| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek rodzinny > Wszystko o zasiłku rodzinnymi i dodatkach do zasiłku rodzinnego

Wszystko o zasiłku rodzinnymi i dodatkach do zasiłku rodzinnego

Zasiłek rodzinny oraz dodatki, które przysługują do zasiłku mają na celu choć częściowo pokryć wydatki związane z opiekę nad dzieckiem. Zasiłek przysługuje zarówno obywatelom polskim, jak i cudzoziemcom przebywającym na terytorium Polski.

Kto ma prawo do zasiłku rodzinnego

Świadczenia rodzinne przysługują obywatelom polskim oraz cudzoziemcom. Cudzoziemcom przysługuje zasiłek rodzinny w przypadku, kiedy zamieszkują na terytorium Polski przez okres zasiłkowy. Okres zasiłkowy to okres od dnia 1 listopada do dnia 31 października następnego roku kalendarzowego, na jaki ustala się prawo do świadczeń rodzinnych.

Prawo do zasiłku rodzinnego i dodatków do tego zasiłku przysługuje:

  • rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka,
  • opiekunowi faktycznemu dziecka,
  • osobie uczącej się.

Zobacz także: Kto jest uprawniony do zasiłku rodzinnego

Kryterium dochodowe

Prawo do zasiłku rodzinnego zależy od spełnienia kryterium dochodowego. Zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 504 zł. Natomiast w przypadku, gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, zasiłek rodzinny przysługuje, jeśli przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 583 zł.

Przy ustalaniu uprawnień do zasiłku rodzinnego brane są pod uwagę dochody członków rodziny osiągnięte w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy oraz utrata i uzyskanie dochodu.

W przypadku, gdy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie lub dochód osoby uczącej się przekracza kwotę uprawniającą do zasiłku rodzinnego, o kwotę niższą lub równą kwocie odpowiadającej najniższemu zasiłkowi rodzinnemu przysługującemu w okresie, na który jest on ustalany, zasiłek przysługuje, jeśli przysługiwał w poprzednim okresie zasiłkowym.

Kiedy zasiłek rodzinny nie przysługuje

Pomimo spełnienia kryterium dochodowego, które jest najważniejszym warunkiem otrzymania zasiłku, zasiłek rodzinny może nie przysługiwać.

Dziecko lub osoba ucząca się pozostają w związku małżeńskim nie otrzymają zasiłku rodzinnego.

Dziecko, które zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w rodzinie zastępczej oraz osoba ucząca się została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie nie uzyska prawo do zasiłku rodzinnego. Ponadto zasiłek nie przysługuje, jeśli pełnoletnie dziecko lub osoba ucząca się jest uprawniona do zasiłku rodzinnego na własne dziecko.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo do zasiłku rodzinnego zależy od spełnienia kryterium dochodowego. Zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 504 zł.
Prawo do zasiłku rodzinnego zależy od spełnienia kryterium dochodowego. Zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 504 zł.

Gazeta Samorządu i Administracji518.40 zł

Narzędzia

reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

LTC Aquila Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi Spółka komandytowa

Kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym i prawnym dla różnych branż i sektorów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »