| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty za granicą > Nowe unijne przepisy alimentacyjne

Nowe unijne przepisy alimentacyjne

Zgodnie z nowymi unijnymi przepisami, dzieci w całej Unii Europejskiej będą szybciej otrzymywać świadczenia alimentacyjne w przypadku rozpadu rodziny.

Liczbę międzynarodowych par żyjących w UE szacuje się na 16 mln, a rocznie dochodzi do 1 mln rozwodów, dlatego coraz więcej rodzin staje wobec konieczności dochodzenia świadczeń alimentacyjnych w sytuacji, gdy jeden z rodziców żyje za granicą i odmawia pomocy finansowej. Nowe przepisy ustanawiają ogólnounijny system ułatwiający dochodzenie świadczeń alimentacyjnych, tak by rodzice, którzy nie pozostali przy dziecku, nie mogli dłużej uchylać się od swoich zobowiązań.

Zobacz: Alimenty dla byłego małżonka

„Interes dziecka musi mieć zawsze priorytet. Przepisy te pozwolą zagwarantować uzyskiwanie przez dzieci finansowego wsparcia w sytuacji, gdy jeden z rodziców mieszka daleko od nich, w innym państwie UE”, powiedziała wiceprzewodnicząca Viviane Reding, unijna komisarz ds. sprawiedliwości. 

Obecnie Europejczycy mogą napotkać problemy, próbując dochodzić zaległych świadczeń na dzieci oraz innych form alimentów od osoby mieszkającej w innym państwie UE, np. gdy małżeństwo rozwodzi się i jeden z małżonków przenosi się za granicę. Może to się wiązać ze znacznymi kosztami dla rodziców i dzieci, zarówno w wymiarze finansowym, jak i psychologicznym. Poza tym rządy muszą często płacić w miejsce uchylających się dłużników.

Nowe przepisy umożliwią obywatelom skuteczne dochodzenie świadczeń alimentacyjnych w sytuacjach transgranicznych.

W większości przypadków decyzja w sprawie zobowiązań alimentacyjnych w jednym państwie UE będzie możliwa do wyegzekwowania w innym państwie, bez konieczności przeprowadzania żadnego specjalnego postępowania. Przyśpieszy to procedury i pozwoli rodzicom zaoszczędzić pieniądze. Rozporządzenia ustanawia również przepisy dotyczące współpracy między centralnymi organami na rzecz udzielania pomocy w odniesieniu do wniosków o świadczenia alimentacyjne.


Komisja Europejska/AS

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Mediacje fot. Fotolia
Mediacje fot. Fotolia

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »