| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek pielęgnacyjny > Świadczenie pielęgnacyjne wypłaca się raz bez względu na liczbę niepełnosprawnych w rodzinie

Świadczenie pielęgnacyjne wypłaca się raz bez względu na liczbę niepełnosprawnych w rodzinie

W ocenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pomimo tego, że w rodzinie jest kilka osób niepełnosprawnych, to świadczenie pielęgnacyjne wypłaca się tylko raz.

Według najnowszej interpretacji Departament Świadczeń Rodzinnych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej o świadczenie pielęgnacyjne można się ubiegać nie tylko opiekując się dzieckiem. Jeżeli opiekun pobiera już jakieś świadczenie z tytułu opieki, to świadczenie pielęgnacyjne już mu nie przysługuje. Niezależnie od liczby osób niepełnosprawnych w rodzinie, opiekun rezygnuje z pracy zarobkowej na rzecz opieki raz i w związku z tym przyznaje mu się świadczenie rodzinne. Świadczenie pielęgnacyjne przyznaje się za fakt rezygnacji z stałego zatrudnienia, a nie za liczbę osób którymi opiekuje się uprawniony do świadczenia.

Co do zasady opiekunem jest przeważnie osoba spokrewniona. Najistotniejsze jest aby ta osoba faktycznie sprawowała faktyczną opiekę nad niepełnosprawnym. Osoby te powinny mieszkać razem, tak aby opiekun mógł stale doglądać swojego podopiecznego.
Kim należy się opiekować, aby móc starać się o świadczenie pielęgnacyjne?
Osoba nad którą jest sprawowana opieka musi legitymować się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. W związku ze swoja niepełnosprawnością ta osoba powinna wymagać stałej lub długotrwałej opieki, która jest niezbędna w procesie leczenia, rehabilitacji oraz edukacji.

Opiekun może liczyć na świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 520 zł, jako rekompensatę za rezygnację z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Ponadto państwo opłaca składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz zdrowotne, przez co opiekun będzie w przyszłości uprawniony do emerytury.

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

GRU19
TydzieńPWŚCPSN
491234567
50891011121314
5115161718192021
5222232425262728
129303101020304

Ostatnio na forum

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Aleksandra Fiszer

Starszy Specjalista ds. Projektów HR

Zostań ekspertem Infor.pl »