w układach zbiorowych pracy, przepisach o wynagradzaniu, umowie o pracę zawierają jednoznaczne postanowienia o zachowywaniu przez Ciebie prawa do tego składnika wynagrodzenia za okres pobierania zasiłku.

Tak ustalona podstawa wymiaru zasiłku dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy, nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia (w 2014 roku płaca minimalna wynosi 1680 zł brutto).

Jeżeli przysługują Ci u tego samego pracodawcy następujące po sobie świadczenia, nie oblicza się na nowo ich podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli w pobieraniu wynagrodzenia za okres choroby i zasiłków – bez względu na ich rodzaj – nie było przerwy lub przerwa ta trwała krócej niż 3 miesiące kalendarzowe.

Zobacz również: Zasiłek ojcowski dla rodziców adopcyjnych

Przykładowe obliczenie:

Anna W. została zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony od 13 grudnia 2007 r. W okresie od 2 września do 11 października była niezdolna do pracy z powodu choroby, a w dniu 18 października 2008r. urodziła dziecko i nabyła prawa do zasiłku macierzyńskiego. Anna W. otrzymywała miesięczne wynagrodzenie w wysokości 2100 zł. Ponadto była uprawniona do premii miesięcznej, która jest u pracodawcy wypłacana po 3 miesiącach zatrudnienia w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego po przepracowanym miesiącu i pomniejszana za okres pobierania zasiłków.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Ponieważ Anna W. nie przepracowała jeszcze 12 miesięcy, a przerwa między okresem choroby a okresem uprawniającym do zasiłku macierzyńskiego nie upłynęło przerwy dłuższej niż 3 miesiące, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jak i macierzyńskiego będzie dla niej stanowiło przeciętne wynagrodzenie z okresu od stycznia do sierpnia 2008 r. (są to pełne miesiące przepracowane przed powstaniem niezdolności do pracy). Podstawa wymiaru świadczeń zostanie obliczona następująco:

1. Kwota przychodu za okres styczeń-marzec 2008 r.:

Wynagrodzenie 1812,09 zł (2100 zł pomniejszone o 13,71% składek, tj. 287,91 zł ) x 3 = 5436,27 zł

2. Kwota przychodu za okres kwiecień-sierpień 2008 r.:

Premia 2100 x 10% = 210 zł ,

Wynagrodzenie 2100 zł + premia 210 zł = 2310 zł

Przychód miesięczny za okres od kwietnia do sierpnia 2008 r. 1993,30 zł (2310 pomniejszone o 13,71% składek, tj. 316,70 zł) x 5 = 9966,50 zł

3. Podstawa zasiłku t,j. przeciętny przychód za okres styczeń-sierpień 2008 r.:

Kwota przychodu za okres styczeń-marzec 2008r. 5436,27 zł

Kwota przychodu za okres kwiecień-sierpień 2008r. 9966,50 zł

= 15402,77 zł : 8 miesięcy = 1925,35 zł

Polecamy serwis: Praca

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Do polskiego prawa zostaną wdrożone przepisy unijne. Jakie będą zmiany?

Obecna ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zostanie zastąpiona nową ustawą, która implementuje do polskiego prawa europejskiej dyrektywy adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Przepisy nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powinny być wdrożone do 15 listopada 2024 r.

Renta wdowia wraca pod obrady Sejmu. Znamy już datę

Posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak wynika z planu czterodniowego posiedzenia Sejmu. Zajmą się tym ważnym dla wdów i wdowców projektem dokładnie w czwartek 25 lipca.

Sieć dróg płatnych będzie rozszerzona. Idzie nieuniknione

Resort infrastruktury pracuje nad przepisami, których celem jest rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat. Z informacji opublikowanych na stronie KPRM wynika, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 r.

Zostało tylko kilka dni. Pobierz i przygotuj z nami wniosek o bon energetyczny [komu przysługuje bon energetyczny, treść wniosku, jak złożyć, termin wypłaty świadczenia]

W ramach rekompensaty za częściowe odmrożenie cen energii elektrycznej uprawnieni mogą otrzymać bon energetyczny. Wnioski o to świadczenie można składać od 1 sierpnia. Przewiduje się, że najliczniejszą grupę objętą wsparciem, ok. 12,5 mln, stanowią gospodarstwa domowe. Sprawdź, czy masz prawo do bonu energetycznego, pobierz wniosek i go wypełnij!

REKLAMA

Zmiany w kodeksie pracy są pewne. Będziemy pracowali krócej. Jak będzie wyglądała praca przez 4 dni w szpitalach? Wiemy to.

Trwają prace nad wprowadzeniem najkorzystniejszego rozwiązania w zakresie skrócenia tygodnia pracy. I choć niewiadomych jest nadal wiele, to jest już pewne, że zmiany nas nie ominą. Wielu z nas trudno to sobie wyobrazić, szczególni, gdy chodzi o takie sfery naszego życia, jak służba zdrowia.

Stypendium dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Nie tylko średnia ocen brana pod uwagę

W poniedziałek, 2 września rozpocznie się nowy rok szkolny 2024/2025. Sprawdź, jakie stypendia przysługują uczniom. Jakie warunku muszą spełnić? Co oprócz średniej ocen jest brane pod uwagę? Ile maksymalnie mogą wynosić poszczególne stypendia?

300 zł na wyprawkę szkolną. Jak odwołać się od decyzji ZUS?

Rodzice mogą ubiegać się o dofinansowanie do szkolnej wyprawki. Co w sytuacji, gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówi przyznania świadczenia 300 plus? Czy można się odwołać od takiej decyzji?

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r. Sprawdź, ile aktualnie wynosi zasiłek pielęgnacyjny. W 2024 r. kwota zasiłku pielęgnacyjnego podlega weryfikacji. Ile będzie wynosić od 1 listopada 2024 r.? Kto może skorzystać z zasiłku pielęgnacyjnego? Komu nie przysługuje? 

REKLAMA

Już wiadomo, który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym 2025. Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów

Który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym? Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów, z której wynika, samo płacenie alimentów to za mało, by pozbawić drugiego rodzica status samotnie wychowującego dziecko.

System kaucyjny w praktyce. Nie zgniataj, bo nie będzie zwrotu kaucji

System kaucyjny zakłada, że puste opakowania objęte systemem będzie można zwracać. Bedą one specjalnie oznakowane. W związku z tym nie należy zgniatać opakowań, aby mieć szansę na odzyskanie kaucji. Chodzi o butelki plastikowe do 3 litrów oraz puszki metalowe do 1 litra.

REKLAMA