| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty za granicą > Nowe unijne przepisy alimentacyjne

Nowe unijne przepisy alimentacyjne

Zgodnie z nowymi unijnymi przepisami, dzieci w całej Unii Europejskiej będą szybciej otrzymywać świadczenia alimentacyjne w przypadku rozpadu rodziny.

Liczbę międzynarodowych par żyjących w UE szacuje się na 16 mln, a rocznie dochodzi do 1 mln rozwodów, dlatego coraz więcej rodzin staje wobec konieczności dochodzenia świadczeń alimentacyjnych w sytuacji, gdy jeden z rodziców żyje za granicą i odmawia pomocy finansowej. Nowe przepisy ustanawiają ogólnounijny system ułatwiający dochodzenie świadczeń alimentacyjnych, tak by rodzice, którzy nie pozostali przy dziecku, nie mogli dłużej uchylać się od swoich zobowiązań.

Zobacz: Alimenty dla byłego małżonka

„Interes dziecka musi mieć zawsze priorytet. Przepisy te pozwolą zagwarantować uzyskiwanie przez dzieci finansowego wsparcia w sytuacji, gdy jeden z rodziców mieszka daleko od nich, w innym państwie UE”, powiedziała wiceprzewodnicząca Viviane Reding, unijna komisarz ds. sprawiedliwości. 

Obecnie Europejczycy mogą napotkać problemy, próbując dochodzić zaległych świadczeń na dzieci oraz innych form alimentów od osoby mieszkającej w innym państwie UE, np. gdy małżeństwo rozwodzi się i jeden z małżonków przenosi się za granicę. Może to się wiązać ze znacznymi kosztami dla rodziców i dzieci, zarówno w wymiarze finansowym, jak i psychologicznym. Poza tym rządy muszą często płacić w miejsce uchylających się dłużników.

Nowe przepisy umożliwią obywatelom skuteczne dochodzenie świadczeń alimentacyjnych w sytuacjach transgranicznych.

W większości przypadków decyzja w sprawie zobowiązań alimentacyjnych w jednym państwie UE będzie możliwa do wyegzekwowania w innym państwie, bez konieczności przeprowadzania żadnego specjalnego postępowania. Przyśpieszy to procedury i pozwoli rodzicom zaoszczędzić pieniądze. Rozporządzenia ustanawia również przepisy dotyczące współpracy między centralnymi organami na rzecz udzielania pomocy w odniesieniu do wniosków o świadczenia alimentacyjne.


Komisja Europejska/AS

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Mediacje fot. Fotolia
Mediacje fot. Fotolia

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pancewicz

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »